Bonzai İçen Nasıl Anlaşılır?

Paylaş
 

Bonzai, esrara benzer etkilere yol açan ve metabolizmayı tamamen tahrip eden uyuşturucu bir maddedir. Bu bileşik kannabinoidler, hastalıkların teşhis ve tedavisi amacıyla laboratuvarlarda geliştirilmiştir. Sadece, uyuşturucu olarak pazarlanan bonzai ürünleri içindeki, çok farklı miktar ve çeşitteki bu sentetik maddeler, natürel esrar ve eroine nazaran çok daha tehlikeli etkileriyle, beyin hücrelerinde kısa sürede hasara neden olur, şizofreniye benzer bir vaziyet ortaya çıkarır ve ani kalp durmalarına niçin olur.  Bunlar da bonzai zararları arasında yer almaktadır.

Bonzainin organik ve bitkisel bir ürün olarak düşünülmesi, kimyasal içinde ne olduğu ve toksik tesirleri ile ilgili informasyon sahibi olunmayışı insanoğlun Bonzai’yi denemelerinde etkili olmaktadır. Solunum yöntemiyle (burundan çekilerek) alındığında, akciğerler tarafınca anında emilerek kana karışır. Beyin şeklinde diğer organlara da yayılır ve etkileri dakikalar içinde görülmeye adım atar. Ağızdan alındığında ise, sindirim sistemi tarafınca emilmekte ve karaciğerdeki metabolik aktiviteye bağlı olarak tesirleri daha geç görülür.

Bonzai alındıktan sonra vücuttaki tesir süresi, içindeki etkili maddelerin çeşidine ve dozajlarına göre değişiklik gösterir ve saatlerce de sürebilir. Bu sebeple de Bonzai kullanımı nasıl anlaşılır? Sorusu da sıklıkla yöneltilir.

 • Özellikle alkol ile birlikte kullanıldığında halüsinasyonlar, ürkü ataklar, kusmalar daha sık ve ağır olur. 
 • Ne yazık ki,  ölüm tribi (vücudundaki uyuşmalardan dolayı felç olacak hissine kapılma, bayılacak benzer biçimde olma, kalp kriziyle öleceğini düşünmek benzer biçimde içinden çıkamadığı hallerle çok yoğun bir tehlike ve sorunun yaşandığı, bir bakıma ürkü atak geçirme halidir)  denilen bir tür panik atak geçiren çokça insan, yasadışı madde kullanımı sebebiyle hastaneye gidememekte ve bu vakalar ölümle sonuçlanabilmektedir.

Yasadışı çokça uyuşturucu madde gibi Bonzai kullanılıp kullanılmadığı, idrar, kan, tükürük, saç ve ter testleri ile belirlenebilir. Sadece, hastane laboratuvarlarında çoğunlukla, daha rahat ve hızlı sonuçlar alındığı için, negatif ve olumlu test sonucu veren idrar testleri kullanılır. Daha hemen sonra ise, bu denetim neticeleri yorumlanarak çok daha kırılgan ve spesifik doğrulama testi ile teyit edilir.

 Bonzai içenlerin hali arasında vücut sıcaklığı yükselir, Ağrı duyusu azalır, hareketleri yavaşlar ve yüz ifadesi donuklaşır.  Bundan dolayı Bonzai kullanımında ölüm oranları daha sık görülmektedir.

 • Bonzai içenler baş dönmesi gibi günlük hayatlarını etkileyecek sorunlar yaşarlar
 • Halüsinasyon, hafıza kaybı, duygu ve düşünce bozuklukları, oryantasyon bozukluğu
 • Görme ve işitme ile ilgili, idrak etme konusunda yaşanan bozukluklar
 • Geçici felç durumu, bilinç kaybı
 • Ağrılı uyaranlara duyarsızlık, nöbetler ve koma
 • Çarpıntılar, ritim bozuklukları, kalp atışlarının artması, nabız yükselmesi, tansiyonunda (tansiyonda) hızlı düşme, şok, kalp krizi
 • Nefes darlığı, öksürük, kas kasılması, göğüs ağrıları
 • Ağız kuruluğu, mide bulantısı, yoğun kusma ve görme bozukluğu
 • Karın ağrıları ve kanamalar gibi mide bağırsak etkileri
 • Hareket bozuklukları, kaslarda ağrı, sertlik ve kramplar
 • Kan şekeri düşüklüğü de bonzai etkileri arasında yer almaktadır

Uyuşturucu madde kullanımına sebep olan birçok mesele ve faktörler, Bonzai kullanımında da geçerlidir. Buluğ döneminde hassaslaşan gençler başta olmak üzere, özellikle aileyle ilgili, toplumsal ve kişisel olarak problem yaşayan 15-30 yaş arasındaki bireyler uyuşturucu tacirlerin ve aracılarının tercih etmiş olduğu Bonzai risk grubunu oluşturur.

Bonzai içenler, kısa süre içerisinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak son derece büyük değişiklikler içerisine girmektedir. Bu sebeple de Bonzai içen nasıl belli olur? Sorusuna karşılık olarak, kişilerin tespit edilmesi ve gözlemlenmesi yeterli sonuçları almak için yeterli olabilmektedir.

Bu yazı 30 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak