Çörek Otu Yağı Neye İyi Gelir?

Çörek otu, Anadolu’da çok uzun yıllardır kullanılıyor olsa da, tek başına pek çok mucizevi etkiye sahip olduğu bilgisi oldukça yenidir. Her ne kadar şifalı bitkiler ile tedavi yapan eski zaman lokman hekimlerinin ilaç listesinde ön sıralarda olmuş olsa da, modern tıbbın ortaya çıkmasıyla bu tedaviler neredeyse ortadan kalkmıştır. Elbette modern tıp en doğru tedaviyi öngörür, ancak önleyici ve koruyucu tedaviler kapsamında bitkisel ürünlerden doğru miktarlarda kullanmak, genel olarak tüm tedavi süreçlerini olumlu yönde etkileyecektir.Peki;

Çörek Otu Yağı Ne İşe Yarar?

Çörek otu yağı faydaları oldukça beklenmedik biçimde tezahür eder. İçerisinde 100’e yakın etken madde bulunan çörek otu, ağız yoluyla alınabildiği gibi, haricen de kullanılabilir. Çörek Otu Yağı, çörek otu tohumundan soğuk kompres yöntemi ile elde edildiğinden hiçbir kimyasal madde içermez ve zararlı değildir. Bu bağlamda tüketim miktarı aşılmadıkça kullanılmasında birkaç istisna dışında hiçbir engel yoktur.

Çörek Otu Yağı faydaları haricen kullanıldığında saç bakımı ve cilt bakımı üzerinde oldukça fazladır. Derinin enfeksiyon ve lezyonlardan arınmasını sağlar ve kuvvet kazandırır. İçerdiği çok sayıda etken madde sayesinde cildin hücre yenilenmesini hızlandırır ve canlılık kazandırır. Saç bakımında ise özellikle beylerin çok ilgisini çekecek özellikleri söz konusudur. Haricen kullanıldığında saç derisinin sağlığını tesis edip, saç telini ciddi miktarlarda beslerken, ağızdan alındığında hormonal dengenin korunmasını sağlar ve DHT hormonlarını sınırlayarak erkek tipi genetik saç dökülmesine engel olur.

Çörek Otu Yağı Faydaları

Ağızdan alındığında çörek otu yağı faydaları,

  • Kan şekerini düzenleme
  • Kolesterol üzerinde olumlu etkiler
  • Radyasyon etkilerini azaltma
  • Kanser hücrelerini yok etme
  • Böbrek fonksiyonlarını düzenleme
  • İdrar yolu enfeksiyonlarını giderme
  • Kalp ve damar sağlığını temin etme
  • Hormon dengesini sağlama
  • Sedatif etki

Biçiminde sıralanmaktadır.

Tabii çörek otu fazla miktarlarda tüketilmemelidir. Aynı biçimde çörek otu yağı faydaları da aşırı tüketiminde ortadan kalkacak ve ciddi zararlara dönüşebilecektir.

Çörek otu ve çörek otu yağı içerisinde ciddi miktarlarda omega3 ve omega6 yaş aitleri bulunur. Bu yağ asitleri vücudun hayati fonkisyonlarını düzenler ve vücudun verimli çalışmasını sağlar. Ayrıca beyin fonksiyonlarını da iyileştirerek Alzheimer ve benzeri sorunların görülme ihtimalini düşürür veya hastalığın seyrini yavaşlatır. Pekiyi

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı, ağızdan alınabilir, deriye ve saça haricen uygulanabilir. Bu yağın yemeklerde kullanılması alışılageldik bir durum değildir. Bu nedenle gün aşırı olmak kaydıyla bir su bardağı suyun içine, bir çay kaşığı çörek otu karıştırılarak tüketilebilmektedir.

Haricen kullanımı ise çeşitli kürlere katkı olarak olabildiği gibi, direkt olarak da gerçekleşebilir. Bir pamuğa damlatılarak cilt temizliğinde kullanılabilir, yara ve egzemalar üzerine direkt uygulanabilir veya masaj yağı olarak tercih edilebilir. Oldukça besleyici bir içeriğe sahip olmasının yanında antiseptik etkileri ile, sivilce ve siyah nokta oluşumunu engeller, cilde parlaklık ve gerginlik kazandırır.

Saça haricen uygulanması ise, yine masaj şeklinde olacaktır. Saç derisinden başlayıp, saç uçlarına doğru masaj yaparak düzenli olarak banyolardan önce uygulanması halinde saç derisinden başlayan bir iyileşme tesis eder, saç besler ve güçlendirir. Çörek otu yağı ne işe yarar diye soranların saç dökülmesini engeller biçiminde aldıkları cevap yalnızca haricen kullanımı değil, ağızdan alımı ile de ilgilidir. Bu hususa dikkat edilmelidir.

Yalnız, hamilelikte çörek otu yağı direkt olarak ağızdan alınmamalıdır. Cilt bakımında yine kullanılabilir ancak, kaslarda meydana getireceği gevşeme düşük riskini doğurabilmektedir.

Çörek Otu Yağı Fiyatı

Çörek otu yağı fiyatı, aktarlar ve internet ortamında 100ml ambalaj için, kalitesine göre değişmek kaydıyla 18TL ile 45TL arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir