Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Hamile anne adayları için en önemli konulardan biri de bebeğin cinsiyetinin ne olacağıdır. Bununla ilgili olarak bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur diye merak ediyor olabilirsiniz. Bizde bebeğin cinsiyeti en erken kaçıncı haftada belli olur diye merak edenler için detaylı bilgileri veriyor olacağız.

Bebeğin anne karnında cinsiyeti sperm ve yumurtaların döllenmesi sırasında ortaya çıkmaktadır. Krmozomlar bebeğin cinsiyeti belirleyen etkendir. Bir insanın vücudunda toplamda 46 adet kromozom bulunmaktadır. Bunlardan iki tanesi cinsiyet kromozomu olarak bilinmektedir. Bu iki kromozom bebeğin cinsiyetini belirlemede etkilidir. Erkeklerde XY kromozomları varken, kadınlarda ise XX kromozomları bulunmaktadır. Y kromozomu erkeklik genlerini, X kromozomu ise kadınlık genlerini taşımaktadır.

Bebeğin Cinsiyetinin Anne Karnında Belirlenmesi

Erkek ve kadından gelen kromozom çiftlerinden bebeğin cinsiyeti ortaya çıkacaktır. Kadınlarda her zaman için X kromozomu bulunduğunu ifade etmiştik. Erkeklerde ise hem X, hem de Y kromozomları mevcuttur.

Kadında bulunan sabit X kromozomu erkekden gelen kromozoma göre cinsiyette etkili olacaktır. Erkekden X kromozomu gelmesi durumunda bebeğin cinsiyeti kız olacaktır. Ancak, Y kromozomu geldiği takdirde ise bebek erkek olarak dünyaya gelecektir. Bu bilgilerden sonra anne karnındaki bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur sorusuna yanıt aramaya geçebiliriz.

Bebeğin Cinsiyeti Ultrason İle Kaçıncı Haftada Belli Olur

Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için en kesin ve garanti yol ultrason olacaktır. Ulstrason ile bebeğin hareketleri, fiziki yapısı ve cinsiyeti net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu noktada kız ya da erkek bebeğin cinsiyeti kaçıncı haftada belli olur soruları akıllara gelmektedir.

Kız ve erkek bebeklerin cinsiyeti farklı dönemlerde ortaya çıkabilmektedir. Her iki cinsiyette aynı haftada belli olmayabilir. Normal şartlar altında ilk döllenme sırasında bebeğin cinsiyeti ortaya çıkmaktadır. Ancak, tıbbi olarak bunun anlaşılması 14 ve 16. haftalarda gerçekleşebilmektedir. Erkek bebeklerde ortalama 11. Hafta itibariyle bebeğin cinsel organı ortaya çıkmaktadır.

Cinsiyetin belirlenmesi noktasında ilk 11 hafta çok önemli olmaktadır. Bunun öncesinde tıbbi olarak cinsiyetin belli olması mümkün değildir. İlk 11 haftanın sonunda ultrasonla bebeğin hareketleri ve cinsiyeti görülmektedir. Ancak, her zaman bu mümkün olmayabilmektedir. Bu nedenle 14 ve 16. haftaları beklemek sağlıklı sonuç almak adına çok daha önemlidir.

Bebeğin Cinsiyeti En Erken Kaçıncı Haftada Belli Olur

Bebeğin cinsiyetinin belirlenme süreci tıbbi bir durumdur. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kritik dönem ilk 11 haftadadır. Bazı gebeliklerde en erken 11. haftada belli olma ihtimali bulunmaktadır. Ancak, 11. haftada belli olan cinsiyetler daha çok erkek bebekler içindir. Kız bebeklerde 11. haftada belli olma ihtimali bulunmamaktadır. 11. haftada belli olması erkek bebekler için de kesin değildir. En erken hangi haftada diye soracak olursanız, 11. haftada diyebiliriz.

Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde ultrason cihazının kalitesi de çok önemlidir. Özellikle eski teknolojiye sahip olan cihazlarda bebeğin cinsiyeti biraz daha geç dönemlerde anlaşılabilmektedir. Daha yeni cihazlarda ise erkek bebekler için cinsiyet 11. haftada ortaya çıkabilmektedir. Bebeklerin cinsiyeti bu dönemlerde öğrenmeniz mümkün olacaktır. Cinsiyet belirleme üzerine yapılan bazı araştırmalar bulunmaktadır. 11 ve 14.haftalarda yapılan cinsiyet testlerinde ortalama %80 civarında isabet sağlanmıştır.

Her zaman ifade ettiğimiz gibi tercih edilen ultrason cihazının da bu noktada büyük önemi bulunmaktadır. Bebeğin cinsiyetinin en erken ve doğru bir şekilde anlaşılabilmesi için gelişmiş ve teknolojik hastaneleri tercih etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında uzman bir doktor belirlemeniz ve tüm hamilelik sürecini birlikte takip etmeniz önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir