Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer?

Balgamlı öksürük nasıl geçer? Özellikle kış aylarında başımıza gelen, uzun bir süre yakamızı bırakmayan en önemli rahatsızlıklar içerisinde yer alıyor balgamlı öksürük. Solunum yolu enfeksiyonlarının belirtisi olan balgamlı öksürük, aynı zamanda daha ciddi rahatsızlıkların da habercisi çoğu zaman.

Aslında öksürükle birlikte balgamın dışarı atılması, vücudun temizlenmesi anlamına geldiğinden bir açıdan da balgam, faydalıdır diyebiliriz. Ancak balgamlı öksürük, sürekli olarak tekrar ettiğinde ve doktora giderek teşhis konulmadığında durum daha da ciddi bir boyuta varabiliyor.

Balgamlı öksürük için şurup kullanmak, çoğumuzun bu rahatsızlığı atlatmak için başvurduğu ilk yöntem. Ancak yine de öksürük şurubu kullanmadan önce kesinlikle bir doktora görünmek gerekiyor. Bilinçsizce kullanılan öksürük şurupları, yan etkileri nedeniyle hastaların durumunu daha da kötüleştirip, daha da çok öksürmesine neden olabilmekte. Balgamlı öksürük için şurup kullanacaksanız Carven gibi bitkisel öksürük şuruplarını kullanarak, şurupların yan etkilerini en aza indirgeyebilirsiniz.

Balgamlı Öksürük Tedavisi

Balgamlı öksürüğün tedavisinde balgam sökücü şurup ve ilaçların oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bitkilerin şifalı özelliğinden yararlanmak istiyor, şurupların yan etkileri ile karşılaşmamayı diliyorsanız; evde kendiniz de balgamlı öksürük için bitkisel yöntemlerden yararlanmayı deneyebilirsiniz.

İşte evde deneyebileceğiniz o yöntemler;

  • Ihlamur, şüphesiz ki öksürük dediğimizde ilk aklımıza gelen bitki. Ihlamur, karanfil, zencefil ve tarçını karıştırıp birlikte kaynatarak, balgamlı öksürük yanı sıra bronşit rahatsızlığınızı da tedavi edebilirsiniz. Bu bitkileri güzelce kaynattıktan ve 15 dakika demlenmeye bıraktıktan sonra tüketmeniz, daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.
  • Tere kürü, balgamlı öksürük tedavisi için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem. Kaynattığınız yarım litre suya 14-15 adet taze tere kattıktan ve 3 dakika kaynattıktan sonra terenin suyunu süzmeli ve süzdükten sonra suyu soğutmalısınız. Ardından elde ettiğiniz tere suyunu yemekten önce ya da yemeklerden yaklaşık olarak iki saat sonra içerek, balgamın sökülmesini sağlayabilirsiniz.

Geçmeyen balgamlı öksürük, söz konusu olduğunda kesinlikle doktora görünmeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Özellikle balgama kan eşlik ediyorsa bu durum akciğer kanseri ya da veremi gibi ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Geçmeyen balgamlı öksürük, sık sık tekrarlıyor ve öksürüğe yüksek ateş ekleniyorsa bu da zatürenin habercisi olabilir.

Hekimlere göre, balgam içeren öksürük, iyiye işarettir.  Zira akciğerler mevcut sorunu ortadan kaldırmak için mukoza üretmekte ve dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Esas endişe edilecek kuru öksürüktür ki, çoğu zaman ciddi üst solunum yolları enfeksiyonlarına işaret eder ve vücudun savunma mekanizmalarının efektif çalışmadığına delalettir.

Oysa bahsettiğimiz gibi balgamlı öksürük güçlü bir savunma mekanizmasıdır ve sorunların çözülmesinde oldukça etkilidir. Örneğin zatürre hastalarında, öncelikle balgam oluşturmaya yönelik tedaviler uygulanır. Bol su içmek akciğerlerin balgam üretmesi için yeterli olmaktadır. Buna rağmen balgam oluşmazsa ilaç tedavisi uygulanabilmektedir.

Tabii  geçmeyen balgamlı öksürük bir sorundur ve hekimin bu konuda bilgilendirilmesi ve gerekli tetkiklerine yapılması gereklidir. Gözden kaçırılan bir enfeksiyon veya akciğer dışındaki unsurlardan kaynaklanan sorunlara müdahale edilmesi gerekebilecektir.

Bebeklerde Balgamlı Öksürük

Balgam, akciğerlerin hava yoluyla almış olduğu mikropları ve yabancı maddeleri temizlemek için üretmiş olduğu doğal ve fizyolojik bir olaydır. Her insanda, belirli dönemlerde balgam atılır. Büyüklerin bu balgamı yutma ya da tükürme yetenekleri vardır fakat bebeklerin yutma yada tükürme yetileri gelişmemiştir. Bebekler, vücutlarında oluşan balgamı istemsiz olarak tüküre bilirler. Bazen de tüküremeyip soluk borularına kaçırırlar ve öksürerek atmaya çalışırlar.

Bebeklerde geçmeyen balgamlı öksürük, akciğer ve solunum yolları enfeksiyonundan oluşur. Bu, bebeğin yaşam kalitesini oldukça düşürür. Bu durumda anneler bebeklerde öksürük tedavisi yollarını ararlar çünkü genellikle bebeklerine ilaç kullanmak istemezler. Bu yazımızda bebeklerde balgamlı öksürük için ne yapmalı, hangi yöntemleri izlemeli gibi sorulan cevaplarını bulacaksınız.

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nedenleri

  • Bebeklerde balgamlı öksürüğün ilk nedeni, balgamın bebeğinizin soluk borusuna kaçmış olması olabilir. Bu balgamı bebeğiniz, öksürerek çıkarmak isteyecektir. Bu duruma yastıksız yatan bebeklerde oldukça sık rastlanır.
  • Bu öksürüğün bir başka nedeni ise, hastalıktır. Eğer bebeğiniz solunum yollarından enfeksiyon aldıysa ve bu enfeksiyon akciğerlerine de yayıldıysa, bebeklerde geçmeyen balgamlı öksürük sorunu ile karşı karşıya kaldınız demektir. Bu durumda bebeğiniz hırıltılı şekilde öksürecektir.

Bebeklerde Balgamlı Öksürük Nasıl Geçer

Bebeklerde balgamlı öksürük tedavisi için öncelikle iyi bir hekime başvurmanız gerekir. İlaç gerektirmeyen durumlarda ise bebeğinizi rahatlatmak sizin elinizdedir. Bebeklerde balgamlı öksürük için ne yapmalı sorunuzu şöyle yanıtlayabiliriz?

  • Balgamlı öksürüklerde bebeğinize kesinlikle öksürük şurubu içirmeyin. Çünkü bu durumda önemli olan öksürüğün kesilmesi değil, balgamla birlikte atılmasıdır. Bebeğiniz öksürürken onu yüz üstü yatırın ve sırtına hafif hafif vurarak, balgamı çıkarabilmesine yardım edin.
  • Bebeğiniz geceleri çok öksürüyorsa, yastığının altına bir yastık daha ekleyin ve dik yatmasını sağlayın. Böylece genze akan sümüğün, bebeğinizin boğazını tahriş etmesini önlemiş de olursunuz. Bebeğinizin yan ya da yüz üstü yatması da çözüm olacaktır.
  • Balgamlı öksüren çocuğunuzun odasını sürekli olarak nemli tutun. Yanında kaynayan bir demlik çaydanlık olabilir yada kalorifer peteğinin üzerine bir tas su koyabilirsiniz. Eğer yaz günündeyseniz odasının camını hafif aralıklı olacak şekilde bırakabilirsiniz. Burada önemli olan odanın çok nemli yada çok kuru olmamasını sağlamaktır.
  • Gece öksürüğü fazla olan bebekler için yatmadan önce boğazını yumuşatacak bir şeyler içirin ama bu içecek süt olmasın. Çünkü süt, salgı oranın arttıracak, bu da daha çok öksürmesine neden olacaktır. 18 aydan büyük bebekleriniz için ılık suyun içerisine bir kaç damla suyu damlatarak ve 1 çay kaşığı bal atarak, eriyene kadar karıştırın. Ardından bebeğinize bu karışımı içirin.
  • Bebeğini yatmadan önce, banyonun sıcak suyunu açın ve kapısını kapatarak, bebeğinizle birlikte burada oturun. Bu hem bebeğinizin öksürüğünü kıracak hem de azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Öksürükten tahriş olmuş bebeğinize çok sıcak yada çok soğuk içecekler vermeyin. İçeceklerin ve yiyeceklerin mümkün olduğu kadar ılık olmasına özen gösterin.

Bebeğinizin de aynen sizin olduğu gibi yeterince su içmesi gereklidir. Balgam çıkarmak suretiyle dahili sorunların temizlenmesi mümkün olacak ve bebeğiniz ferahlayacaktır. Bu da hastalığın vücudun kendi sistemleri tarafından bertaraf edilmesi anlamına gelir. Ki bu durum bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesi sürecinde oldukça faydalı bir destek olacaktır.

Ayrıca bakınız kuru öksürük nedenleri nelerdir?

Yazimızda balgamlı öksürük nasıl geçer doğal ve diğer yöntemlerden bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir