Bağırsak Düğümlenmesi Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir, Bağırsak Düğümlenmesi Ameliyatı Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir, Bağırsak Düğümlenmesi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bağırsak düğümlenmesi nedenleri nelerdir, bağırsak düğümlenmesi, bağırsakların birbirinin içine girmesi durumudur ve tıpta “invajinasyon” olarak adlandırılır. Bu rahatsızlıkta, bağırsağın içinde bulunan maddeler, bağırsak içindeki ilerlemeye mani olurlar ve bağırsaklarda tıkanıklık meydana gelir. Bağırsaklar içeri doğru çekilir, kan akımı bozulur ve bu bölgedeki dinamizm bozulur.

Düğümlenmenin meydana geldiği bağırsak çeperlerinde bulunan dokularda şişlik, hassasiyet ve dolaşım bozukluğu oluşur. Bağırsak dokusunda kanama meydana gelirse, bölgede delinme yahut enfeksiyon da gelişebilir. Bu duruma bağlı olarak hem sıvı kaybı hem de şok yaşanabilir. Böyle bir durum acil müdahale ister. Bağırsak düğümlenmesine 1 yaşın altındaki bebeklerde ve küçük çocuklarda çok sık rastlanır. Erkek çocuklarda kız çocuklara oranla daha fazla görülür.

Bağırsak düğümlenmesi nedenleri nelerdir denildiğinde neler söylenebilir bir bakalım.

Hastalığın sebepleri tam olarak bilinmese de, çoğunlukla viral enfeksiyonların buna sebep olduğu söylenebilir. Bazen de lenf düğümleri, polipler yahut bazı kitleler de bağırsak içlerine girerek düğümlenmeye sebebiyet verirler.

İnvajinasyon, yani bağırsak düğümlenmesiöncesinde lenf bezlerindeki şişmeye bağlı olarak üst solunum yolu enfeksiyonu da geçirilmiş olabilir. Bağırsakların iç içe geçmesi sonucu kan dolaşımında bozulma, ödem başlangıcı ve şiddetli ağrılar görülebilir. Bağırsak hareketlerine bağlı olarak ağrılarda artış ve kramp görülebilir.

Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak düğümlenmesinin ilk belirtilerinden birisi de apansız başlayan şiddetli karın ağrısıdır. Karın ağrısına sıklıkla kusma, kanlı ishal ve huzursuzluk da eşlik eder. İlerleyen zamanlar ağrıların süre, sıklık ve şiddetinde artış meydana gelir. Dışkılamada incelme ve sulanma görülür.

Kanlı ishal de sık yaşanır. Kanlı ishalde dışkı çilek jölesi kıvamındadır. Bazı durumlarda da kabızlık yaşanır. Bağırsak düğümlenmesi bebeklerde meydana gelmişse, bebek, karın ağrısına bağlı olarak ayaklarını karnına çeker, halsizlik görülür ve bezen de karın bölgesinde kitleye rastlanır.

Bağırsak düğümlenmesi ilk başlarda çok hafif belirtiler verir. Bağırsaklar sanki çalışmıyormuş hissi verebilir, bağırsaklarda ağrı hissedilebilir. Ama zaman içinde belirtiler daha ciddi gelişmeye başlar ve belirgin hale gelir. Kan akışının kesilmesine bağlı olarak bağırsakta ölüm meydana gelir ve çok acil müdahale gerekir. Bağırsak düğümlenmesi ciddi müdahale gerektiren bir durumdur.

Bağırsaklardan gelen tuhaf sesler de duyulabilir. Bir belirti de yemekten sonra meydana gelen karın şişliği ve gaz birikmesidir. Dışkıda kan olabilir. Karın bölgesinde hassasiyet ve sertlik de meydana gelebilir. Hassasiyet önceleri hafifken zaman içinde daha da ilerleyebilir.

Bağırsak Düğümlenmesi Ameliyatı

Bağırsak Düğümlenmesi Ameliyatı Zor Mu?

Bağırsak düğümlenmesi ameliyatı zor mu sorusu, bağırsak düğümlenmesi rahatsızlığı yaşayanlar için önemli bir sorudur.

Hastaya doğrudan karın grafisi çekilir ve bağırsaklardaki tıkanıklık ve varsa delinme teşhis edilir. İç içe geçen bağırsaklar ultrasonografi ile de görüntülenebilir. Düğümlenme baryumlu kolon grafisi ile de görüntülenebilir. Baryumun ağırlığıyla bağırsaklardaki iç içe geçmiş kısımlar düzeltilebilir.

Bağırsak düğümlenmesi ameliyatı, hastalığın seyrine ve sebebine göre yapılır. Düğümlenen yahut tıkanan bağırsak bölgesi kesilir ve bulunduğu yerden çıkartılır. Tıkanan kısım temizlendikten sonra bağırsak uçları birbirine eklenerek müdahale sonlandırılır.

Ameliyat öncesinde hastaya serum verilir ve içine antibiyotik enjekte edilir. Hastanın ilk olarak midesi boşaltılır ve bağırsak filmi çekilir. Bağırsak düğümünün yeri tespit edildikten sonra anestezi verilerek ameliyata alınır. Düğümlenmiş bağırsak bölümü ameliyatla çıkartılır. Düğüm, bağırsaklara zarar vermeden çözülür. Ameliyat sonrasında hastanın bağırsaklarının yeniden düzene girmesi için damar yolu ile sıvı verilir. Bağırsak düğümlenmesine erken müdahale edilmediğinde ölümle sonuçlanabilmektedir.

Bir diğer müdahale şekli de kolonoskopidir.

Bağırsak Düğümlenmesi Tekrarlar Mı?

Bağırsak düğümlenmesi tekrarlar mı sorusu da bu hastalığı atlatmış olanların zihninde bir soru işareti olarak takılı durur. Bağırsak düğümlenmesi tekrarlayan bir durum değildir ama çok az da olsa böyle bir ihtimalden bahsedilir.

Bağırsak Düğümlenmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bağırsak düğümlenmesi, meydana geliş sebebine göre tedavi edilir. Yatalak yahut ileri yaştaki hastalarda, dışkı kitlesi çoğunlukla bağırsağın son bölümünü tıkar. Sürekli lavmanla bu tıkanmanın üstesinden gelinir.

Tıkanma, anestezi ile de açılabilir. Bu bağırsak tıkanıklığı karın içindeki fıtığa, yahut karın içi yapışıklığa aitse, bu yapışıklığın açılması yahut düzeltilmesi için tıkanan bölgede açma işlemi yapılır. Bebeklerde ve yaşlılarda kasık fıtığı içine sıkışan bağırsak parçası da tıkanıklığa neden olabilir. Bu yüzdendir ki fıtığa bağlı tıkanıklık olup olmadığına muhakkak bakılmalıdır. Eğer tümörlere bağlı bir tıkanıklık varsa, burada da ince yahut kalın bağırsağa ait bir kanser ameliyatından söz edilebilir.

Eğer tedavi geciktirilirse bağırsak düğümlenmesi ölümle sonuçlanabilmektedir.

Bağırsak Düğümlenmesi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bağırsak ameliyatlarından sonra hızlı bir iyileşme sağlanabilmesi için beslenme çok önemlidir. Aslında her cerrahi müdahale sonrasında hastanın beslenme şekline çok dikkat etmesi gerekir. Bunun için de beslenme şekli oldukça mühimdir.

Bağırsak ameliyatı sonrasında yeterli miktarda vitamin, mineral, kalsiyum ve protein alınmalıdır.

Sağlıklı bireylerde olduğu gibi hasta olan insanlar için de beslenmek kadar yenilen besin maddelerinin sağlıklı ürünler olması önemlidir. Bu nedenle bol miktarda vitamin, mineral, kalsiyum ve protein içeren besin maddeleri tüketilmelidir. Ameliyat olan hastanın ilk gazı çıkmadan beslenmesi yasaktır. Bu bazen ayıldıktan hemen sonra gerçekleşirken, bazen saatlerce sürebilir.

Bağırsak ameliyatlarından sonra hastayı bekleyen en büyük tehlike ise kabızlıktır. Bunun için de hastanın lif ağırlıklı besinler tüketmesi gerekir.

Ameliyat sonrası hastanın vücudundan narkozun hızlı bir şekilde atılabilmesi için bol sıvı alınması gerekir. Narkozdan kaynaklı baş ağrıları için neskafe önerilir. Bunun yanı sıra patates, muz, pirinç gibi sindirimi zor ve nişastalı besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

Hazır gıdalar, hazır meyve suları gibi işlenmiş gıda ve içeceklerden uzak durulması gerekir.

Bağırsak ameliyatı sonrasında hekimin önereceği beslenme disiplininden dışarı asla çıkılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir