Bebeklerde Sarılık

Paylaş
 

Makalede Neler Var

Bebeklerde Sarılık

Bebeklerde sarılıkyenidoğan sarılığı bir başka ismiyle fizyolojik sarılık olarak tanınan neredeyse sıradan kabul edilen bir hastalıktır. Yeni doğan bebekte sarılık, normal doğumlarda %60, erken doğumlarda %80 oranında gözlemlenmektedir. Yeni doğan bebeklerde fizyolojik sarılık olarak bilinen sarılık tipi oluşumu normaldir, çoğu zaman tıbbi müdahale gerektirmez, büyük ölçüde kendiliğinden geçecektir.

Yeni doğan sarılığı; fizyolojik sarılık, anne sütü sarılığı ve patolojik olarak sınıflandırılır. Kimi tıbbi kaynaklarda anne sütü sarılığı fizyolojik sarılık sınıflandırmasına dahil edilmektedir. Ve bu sarılık tipi de kendiliğinden iyileşmektedir. Yeni doğan bebeklerin, doğumdan sonra ilk hafta içerisinde kanındaki bilirubin miktarının artmasıyla ortaya çıkan ve sık görülen sarılık tipine fizyolojik sarılık, diğer etkenlere bağlı ve normal sayılmayacak, hatta çoğu zaman büyük sıkıntılara yol açabilecek sarılık tiplerine patolojik sarılık denir. Patolojik sarılık üzerinde ciddiyetle durulması gereken ve mutlaka tedavi gerektiren bir sarılık tipidir. Bilirubin cilde sarı rengi veren maddedir ve normal olarak kanda artması, cildin renginin sarıya dönmesine yol açmaktadır.

Sarılık Belirtileri

Bebeklerde sarılık fizyolojik tip sarılık ise çoğu zaman belirti göstermemektedir. Bebeklerin gözlerinde, ayak atlarında ve avuç içlerinde sarılık görülmesi, sarılığa işret etmektedir. Ayrıca bebek daha hareketsiz olabilir, ateşi çıkabilir, tiz sesle ağlar ve iştahı azalabilir.

Bebekte sarılık 10 günlük süre ile devam eder, daha uzun süre devam etmesi normal değildir. Ayrıca semptomların şiddetinin artması fizyolojik sarılığın patolojik sarılık gibi görünmesine sebep olabilir. Bu durumda sonuçlar da patolojik sarılıkta olduğu gibi tehlikeli olabilir. Eğer sarılık semptomları ağırsa mutlaka hekime başvurulması ve tıbbi tedaviye başlanması gerekecektir. Zira sarılık beyne sirayet ederse, bebeğin gelecekte kalıcı sıkıntılara sahip olmasına yol açabilir. Motor fonksiyonlar zarar görebilir, beyinde ciddi hasarlar yaratabilir.

Sarılık hastalığı patolojikse doğumdan 2-3 sonra değil, aynı gün başlar. Sarı renk, yeşile çalan bir renk alır, bebek koyu kahverengi dışkı yapar ve yine çok koyu renkte idrar yapar. Ayrıca hızlı nefes alır ve belirgin şekilde sağlıksızdır. Patolojik sarılık belirtileri, hiç yeni doğmuş bebek görmeyen birisi tarafından bile anlaşılabilir. Eğer doğum hastanede yapılmışsa patolojik sarılık doğum hekimleri tarafından derhal tespit edilecektir. Ancak tavsiye edilmese de hastane dışı doğumlar zorunlu sebeplerle yapılmaktadır ve bu durumlarda yukarıdaki açıklamalarımızdan faydalanarak belirtiler teşhis edilebilecektir.

Bebeklerde Sarılık Nasıl Geçer

Bebeklerde sarılık, dediğimiz gibi çoğunlukla kendiliğinden iyileşir. Normal koşullarda herhangi bir müdahalede bulunulması gerekmez. Anne sütü sarılığı dahil olmak üzere kendiliğinden geçebilen sarılık tiplerindendir. Ancak sarılığın şiddetine göre hekimler bazı farklı tedavi yöntemleri uygulamayı uygun bulabilmektedirler.

Fototerapi adı verilen bu tedavi çoğunlukla 24 saat içinde cevap verir. Fototerapinin yeterli olmadığı hallerde ilaç tedavisi gerekebilir. Buna hekim karar verecektir.

Sarılık Tedavisi

Bebeklerde sarılık tedavisi kaynağına göre farklılık göstermektedir. Yeni doğan sarılığı kendiliğinden geçmesi beklenen sarılık tipi olsa da, çoğu zaman ışık tedavisi uygulanmaktadır. Fototerapi ismi verilen bu yöntemde bebeğe 24 saat boyunca hastalığın seyrine ve seviyesine bağlı olarak ışıl verilerek sarılığa neden olan bilirubin pigmentlerinin dağılması sağlanır. Tedavi bitirildikten sonra gözlem altında tutulan bebek, sarılık tekrarlarsa tekrar ışık tedavisine alınabilir.

Anne ile bebeğin kan uyuşmazlıkları olması durumunda ışık tedavisine ek olarak, ilaç tedavisi uygulanması da mümkündür.

Patolojik tip sarılıklarda çoğu zaman ilaçlı tedavi uygulanmakta, hastalığın seyri fizyolojik sarılığa göre şiddetli olduğundan mutlaka bebek gözlem altında tutulmaktadır. Patolojik tip sarılık nadiren görülse de ciddi sonuçları olan bir sarılık tipidir. Ve tedavisi doğru yapılmalıdır.

Bu yazı 38 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak