Besin Zehirlenmesi Belirtileri, Ne İyi Gelir, Tedavisi Nasıldır?

Besin enfeksiyonları yiyecekler ve içecekler üzerinde zararlı bakterilerin bulunmasından dolayı bu besinlerin yenilmesi durumunda besin zehirlenmesi ortaya çıkar. Besin zehirlenmeleri halk sağlığı açısından oldukça önemlidir. Besin zehirlenmeleri genel olarak yaz aylarında oldukça fazla olmaktadır. Besin zehirlenmeleri bazen hafif olur, bazen ise ölümcül vakalar olarak ortaya çıkar.

Bu hastalığa herkes yakalanabilir. Bağışıklık sistemi çok zayıf olan kişiler ve yaşlılar çok kolay besin zehirlenmesi yaşayabilirler. Yaz aylarında havaların çok sıcak olması durumunda insanların sıvı tüketimleri oldukça fazla olur. Sıcak yaz aylarında mikropların çoğalması ve kolaylaştıran yani açıkta satılmış olan gıdalar çabuk bozulur. Bu bozulmuş olan gıdalar kullanılması durumunda veya sıvıların tüketilmesi durumunda insanlarda ishal ve kusma olarak besin zehirlenmesi ortaya çıkar.

Besin zehirlenmesine ortaya çıkaran durumlar şunlardır. Bakteri ile temas etmiş olan tavuk ve et ürünleri, kümes hayvanlarının etlerinin iyi pişirilmemesi ve pişirilmiş olan yemeklerin bir saatten fazla sıcak ortamda kalmasıdır. İyi yıkanmamış sebze ve meyvelerin yenilmesi durumunda gıda zehirlenmeleri ortaya çıkar. Bozuk olan yumurtanın yenmesi bozulmuş olan meyve suları süt ve süt ürünleri besin zehirlenmelerine neden olabilir.

Besin Zehirlenmesi Belirtileri

Besin zehirlenmesi parazit bakteri virüs ve toksinlerin oluşturduğu su veya yiyeceklerin tüketilmesi sonucu ortaya çıkar. Besin zehirlenmelerinin nedenleri bakteriler tarafından olmaktadır. Aynı bozulmuş gıda birçok kişi tarafından tüketilmiş olursa tüketmiş olan kişilerde besin zehirlenmesi ortaya çıkar. Besin zehirlenmesinin belirtileri genel olarak yemekten sonra bir veya 6 saat sonra ortaya çıkar.

Zehirlenme belirtileri zehirlenmenin çeşidine göre değişmektedir. Genel olarak besin zehirlenmeleri kusma ishal ve mide krampları şeklinde olmaktadır. Bunların yanında baş ağrısı halsizlik ve ateş olmaktadır. Besin zehirlenmeleri ortaya çıktığı zaman şu belirtileri gösterir. Belirtiler genel olarak yemekten sonra bakterinin çeşidine göre bozuk gıdanın ne kadarını yenildiğini ve kişinin sağlık durumuna göre bir veya 2 saat sonra ortaya çıkar. Bozulmuş Gıda tüketimi yapıldıktan sonra ilk önce mide bulantısı ortaya çıkar. Daha sonra mide krampları oluşur.

Gıda Zehirlenmesi Kaç Gün Sürer?

Zaman ilerledikçe ishal ve kusmalar ortaya çıkar. Dışkı kanlı olabilir. Kusma şekli genel olarak 1 gün veya 2 gün devam eder. Mide krampları genel olarak bir hafta sürebilir. Mide kramplarına iştah kaybı yüksek ateş kaslarda ağrılar, yoğun olarak halsizlik ortaya çıkar.

Zehirlenmeler genel olarak iki gün içerisinde hafifler. Fakat kusma gibi durumlar iki üç gün devam edebilir. Dışkıda kan olabilir. Gözlerde çift görmeler, konuşma bozukluğu ortaya çıkar. Meydana gelen ishal ve kusma vücudun susuz kalmasına neden olur. Gözlerin içeri çökmesi. Ağız kuruluğu idrara çıkamama veya idrarın kokulu olması vücudun susuzluk belirtileridir.

Besin Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?

Bazı kişiler yaşamları boyunca birkaç kez besin zehirlenmesine yakalanmıştır. Besin zehirlenmesine neden olan yiyecekler ve içecekler mutlaka bayatlamış durumda olurlar.

Besin Zehirlenmesi Evde Tedavi

Besin zehirlenmesine iyi gelen yiyecekler şunlardır;

Zencefil: Zencefil besin zehirlenmelerinin ortaya çıktığı sindirim sorunlarını gidermede çok faydalıdır. Besin zehirlenmelerine karşı evde yapacağınız doğal yöntemlerden en iyisi ve en önemlisi zencefilin yenilmesidir. Zencefil çay yapmak için bir çay kaşığı zencefili bir su bardağı suda demleyin üzerine bal veya şeker ilave ederek içilmelidir.

Elma sirkesi: Elma sirkesi vücutta alkalin etkisi bulunur. Alkalin etkisi olmasından dolayı besin zehirlenmelerinde kullanılmaktadır. Besin zehirlenmelerinin belirtilerini hafifletir. Elma sirkesi bir bardak su ile bir şey yemeden içmemiz gerekir. Elma sirkesi vücutta bulunan bakterileri öldürür. Vücut anında rahatlama hisseder.

LimonLimon içerisinde Antiviral ve anti bakteriyel özellikleri olması ile vücudun rahatlamasını sağlar. Limon içerisinde bulunan asit besin zehirlenmelerinde vücuda alınmış olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bir çay bardağı limon suyuna biraz şekeri ilave ederek içilmesi gerekir.

Fesleğen: Fesleğen besin zehirlenmesinde meydana gelen karın ağrılarını hafifletme de büyük yardımcı olur. Fesleğeni bir çorba kaşığı bal ile karışım yaparak rahat bir şekilde içebilirsiniz.

Tavuk suyu çorbası: Tavuk suyu çorbası içerek besin zehirlenmesi yaşayan kişi iyileşme sürecine geçmişi olur.

Sarımsak: Sarımsak besin zehirlenmelerinde kullanılan en iyi besinlerden biridir. Sarımsak anti bakteriyel ve mantar önleyici özelliklere sahiptir. Günlük olarak bir diş sarımsak yemek veya Sarımsak suyu içmek vücudu alınmış olan bakterilerin ölmesini sağlar.

Muz: Potasyum bakımından çok zengin olan muz besin zehirlenmelerinde kullanılan en etkili besinlerden biridir. Muz yumuşak dokusu nedeniyle sindirim olayı kolay olmaktadır. Muz besin zehirlenmesinde doğal tedavi yöntemidir.

Bal: Balı limon suyu ile karışım yaparak yenilmesi gerekir. Bal anti bakteriyel ve mantar önlemede çok etkili bir besin maddesidir.

Su: Susuz kalan bir kişinin kendini yorgun hisseder. Besin zehirlenmelerinde vücuttan bol miktarda su atılır. Vücudun susuz kalmaması için mutlaka su veya çorbalar içerek vücudun susuzluğunu gidermeniz gerekir.

Nane: Gıda zehirlenmelerinde zehirlenen kişinin iyileştirilmesinde en etkili yöntem nane yemek veya nane suyu içmek gerekir.

Hamilelikte Besin Zehirlenmesi

Toksin ve bakteri bulunduran yiyeceklerin tüketilmesinde meydana gelen zehirlenmelere besin zehirlenmesi denilmektedir. Besin zehirlenmeleri yiyeceklerin tüketilmesi sırasında bir iki saat sonra veya bir ve iki gün içerisinde kendisini belli eder.

Hamilelikte Besin Zehirlenmesi Bebeğe Zarar Verirmi?

Hamile bayanların besin zehirlenmesi olduklarında anne karnında bulunan bebek normal olarak etkilenmez.

Fakat anne de uzun süren Sıvı kaybı ve yüksek ateş bebeği olumsuz yönde etkiler. Bunun için ilk önce vücutta atılan sıvı miktarının ayarlamak gerekir. Fakat anne doktor kontrolünde olmalı bebeğinde bir doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

Besin Zehirlenmesi Tedavisi

Çok sık olarak ortaya çıkan besin zehirlenmesi genel olarak bir gün veya 2 gün içerisinde zehirlenmeye neden olan belirtiler hafiflemektedir. Fakat bazı gıda zehirlenmeleri çok tehlikeli olmaktadır.

Bu besin zehirlenmesi belirtileri hafiflemediyse dışkıda kan görülüyorsa oluşmuş olan ishal 5 günü geçmiş ise bu yetişkinler de geçerli. Çocuklarda ise 2 günden fazla ise ateş ve kusma 2 günü geçti ise acilen bir doktora başvurması gerekir.

Besin zehirlenmelerinde tedavinin amacı mide krampları, kusma ve ishal gibi durumları kontrol almak demektir. Gıda zehirlenmesi oluştuğu zaman mutlaka suyu bolca içmek gerekir. İshal nedeniyle vücuda alınan su hemen dışarı atılmasından dolayı hastaya acile serum verilmesi gerekir.

Besin Zehirlenmesine Ne Yapmalı

Besin zehirlenmesine maruz kalan kişi doktora başvurmadan önce yapacağı işler vardır. Besin zehirlenmesinde kişi kusma ve ishal nedeniyle sıvı kaybına uğrar. Vücudun bu sıvı kaybını önlemek için mutlaka sıvı alınmalıdır. Bunun için bolca su içmek gerekir. Hasta olan kişide hipertansiyon yok ise hastaya tuzlu ayran verilmelidir. Tuzlu ayran yok ise limonlu soda verilmelidir.

Meyve suları içerisinde posası olduğu için hastaya kesinlikle verilmemelidir. Bunun yerine normal bir çay verilmelidir. İshal ve kusmayı ilaç yöntemiyle kesmek doğru değildir. Ancak doktorun tavsiyesine göre hareket etmek gerekiyor. Besin zehirlenmesinde en önemli olan ve ilk yapılacak işle hasta mutlaka kusturulmalıdır. Bu kusturma işlemi hastayı çok rahatlatacaktır.

Besin Zehirlenmesi İlk Belirtileri

Besin zehirlenmelerinde şu belirtiler ortaya çıkar. Titreme, karın ağrısı, yüksek ateş, karında kramp ve iştah kaybı olur. Besin zehirlenmesinden sonra 2 gün kusma yapıyorsanız veya ishal devam ediyorsa mutlaka doktora gitmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir