Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir

Makalede Neler Var

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir

Ayakkabı kokusu, ayaklarımızdan kaynaklanabileceği gibi, ayakkabılarımızın materyal ve yapısından da kaynaklabilir. Uzun süre kullanılan her ayakkabı kokar. Bu normal bir durumdur. Ayakkabılarınız sentetik malzemelerden yapılmışsa koku oluşma ihtimali daha fazladır.

Günümüzde tekstil miktarı fazla olan ayakkabılar, üretilmekte. Taban malzemesinde plastik tercih edilmektedir. Bilindiği gibi plastik ve tekstil ürünleri uzun süre nemli kaldıkları takdirde kokmaya başlarlar. Hele ki bu ürünler ayağı kaplıyorsa kokmamaları mucize olurdu.

Geleneksel deri ve kösele ile üretilen ayakkabılar ise, yeni nesil, tekstil ve plastikten mamul ayakkabılara göre daha az kokmakla birlikte, aynı ayakkabı devamlı giyilirse hangi materyalden yapılmış olursa olsun kokar.

Ayrıca hava almayan ayakkabılar da kokabilirler. Ayakkabılarınızı özellikle kış aylarında sıkı sıkı bağlayarak havalanmasını engellersiniz ve bakterileri için mükemmel bir ortam yaratmış olursunuz.

Koku iki sebeple oluşur. Birincisi bakteriyel etkinlik, ikincisi kimyasal maddeler dir. Giymekte olduğunuz ayakkabı zararlı çok fazla kimyasal içeriyorsa, ayak terleyip, nem oluştuğunda bu kimyasallar serbest kalır ve kokar. Veya ayaklarınızda oluşan bakteri nemli ve havasız ortamda hızla üreyerek kokuya sebep olurlar.

Ayakkabı Kokusuna Ne Yapılır?

  • Ayakkabı kokusu eğer ayakkabının yapısındaki kimyasallar sebebiyle oluşuyorsa buna yapabilecek çok fazla şey yoktur. Bunun önüne geçmek için, güvenilir markaları tercih etmek gerekir. Kimi fason üretimlerin çok ciddi sorunlar yarattığı bilinir, ortaya çıkacak sıkıntıların yanında ayakkabı kokusu sorun bile değildir. Geçtiğimiz yıllarda ağır metaller ve kanserojen kimyasallar içeren ayakkabılar tespit edilmiştir.
  • Aynı ayakkabıyı uzun süre giyerseniz ayakkabı normal olarak kokacaktır. Zira bakteriyel etkinlik düzenli olarak devam edecek ve bakteriler ardışık olarak beslenecektir. Bu durumda ayakkabı kokusuna çözüm mümkünse her gün farklı bir ayakkabı giymektir.
  • Erkekler kadınların neden daha az ayak kokusu problemi olduğunu buradan anlayabilirler, hiçbir kadın 3 gün üst üste aynı ayakkabıyı giymez, giyerse o da kokacaktır.
  • Ayakkabılarınıza düzenlik aralıklarla bebek pudrası dökün. Örneğin haftada bir bebek pudrası dökerek bakterileri uzaklaştırabilirsiniz. Pudra hem hoş koku verir, hem de antiseptiktir.
  • Ayakkabılarınıza koku oluşmaya başladığında bir miktar karbonat dökün. Bir gece bekletin, ertesi gün karbonatı silkeleyin. Koku azalacak, hatta yok olacaktır.
  • Ayrıca kozmetik firmalarının ayakkabı koku giderici ismiyle sattığı bir takım ürünler de bulunmaktadır. Özellikle bunun için üretilmiş ruhsatlı ürünleri kullanabilirsiniz.
  • Ancak sakın ayakkabınıza, parfüm, kolonya, deodorant gibi koku verici kimyasallar sıkmayın, bu kimyasallar hem ayak sağlığınız için zararlıdır hem de kokuyu gidermek bir yana dursun, daha da ağırlaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir