20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer

20’lik dişler, insanın ilkel organlarından bir tanesidir ve gerekli olmadıkları halde hala diş olarak çıkmaktadır. Ancak, 20’lik diş herkeste çıkmayabilir. Bu daha çok genetik özellikler ve ağız ve diş sağlığının geneli ile ilgilidir.

Eğer çok fazla eksik dişimiz varsa ve yeterli beslenme ilkelerine uygun beslenmiyorsak bu dişler daha çabuk çıkarlar. Tabii yaşam koşulları da bu dişlerin çıkması ile doğrudan ilgilidir. Örneğin, batı toplumlarında bu dişler daha az çıkarken, doğuda daha çok insanın 20’lik dişleri çıkar ve neredeyse tamamı sorun teşkil eder.

20 lik diş ağrısı, pek çoğumuzun başına gelmiş, çekim aşamasına kadar çürümemiş kalabilenleri kolayca alınarak sorun ortadan kaldırılabilmiştir. Ancak, ne yazık ki 20’lik dişler çürük oluşmadan ağrımaz. Üstelik ağzın çok olmadık bir noktasında olmalarından ötürü ciddi bir ağrı verirler.

Peki Diş Ağrısı Nasıl Geçer dediğimizde bir cevabımız var mıdır? Veya 20 lik diş ağrısı kaç gün sürer ve bu ağrıyı ne kadar çekmek zorunda kalırız? 20 lik diş ağrısı nasıl geçer bitkisel olarak cevaplanabilecek bir soru mudur? Bu yazımızda sizinle bu bilgileri paylaşacağız.

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer Püf Noktaları

Diş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı, tüm dişler için aynıdır. Ancak her dişin bulunduğu yere göre hassasiyet katsayıları farklıdır. Ve bazı dişler iyice çürümeden ağrıları hissedilmeyebilir.

Maalesef 20 lik diş ağrısıçürük ilerledikten sonra fark edilen bir ağrıdır ve ortaya çıktığında pek çok vakada dişler ameliyat boyutuna belmiş olmaktadır. 20 lik diş ağrısı kaç gün sürer sorusunun cevabı ise vakaya göre değişiklik gösterir. Örneğin habis hale gelmiş bir çürük, çekilene kadar acı verebilir.

Ne yazık ki 20 lik dişler pek çoğumuzun ağzında uzun süre kalamazlar. Zira bulundukları nokta itibariyle temizlenmeleri neredeyse imkansızdır ve çürüme ihtimalleri %90’dır. Tabii genetik faktörlerin etkisi ile çürümesi çok uzun süren veya hiç çürümeyen 20 lik dişler de söz konusu olabilmektedir. Değindiğimiz gibi, kimilerimizde bu dişler hiç yüzeye çıkmayabilir bile.

Ancak, bazı vakalarda 20lik dişler diş etinin üzerine çıkmadan çürür ve bu vakalarda kesi yapılmadan dişin alınması söz konusu olamamaktadır. İşte bu tip vakalarda diş ağrısı nasıl geçer dediğimizde, cerrahi ve ilaç tedavilerinin söz konusu olduğundan bahsetmemiz uygun olacaktır. Tabii 20 lik diş ağrısı nasıl geçer bitkisel yöntemler önererek de cevaplanabilecek bir sorudur.

Diş ağrısına iyi gelen medikal olmayan yöntemler başlıca

  • Fırçalama
  • Sirkeli gargara
  • Tuzlu Su gargarası
  • Kuru karanfil çiğnemek
  • Sarımsak kompresi

Şeklinde sıralanır. Elbette bu yöntemlerin hiç birisinin anestezik etkileri yoktur, iltihaba karşı yöntemler olduklarından, etki etmeleri bir saatten uzun sürebilmektedir.

20 lik Diş Ağrısı Belirtileri

20 lik diş ağrısı, diş oluşmaya başladığında hafif sızılar biçiminde hissedilmeye bağlanır. Diş, diş etini delip dışarı çıkana kadar bu sıı ve ağrılar devam edebilir.

Yani, Diş Ağrısı Nasıl Geçer20 lik diş ağrısı kaç gün sürer dediğimizde ne yazık ki kesin bir cevap vermek mümkün değildir. Ağrı zaman tekrarlayarak diş yerinden çıkana kadar aylarca ağrıyabilir. Kimi uzmanlar, 20lik dişleri vakit geçirmeden çektirmek, kimileri ise sağlıklı ise kullanmak yönünde görüş bildirse de, maalesef hızlı biçimde çürüdükleri için kullanılmaları pek mümkün olmamaktadır.

20 lik diş ağrısı nasıl geçer bitkisel olarak cevaplanırken kullandığımızı belirttiğimiz yöntemlerden tercihinize göre uygun olanını kullanabilir veya hemen bir hekime başvurarak sorun yaratan dişi çektirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir