Ayak Kokusu Kremi

Ayak Kokusu Kremi. Ayak kokusu özellikle toplum içerisinde insanları oldukça zor durumda bırakan bir sorundur. Ayak kokusu belli bir kesime değil, yaş ya da cins farketmeksizin herkese özgüdür. Oldukça da sık görülür. Yalnız bazı durumlar vardır ki, ayak kokusu dayanılmayacak düzeydedir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Ayak kokusunun ana kaynağı terdir. Ter tek başına kokuya sebebiyet vermese de, terle birlikte kısa sürede üreyen ve yayılan bakteriler ayak kokusuna neden olur.

Ayak Kokusu Neden Olur

Ayakkabılar ayak kokusunu artıran unsurlardan biridir. Ayak çıplakken terlediğinde çok az kokar. Ama ayaklar, ayakkabılar içerisinde nefes almadan kapalı kalırsa bakteri üremesi artar ve ciddi biçimde koku yapar. Bu nedenle ucuz, plastik ya da suni deri ayakkabıların tercih edilmemesi gerekir.

Ayak kokusu için bir önlem olarak ayakkabılar içerisine ayak kokusu giderici spreyler sıkılabilir ya da ayaklara ayak kokusu kremi sürülebilir.

Çoraplar da ayak kokusunu artıran unsurlardan biridir. Özellikle çok ince çoraplar ve sentetik malzemeden yapılanlar kokuya neden olurlar. Pamuklu ve yünlü çorapları tercih etmek gerekir.

Ayakta yalnızca bakteriler değil, mantarlar da kolaylıkla üreyebilirler. Ayak mantarları özellikle yayılmalarıyla bilinirler ve hızlı ürerler. Atlet ayağı da denilen bu soruna sık sık rastlanır. Mantar kokusu, terlemeyle birlikte oluşan kokudan daha ağır bir kokudur. Kendi haline bırakılmamalıdır. İlk olarak doktora başvurmakta fayda var.

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir

Temizlik ayak kokusunu önlemek için çok önemlidir. Mutlaka bir sabun kullanmalı ve yıkadıktan sonra iyice durulayarak kurulamak gereklidir.

Doğru çorap ve ayakkabı seçmekte oldukça önemlidir. Nemlendiği hissedildiğinde değiştirilmelidir. Ya da nemi çekenleri tercih edilmelidir.

Ayak kokusuna kesin çözüm bakterileri öldürmekle olur. Bunun için ayak bakım kremleri kullanarak önlem almak gerekir. Ayrıca, antibakteriyel spreyler de kullanılabilir.

Ayak Kokusu Tedavisi

Ayak kokusu geçmiyorsa, bir enfeksiyon halinin devam ettiğinden söz edilebilir. Doktora başvurulunursa, doktor mutlaka bir ayak kokusu giderici krem verecektir. Bu kremler genel olarak yatma zamanlarında ayaklara uygulanır.

Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm

Ayak Kokusuna Bitkisel Çözüm  Ayak kokusunun ana nedeni ayağın aşırı derecede terlemesidir. Nefes almayan ayakkabılar ayağımızı da daha çok terletir ve daha çok kokmasına sebep olur.

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

 • Bu istenmeyen ayak kokusunu önlemek için aslında öncelikle terlemeyi önlemek gerekir. Terleme engellenirse koku da engellenmiş olur. Çünkü kokuyu sağlayan bakteriler terli ortamlarda yaşar.
 • Ayak kokusunu gidermek için öncelikle terlemenizi sağlayacak sıkı ayakkabılar giymekten kaçının. Derisi kalın olan ayakkabılar da terlemeyi sağlayabilir.
 • Vazelin ya da krem kullanmak da kokuyu bir parça olsun önlemeye yardımcı olacaktır.
 • Siyah çay demledikten sonra arta kalan çaya ayaklarınızı sokup 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra silin.
 • Kokunun oluşmaması için ayakderinizde mantar oluşmamasına dikkat edin. Başkalarının ayakkabılarını giyerseniz mantar oluşma oranı yükselir. Bu nedenle başkalarının eşyalarını kullanmayın.
 • Çoraplarınızı değiştirmeyi ihmal etmeyin. Sık sık çorap değiştirin.
 • Ayak kokusu önlemek için ayakkabılarınızın içine gece bir top naftalin koyun. Sabaha kadar naftalin ayakkabınızda dursun. Bu şekilde de ayak kokusunu önleyebilirsiniz.
 • Ayaklarınızda nasır varsa, duştan sonra deriniz yumuşakken nasır taşı ile ovun.
 • Uyumadan önce ayaklarınızı yıkayın ve talk pudrası ile güzelce pudralayın. Bu da terlemeyi ve dolayısıyla kokuyu önleyecektir.
 • Duş aldıktan sonra ayaklarınızı iyice kurulayın, nemli kalmasına izin vermeyin.
 • Adaçayı yaprakları da kokuyu engeller. Bunun için adaçayı yapraklarını ezerek ayakkabınızın içine koyabilirsiniz.
 • Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra güneşte bırakırsanız, güneş ayakkabılarınızda bakteri oluşmasını önleyecektir.
 • Bir miktar suyun içine birkaç damla sirke dökün ve bu sirkeli su ile ayakkabılarınızı yıkayın. Bu şekilde de ayak kokusunu önleyebilirsiniz.
 • Bir bardak kaynar su içine bir çay kaşığı tuz atın. Su soğuduktan sonra sabah ve akşamları ayaklarınızı bu su ile yıkayın.
 • Limon suyu ile terleyen ayaklarınızı ovabilirsiniz.
 • İstenmeyen kokuyu önlemek için terleyen bölgeler karbonat veya bebek pudrası ile silinebilir. Bir parça pamuğu karbonata batırın ve duştan sonra ayaklarınızı karbonat ile silin.

Ayak Kokusuna Bitkisel Çözümler Ve Uygulanışları

1. Yöntem

 • 8 damla nane yağı
 • 8 damla kekik yağı
 • 1 çorba kaşığı kaya tuzu

Hazırlanışı: Bir kaba ılık suyun içine malzemeleri ilave edip karıştırın. Ayaklarınızı25-30 dakika suda bekletin. Daha sonra ılık suyla temizleyin.

2. Yöntem

 • 3 damla Hint defnesi yağı
 • 3 damla lavanta yağı
 • 1 çorba kaşığı elma sirkesi
 • 1 çorba kaşığı kaya tuzu

Hazırlanışı: Bir kaba ılık suyun içine malzemeleri ilave edip karıştırın. Ayaklarınızı15-20 dakika suda bekletin. Daha sonra ılık suyla temizleyin.

Ayak kokusuna bitkisel çözüm olarak ayaklarınızı, bir hafta boyunca, günde 30 dakika siyah çay ile iyice ıslatmanız size yardımcı olacaktır. Çayın içerisindeki tanik asit bakterileri öldürme konusunda etkilidir.  Bir başka yol ise ayakları bir birim sirke ve iki birin su karışımıyla ıslatmaktır.

Ayak Kokusu Kremi

Ayak kokusuna krem hazırlamak etkili olsa da, piyasadaki satılan kremleri kullanmak hem daha güvenli hem de daha etkili bir çözümdür. Birçok krem doktor tavsiyelerinden geçmiş ve kullananlarda olumlu sonuç vermiştir.  Bu kremler gözenekleri tıkamaması ve terlemeyi engellemesi bakımından oldukça etkilidir. Kremin çalışma mekanizması tam tersi olarak terlemeyi sağlar ve vücudun normal florasını güçlendirir.

Kullanım şekli ise oldukça basittir; ayaklarda gerekli temizlik yapıldıktan sonra, alt kısmına, parmak aralarına kremler ince bir tabaka halinde yedirmeden sürülür ve üzerine %100 pamuk çorap giyilir. Krem ve çorap ayağınızda en az 24 saat kalmalıdır. Bu işlem sayesinde ayaklarınız uzun süreler boyunca koku yapmaz.

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir ilgili yazımızı okuyunuz.

Krem içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir