Alabaş Nedir Faydaları Neler?

Paylaş
 

Son yıllarda pazarlar ve manavlarda görmeye başladığımız ve yeni tanıdığımız bir sebze olan Alabaşın sağlığımıza faydaları hiç de küçümsenecek gibi değilmiş. Bu makalemizde alabaş sebzesi hakkında bilgi vereceğiz ve bu çok faydalı sebze olan alabaş nedir, siz değerli okurlarımıza anlatacağız.

Makalede Neler Var

Alabaş Nedir

Ülkemizde son yıllarda Marmara Ve Karadeniz bölgesinde yetiştirilen, lifli yapısı olan, hem yaprakları hem de yumru kısmı değerli besin özelliği taşıyan bir sebzedir. Turba benzemesi ile alabaş turpu olarak da bilinmektedir. İki çeşidi vardır. Eflatun ve açık yeşil alabaş sebzesi türleri pazarlarda epeydir yerini almıştır.

Alabaş Faydaları Nelerdir

Alabaş sebzesi vitamin ve mineraller açısından oldukça engindir. Kuvvetli bir antioksidandır. Kalorisinin de çok düşük olması nedeni ile zayıflama diyetlerinde rahatça tüketilebilmektedir.

  • İçeriğinde Fosfor, Potasyum, Demir ve Kalsiyum gibi değerli elementleri barındırmasının yanında A ve C vitaminleri ile B 6,3,2,1 vitaminlerine de sahip olan alabaş sebzesi günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamakta oldukça etkili bir sebzedir.
  • Alabaşın faydaları düşünüldüğünden çok daha fazladır.  Kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyon sorununa olumlu etki sağlar. Kalp ve dolaşım hastalıklarında olumlu etkisi çok fazladır. Felci önleyerek kan dolaşımını hızlandırır. Kalp krizi riskini azaltır.
  • Kuvvetli antioksidan etkisi olan alabaşın faydaları arasında kansere karşı koruyucu olması çok önemlidir. Özellikle akciğer, kalın bağırsak gibi kanser türlerine karşı koruyucu özelliği çok fazladır. Nefes darlığı ve astıma iyi gelir. Alabaş sebzesinin suyu bronşit ve öksürüğe karşı son derece etkilidir. Kalorisi düşük olan alabaş turpu zayıflamaya yardımcı olur. Böbrek ve safra kesesindeki taşların düşmesine yardımcı olan alabaş,sindirim ve boşaltım sistemi için çok faydalıdır. Gözde katarakt oluşumunu engeller ve azaltır.
  • Alabaş sebzesi içeriğinde yüksek oranda demir bulunması nedeniyle kansızlığa iyi gelir. Sinir sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Bebek emziren bayanlarda sütü arttırmaya yarar.
  • Kış aylarında gribe ve nezleye yakalanmamak için günde 2 tane tüketmek yeterli olmaktadır.
  • Sigara içen kişiler daha fazla alabaş turpu tüketmelidirler. Akciğerlerin temizlenmesi ve C vitamini zenginliği açısından kansere karşı koruyucudur.
  • Alabaş sebzesi vücutta iyon emilimini azaltır.  Bu nedenle dikkatli olunmalı ve fazla tüketiminde iyot bakımından zengin beslenilmelidir.
  • Alabaş turpu, hem yapraklarında hem de yumrusunda yüksek vitamin ve mineraller bulundurur. Bu yüzden yaprakları da yumrusu da değerlendirilmelidir.  Alabaş turp olarak salatalarda tüketilebildiği gibi yemeği ve çorbası da oldukça lezzetlidir. Lahanaya benzeyen yapraklarından etli ve zeytinyağlı sarma yapılabilir.

Alabaş turpu, çiğ olarak tüketildiğinde daha çok etkilidir. C vitamini açısından zengin olduğu için metalle fazla temas etmemelidir. Günde 2 alabaş sebzesi tüketimi günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Özellikle sigara içenler alabaş turpu suyunu sıkarak her gün tüketmelidirler.

Alabaş sebzesi çiğ olarak tüketiminde lezzetli oluşu meyve gibi yenmesini de sağlamaktadır. Turp gibi acımtırak değildir.

Alabaşın faydaları görüldüğü gibi oldukça fazladır. Ancak alabaş turpu tüketiminde aşırıya kaçmamakta fayda vardır. İyot dengesini bozabileceği için haftada bir kez yemek olarak tüketilebilir. Salata olarak da haftada 3 kez bir tane salatalara rendelenebilir.

Diyet yapanlar için doyurucu ve tok tutucu özelliği olan alabaş turpu diyet programına mutlaka katılmalıdır. Hem sağlıklı olarak hem de hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağlamaktadır. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri karşılaması açısından diyet yapanlarda yorgunluk ve halsizliği ortadan kaldırarak, enerjik olmalarını sağlar.

Alabaşın faydaları hakkında verdiğimiz bilgiler umarız siz değerli okurlarımızı aydınlatmıştır.

Bu yazı 37 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak