Ast Yüksekliği Nedir, Ast Yüksekliği Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir, Ast Yüksekliği Nasıl Düşürülür Ve Hangi Doktora Gidilir?

Ast yüksekliği nedir, Aspartat Aminotransferaz olarak bilinen AST, amino asit metabolizmasında vazife yapar ve hücre içinde yoğun olarak bulunur. Hücre hasarı sırasında kana geçerek yükselir. AST başta karaciğer olmak üzere iskelet kası, kalp kası, böbrek ve beyinde bulunur. Bu dokulardaki hasarlarda yükselir.

AST, organlarda meydana gelen sorunlar hakkında sinyal verir ve vücuttaki miktarı kan testleri ile tespit edilir. AST yüksekliği testide bunun anlaşılmasını sağlar.

Normal AST aralığı litrede 0 ila 40 birimdir. Peki AST yüksekliği nedir, neden olur bir bakalım.

AST yüksekliği söz konusu olduğunda bilhassa karaciğer olmak üzere organlar hasar görebilir, karaciğere fazla yük binebilir ve toksin etkisine maruz kalınabilir.

AST yüksekliği bebeklerde de görülebilen bir durumdur. Bebeklerde karaciğer enzim yüksekliği özellikle yeni doğan dönemde görülme sıklığı 1/2500 dolaylarındadır. Bu dönemde hastalığın erken tanısı son derece önemlidir. Fakat bu dönemlerde birbirinden farklı hastalıklarda da ortak bulgular olduğundan, AST yüksekliği tanısında geç kalınabilmektedir.

Bu sebeple bebeklerde karaciğer enzim yüksekliği dikkate alınarak karaciğer hastalığının erken teşhisi ile karaciğer hastalıkları nakil dışındaki yöntemlerle tedavi edilir.

AST Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

AST Yüksekliği Neyi Gösterir?

AST yüksekliği neyi gösterir bir de bu yöne bakalım. AST yüksekliğine sebep olan faktörlerden birisi de alkol tüketimidir. Alkolde bulunan etanol, karaciğerde toksin etkisi gösteriyor, karaciğere hasar veriyor ve AST yüksekliğine sebep oluyor. Alkolü seyrek aralıklarla ve az miktarlarda tüketmek AST yüksekliğine sebebiyet vermez ama uzun yıllar boyunca ve fazla miktarlarda tüketilen alkolün, AST yüksekliğine sebep olması kaçınılmazdır.

Uzun vadede ve fazla miktarlarda kullanılan ilaçlar da AST yüksekliğine sebep olacaktır. Uzun süre boyunca, fazla miktarda ve düzenli kullanılan ilaçların karaciğer hasarına ve AST yüksekliğine sebep olduğu bilinmektedir.

Beslenme bozuklukları, mantar zehirlenmeleri, fazla kilolu olmak, karaciğerin fazla çalışmak zorunda kalması, doymuş yağ ve koruyucu madde içeren gıdaların tüketimi, basit şeker tüketimi; kanser, hepatit ve siroz gibi karaciğer rahatsızlıkları, karaciğerde fazla miktarda bakır birikmesi ile ortaya çıkan Wilson hastalığı, vücutta başka bir organda başlayan kanserin karaciğere sıçraması, karaciğer kanseri ve çeşitli yaralanmalar da karaciğere yük binmesine ve AST yüksekliğine neden olabilir.

İltihaplı bağırsak hastalıkları, safra taşları ve gebelik de AST yüksekliğine sebep olan diğer etmenler olarak sıralanabilir.

AST Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer enzimlerinin yüksek olmasının herhangi bariz bir belirtisi yoktur. Olsa da bu belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kimi hastada senelerce ağrı görülmezken, kimi hastalarda karın ağrısı şikayeti hissedilir. Karaciğer enzimlerinin değerleri ve yüksek olup olmadıkları karaciğer testleri vasıtası ile tespit edilebilmektedir.

AST Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Şimdi gelelim AST yüksekliği nasıl düşer kısmına…

Alkol

Eğer AST yüksekliğinizin sebebi alkol tüketimi ise, alkolü bıraktıktan sonra birkaç hafta içinde AST seviyesinin normale döndüğünü görebilirsiniz. He gün bir bardak alkol tüketimi bile, pankreasa ve karaciğere zarar verebilmektedir.

Kilo Vermek

AST seviyesini düşürmenin yollarından birisi de aşırı kilolardan kurtulmaktır. Bunun için alınan kalori miktarını düşürmek, rafine şeker tüketiminden kaçınmak, koruyucu madde içeren gıdalardan uzak durmak, doymuş yağ kullanmamak hem kilo kaybı sağlayacak, hem de karaciğere binen yükü hafifletecektir. Karaciğer böylelikle kendisini yenileme fırsatı bulacak ve AST seviyesi de düşecektir.

Kahve

Aşırıya kaçmadan tüketilen kahve de karaciğer için olumlu sonuçlar veriyor. Kahve, karaciğer enzimlerinin dolaşımını azaltıyor, antioksidanlar sayesinde karaciğeri ve diğer organları toksinlerden temizliyor, kalp hastalıkları, siroz, kanser ve şeker hastalığı gibi hastalıkların riskini düşürüyor. Bu etkileri görebilmek için kahveyi, kafeinsiz şekliyle tüketmek gerekiyor.

Zerdeçal

Zerdeçal de içeriğinde bulunan kürkümin ve diğer faydalı bileşenler sayesinde çok yaygın olarak kullanılan bitkilerden birisidir. Zerdeçalin sayısız özelliği içinde karaciğere sağladığı faydalar da son derece önemlidir.

Boğa Dikeni

İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve iltihap giderici bileşenler sayesinde boğa dikeni adı verilen bitkide, safra kesesine de iyi gelmektedir.

Karaciğerde meydana gelen rahatsızlıklar, fonksiyon bozuklukları ve yetmezlik durumu, mutlaka tedavi ettirilmelidir.

AST Yüksekliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

AST Yüksekliği için başvurulması gereken uzman, Dahiliye, yani iç hastalıkları uzmanı olmalıdır. Hekiminiz size duruma göre çeşitli testleri ve gerekli tedaviyi uygular. AST seviyesini düşürmek için uymanız gereken kuralları ve beslenme tarzını da anlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir