Bartholin Kisti Nedir, Belirtileri Nelerdir, Bartholin Kisti Nedenleri, Teşhisi Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bartholin kisti nedir, Bartholin bezleri vajina girişinin her iki yanında sağda ve solda yer alan kese benzeri iki adet bezdir. Bu bezler ince bir kanalla vajina girişine, kızlık zarının önüne açılırlar.

Bartholin kisti nerede olur sorusunun yanıtı tam da burada devreye girer. Bartholin bezlerinin görevi cinsel ilişki sırasında salgı salgılayarak penisin vajinaya daha kolay girmesini sağlamak ve cinsel ilişki sırasında meydana gelmesi olası ağrı ve acıyı azaltmaktır. Ergenlik çağına girildiğinde salgılanmaya başlayan bu sıvı, cinsel uyarılmayla da artar.

Bartholin bezleri tarafından salgılanan sıvıyı vajinaya taşıyan kanallarda herhangi bir tıkanıklık olduğunda sıvı tahliye olamaz ve bartholin bezi içinde birikir. Bu da bartholin kistinin oluşmasına sebep olur. Kist, cinsel ilişki ve bezin tahriş olmasıyla birlikte gittikçe büyür. Bu büyümenin boyutları farklıdır. Bartholin kisti ceviz iriliğinde de olabilir, greyfurt büyüklüğünde de…

Bartholin kisti enfekte olursa, abseye dönüşür. Böylelikle sıvı da cerahate dönüşür. Bu abse hızlı şekilde büyürse, yaşam kalitesini de ciddi şekilde etkiler.

Bartholin Kisti Nedenleri Nelerdir?

Bartholin kistinin oluş sebebi tam olarak bilinmemektedir. Dış genital bölgedeki travma yahut vulva iltihapları ile tahrişlerin kanalları tıkayıp kist oluşumuna sebep oldukları düşünülmektedir.

Bartholin absesinin oluşma sebebi ise mikroplar ve enfeksiyonlardır. Cinsel ilişki ile geçen Klamidya ve bel soğukluğu da en büyük sebeplerden biridir.

 • Makat çevresinde bulunan E.coli mikrobunun da bartholin kisti sebepleri arasında olduğu söylenebilir.
 • Vajinanın çeşitli sebeplere bağlı olarak iltihaplanması da bartholin kisti sebepleri arasında gösterilebilir.
 • Vajina bölgesinde yapılan bir ameliyat sonrasında da bartholin kisti oluşumu görülebilir.
 • Vajina bölgesinde meydana gelen çarpma yahut zedelenmeler ve yine bu bölgedeki yaralanmalara bağlı olarak gelişen hasarlar da bartholin kisti sebepleri arasındadır.
 • Bartholis kisti menopoz döneminde meydana gelmişse bartholin kanserini akla getirir.

Bartholin Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çok küçük olan bartholin kistleri belirti vermeyebilir. Fark edilen belirtileri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Dış dudaklarda büyüme gösteren tek yahut çift taraflı şişlik
 • Vajina civarında kızarıklık ve ödem
 • Dış genital organlarda ve kistin olduğu noktada hissedilen ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissi yahut cinsel ilişkiye girememe
 • Vücutta halsizlik ve yüksek ateş
 • Yürüme, oturma ve hareket etme sırasında hissedilen ağrı
 • Kistten iltihap gelmesi
 • Kistin olduğu bölgede sıcaklık hissi

Bartholin Kisti Teşhisi

Bartholin kisti ve bartholin apsesi bakire kadınlardan menopoz dönemine kadar tüm kadınlarda görülebilir. Kadınların %2’sinde görülebilen bir türdür. Bakire kadınlarda görülme sıklığı, cinsel açıdan aktif olan kadınlarda görülme sıklığına göre daha düşüktür.

Bartholin kisti teşhisi hekim tarafından koyulur. Hasta, vajinasında fark ettiği bu lezyon için hekime başvurduğunda gerekli tetkikler yapıldıktan sonra bartholin kisti teşhisi konulur.

Teşhis konulduktan sonraki aşamada uygun ve gerekli olan tedavi de yine hekim tarafından yapılır.

Bartholin Kisti Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bartholin kistleri küçükse ve ağrı, sızı, yanma gibi şikayetler henüz başlamamışsa hekim, ilaç tedavisini uygun görebilir. Bir çeşit kas gevşetici ilaç yardımıyla bartholin kistleri tedavi edilir. Bu ilaçların kanal genişleten ve antibiyotik özellikleri vardır. Kanal genişlediğinde tıkanmanın da önüne geçilmiş olur.

Bartholin Kisti Ameliyatı

Cerrahi müdahale de bir başka yöntemdir. Eğer bartholin kisti hızlı büyüme gösterip apseye dönüşmüşse cerrahi müdahale tercih edilebilir.

Bartholin kisti ameliyatında vajinal bölge uyuşturulur ve bartholin kanallarının ağız bölümleri genişletilir. Genişleyen ağız kısmından, kanalda biriken sıvı ya da iltihap boşaltılır ve kanal ağzı yeniden normal formunda dikilir.

Bartholin Ameliyatı Sonrası

Bu müdahale sonrasında hastanın en az 1 ay, hatta 40 gün boyunca cinsel ilişki yaşamaması ve uyarılmaması için cinsel dürtüleri kısıtlayan ilaçlar kullanılır.

Bartholin kisti büyüyerek bartholin apsesine ve daha da ilerlerse bartholin kanserine dönüşebilir. Böyle bir durumda hekim çoğunlukla ameliyata başvurur. Ameliyat ile bartholin bezleri alınır. Böylelikle bartholin kanserinin yayılması önlenmiş olur.

Alınan bartholin bezleri patolojik incelemeye gönderilir. Operasyon sonrası hekimin belirlediği periyotlarda kontrollere gidilmeli ve gerekli tetkikler aksatılmadan yaptırılmalıdır.

Bartholin Kisti Tekrarlarmı?

Bartholin kisti yahut apsesi tedavi edildikten sonra yeniden tekrarlamayacağına dair bir garanti verilemez. Araştırmalara göre kistin tekrarlama sıklığının ilk 6 ay içinde % 20 ila % 35 oranında olduğu belirtiliyor. Türkiye’deki tekrarlama sıklığı ise % 60 civarındadır.

Bartholin kistinin oluşma sebeplerinden birisinin de partner sağlığı olduğu düşünüldüğünde güvenli cinsel ilişkinin de ne kadar önemli olduğu kendiliğinden ortaya çıkar.

Tuvalet sonrası temizlik ve hijyene de dikkat edilmeli, tuvalet sonrası temizlik muhakkak önden arkaya doğru yapılmalıdır. Böylelikle makat kısmında bulunan bakterilerin vajinal bölgede birikmesi önlenmiş olur.

Bartholin Kisti Bitkisel Tedavi

Tıbbi tedavinini yanı sıra doğal çözümler de mevcuttur. Bartholin kisti kürü adı verilen doğal bir yöntemle henüz başlangıç halinde olan kistlerin yok edilmesi sağlanabilir. Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilen beyaz dut kurusu ve karabaş-melisa kürü de bartholin kistlerine şifa sağlamaktadır.

Beyaz dut kurusu kürü için 2 su bardağı su kaynatılır ve içine 1 yemek kaşığı dolusu beyaz dut kurusu atılarak 6 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır. Ilınması beklenir ve süzülür. Yarısı kahvaltıdan yarım saat evvel, kalan yarısı da akşam yemeğinden yarım saat evvel içilir.

Karabaş-melisa kürü de bir diğer doğal reçetedir. 1 su bardağı su kaynatılır ve içine 1’er tatlı kaşığı melisa ve karabaş otu ilave edilir. Karışım 7 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılır ve süzülür. Akşam yemeğinden 2 saat evvel ılık şekilde içilir. Bartholin kisti kürü tıbbi tedavi yerine geçmez, destek olarak kullanılabilir.

En önemlisi de kadınların, herhangi bir rahatsızlıkları olsun yahut olmasın 6 ayda bir düzenli olarak bir kadın doğum uzmanına giderek gerekli kontrolleri yaptırmaları son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir