Alopesi Areata (Saçkıran) Belirtileri Nelerdir?

Alopesi Areata rhatsızlığının diğer bir değiş ile saçkıranın başlamasında bilinen en belirgin semptomu ve kendini göstermesin de yamalı bir biçim de saç dökülmesidir. Kafa derisi bölgesinde Pet şişe kapağı boyutunda , madeni para büyüklüğünde bu bölgede yani kafa derisinde saçlar genellikle kafa tası saç derisinden düşmeye başlar. Bunun yanında aynı zamanda vücut da diğer kılların bulunduğu yerlerde de , sakal ve kirpikler gibi saç büyümesinin, kıllanmanın olduğu herhangi bir bölge de alopesi areata rahatsızlığından etkilenebilmektedir.

Alopesi Areata (Saçkıran) Nasıl Anlaşılır?

Diye sorulan sorular oldukça fazladır. Saç dökülmesi her insanda gerçekleşebilir bunun birçok sebebi olabilir ancak bu durum alopesi areata rahatsızlığında daha farklıdır. Saç dökülmesi alopesi areata rahatsızlığında ani bir şekilde olabilir, hatta bu durum o kadar hızlı olur ki sadece birkaç gün ya da birkaç hafta içinde bu kadar kısa bir dönemde gelişebilir. Saç dökülmesi olmadan önce belli birkaç sıkıntı da olabilir.

Saç dökülmeden önce bu bölgede ya da bölgelerde yüksek derecede kaşıntı ya da yanma hissi olabilir. Saç kırıklarının yoğun olduğu bölgelerde, ( genelde saç uçlarında bu yoğunluk daha fazladır ) olan bölgelerde ki bulunan saç follikülleri ortadan kaybolup, yok olmaz ve bu saç kırıklarıda yoğunlukla bulunan folliküllerin iltihabı yatıştığı takdirde saçlar yeniden uzar ve büyür.

Alopesiareata rahatsızlığı yaşayıp da kafa tasında ki derisinin sadece birkaç kısmında saç dökülmesini yaşayan yani tamamen saçlarını ve kıllarını kaybetmeden bu rahatsızlığı geçiren kişiler, insanlar genellikle herhangi bir tedaviişlemine gerek duymadan, tedavi olmaksızın bu alopesi areata rahatsızlığından kendiliğinden kurtulur , aynı zamanda tamamen iyileşirler.

Alopesi areata rahatsızlığı, hastalığı sıklıkla asemptomatik olarak bilinmektedir. Ancak bazı alopesi areata hastaları ( % 14 ) etkilenen bölgelerde , kaşınma , yanma hissi ya da hem kaşıntı hem yanma hissi ile ağır bir şekilde geçirmektedir. Bu durum ilk göründüğün de ise genellikle aşağıda olduğu gibi lokalize şeklindedir. ;

 • Tek yerde dökülme – % 80
 • İki yerde dökülme – % 2.5
 • Çoklu dökülmeler – % 7.7

Alopesi areata rahatsızlığı, geliştiren bireylerin yaklaşık yüzde 30’u durumlarının ya daha yaygın hale geldiğini ya da saç dökülmesinin ve yeniden uzayıp büyümesinin hızlı ve sürekli bir döngü haline geldiğini söylemektedir.

Alopesi areata rahatsızlığın’dan şikayetçi ve muzdarip olan alopesi areata hastalarının yaklaşık yarısından fazlası bir yıl gibi kısa bir süre içinde iyileşme belirtileri gösterir ve iyileşme görülür, ancak maalesef alopesi areata hastalığı yaşayan kişilerin birçoğu birden fazla sayıda saçkıran yaşayabilmektedir. Alopesi areata hastalığı yaşaya insanların yaklaşık yüzde onu ( 10 ) kadar bir kısmı alopesi totalis ya da alopesi universalis geliştirmeye devam ettiği bilinmektedir.

Arada sırada , nadiren bazı insanlar alopesi areata hastalığına yakalandıktan sonra çok daha geniş saç dökülmesi yaşayabilir bir duruma gelebilir. Bu durum , genellikle her alopesi areata rahatsızlığında olmaz bir başka türden olan bambaşka bir alopesinin göstergesi olduğunu göstermektedir bu duruma örnek verecek olursak , örneğin :

Alopesi totalis : Kafa derisindeki tüm saçların kaybı olan alopesi türüdür.

Alopesi universalis : Tüm vücudun tüm saçlarının, kıllarının ve tüylerinin kaybedilmesi durumu olan alopesi türüdür.

Alopesi areata rahatsızlığı , aynı zamanda vücutta el tırnaklarını ve ayak tırnaklarını da oldukça etkileyebilir ve arada sırada, bu tür değişiklikler durumun iyiye gitmediğini ve alopesi areata hastalığının ilerlemekte olduğunun hemen hemen ilk işaretidir. El ve ayak tırnaklarda meydana gelmekte olan bu küçük değişiklikler aşağıda verildiği gibi, şunları içermektedir :

 • Nokta benzeri çukurlaşmalar görünür
 • Beyaz lekeler ve çizgiler görünür
 • Tırnaklar kaba hale gelir
 • Tırnaklar parlaklığını kaybeder
 • Tırnaklar ince ve parçalı hale gelir
 • Ek klinik bulgular şunları içerir:

Saçların kırıldığını gösteren saç dipleri – saç dökülmelerinin ve kelliğin olduğu bölgenin genelde kenarındaki kısa ve kırılmış saç telleri

Kırık saç telleri – kıllar cildin yüzeyine ulaşmadan önce kırılmıştır
Saç dökülmesinden etkilenen bölgelerdeki beyaz saçların yeniden oluşması

Alopesi Areata ( Saçkıran ) Hastalığı Nedir?

Alopesi areata nedir? Alopesi areata rahatsızlığı yani saçkıran hastalığı saçların küçük yamalar halinde sık sık aralıklarla düşmesine neden olmuş olan bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu alopesi areata rahatsızlığı bağışıklık sistemi ve aynı zamanda kafa tası saç köklerine saldırdıkça gelişir ve saç dökülmelerine sebep olur. Aynı zamanda hastalık ilerledikçe vücutta da kıldökülmelerine sebep olabilmektedir. ( kirpik, kaş, ve diğer tüyler. ) bu hastalık ile beraber kafa tası saç derisin de ve aynı zaman da vücudun diğer kısımlarında da ani bir saç dökülmesi yaşanabilir.

Bu durum, nadiren tamamen saç dökülmesine ya da alopesi universalis’e neden olur, bazense saçların büyümesini engelleyebilir. Saçlar uzadığında ve büyüdüğün de, saçların yine dökülmesi ve tekrar düşmesi gibi bir ihtimal de mümkündür. Saç dökülmesinin , uzamasının ve yeniden büyümesinin süresi ve derecesi hastalık şiddetinden kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Şu anda alopesi areata için herhangi bir tedavi mevcut değildir. Bunun yanı sıra , saçların daha hızlı çabuk büyümesine ve uzamasına destek olmuş olan ve dolayısı ile saç dökülmesini de önleyebilen tedaviler bulunmaktadır. Bu tedavileri doktorlarınız seçmektedir.

Alopesi Areata (Saçkıran) Nedenleri 

Alopesi areata saçkıran neden olur? Gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Alopesi areata rahatsızlığı otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün vücudun bağışıklık sisteminin vücuda saldırdığı anlamına gelir. Alopesi areata geliştiğinde, vücut kendi saç foliküllerine de saldırır. Bu hastalığa yakalanan kişinin genetik yapısı ve aynı zamanda diğer faktörlerl ile birlikte bu saç dökülmesine neden olur.

Alopesi areata rahatsızlığı oluşma riskinin daha yüksek olduğu durumlar şunlardır:

 • Tiroid hastalığı veya vitiligo (hafif cilt lekeleri gibi) gibi başka bir otoimmün hastalıklar ,
 • Başta atopik dermatit (daha yaygın olarak egzama) ve saman nezlesi (burun alerjileri) olmak üzere astım ve alerjiler ,
 • Astım, alerji veya tip 1 diyabet gibi otoimmün bir hastalığı olan aile üyesine sahip olmak

Alopesi Areata (Saçkıran) Tedavisi

Alopesi areata rahatsızlığı nasıl geçer? Gibi sorular sık sık sorulmaktadır. Alopesi areata rahatszılığı Şu anda tedavisi tamamen mümkün olan bir hastalık değildir. alopesi areata rahatzsılığı , problemi yaşayan herkes için olumlu ve kesin sonuç veren hiçbir tedavi yöntemi mevcut olmasa da, bazı kişilerde ve tedaviler de bazı insanlar için etkili olabilmektedir. Sahip olduğunuz alopesi areata hastalığı türüne, şiddetine , yaşınıza ve saç dökülmesinin derecesine bağlı olarak, çeşitli tedavi seçeneklerinin mevcut olduğu bilinmektedir.

Tedavinin başlıca hedefleri bulunmaktadır. Bunlar , bağışıklık sisteminin saldırısını engellemek ya da saçların yeniden oluşmasını uzamasını ve büyümesini teşvik etmektir. Bu, özellikle hafif formdaki hastalarda (% 50’den daha az saç dökülmesi) etkili olabilir. Kafa tası saç derisinde ya da vücudun kıl ve tüy bulunan diğer alanlarında % 50’den fazla saç dökülmesine sahip olanlar için oral ( hap olarak alınır ) ve topikal ( cilde uygulanan ) ilaçlar , ayrıca fototerapi veya hafif tedaviler bulunmaktadır.

Alopesi areata için hangi doktora gidilir 

Dermatologlar alopesi ya da saçkıranın bulaşıcı bir cilt durumu nedeniyle olup olmadığını belirlemede tanı koyabilir ve tedaviye yardımcı olabilirler. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı ise hormona bağlı saç dökülmesi teşhisinde daha iyi bir seçenek olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir