Diş Ağrısına Çözüm

Diş ağrısı, bebeklerin diş çıkarma sancısından, yetişkin hatta yaşı hayli ilerlemiş kişilerin yaşadığı fiziksel ızdıraba kadar her yaşta, her dönemde yaşamın içinde olan bir ağrıdır.

Bu ağrıyı tatmamış, bu ızdırapla zorlanmamış ve çare aramamış kişi neredeyse yok gibidir. Bu tanıdık bildik ve ısrarcı ağrı aniden yakaya yapıştığında acil çözümler ve tedavi yöntemlerini devreye sokabilmek için, bir kaç yöntem bilmek gerekir.

 Diş ağrısına pratik çözüm olarak  dişleri iyice fırçalamak rahatlama sağlayacaktır. Daha sonra ılık tuzlu su ile yapılacak bir gargara ağız içinin dezenfekte edilmesi açısından önemlidir.

Diş ağrısına iyi gelen çözümler arasında gösterilen, ağrıyan dişin üzerine aspirin ve benzeri ağrı kesici ilaçlar koymak, aslında çok da sağlıklı bir yöntem değildir.   Zira ilacın içeriğindeki kimyasal maddeler diş eti üzerinde tahriş yaratabilmektedir. İltihap sebebiyle şişlik oluşan bölgeye soğuk kompres uygulamak da diş ağrısına iyi gelen çözümler arasında sayılabilir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Bunların dışında diş ağrısı nasıl geçer sorusunu, karanfil yağına batırılmış bir parça pamuğu dişin üzerine tampon yapmak şeklinde yanıtlayabiliriz.
Dişte soğuk yiyecek ve içeceklere karşı bir hassasiyet ve ağrı varsa, bu durum dişteki çürüğün ileri aşamada olduğunu gösterir. Bu durumda diş hekimine giderek meseleyi henüz başındayken çözmek ilerleyen safhada kanal tedavisine ihtiyaç duyulmasını engellemiş olur.
Ama eğer diş, sıcak yiyecek ve içeceklerden sonra ağrıyorsa, muhtemelen diş etindeki iltihap ilerlemiş demektir ve büyük olasılıkla da kanal tedavisine ihtiyaç duyulacaktır. Ama her iki durumda da diş hekimine başvurmak en doğru yoldur.

Diş Ağrısı En Çabuk Nasıl Geçer

Lokmaları ısırdığınızda ağrı artıyorsa muhtemelen dişinizde iltihaplanma meydana gelmiş demektir.
Diş ağrısına iyi gelen çözümler ağrıyı geçici de olsa ortadan kaldıracak ve rahatlama sağlayacaktır.
Soğan suyu ile gargara yapmak diş ağrısına pratik çözümlerden birisidir. Çiğ soğanın suyu diş ağrısının olduğu bölgede bakterileri öldürerek rahatlama sağlar. Ezilmiş sarımsak uygulaması da diş ağrısına pratik çözümlerden birisidir. Nitekim sarımsağın bakterileri öldüren ve mikrobu kıran bir özeliği vardır.
Suyun içine karabiber atmak ve bu suyla ağzı çalkalayarak gargara yapmak da rahatlama sağlar.
Karanfil uygulaması da dişte anestezi etkisi yaratacaktır. Ağrıyan diş üzerine karanfil tohumu ve karanfil yağı uygulamak dişlerde uyuşturucu etkisi yaratacaktır. Karanfil tohumunu ağrıyan diş üzerine yerleştirmek, bu bölgenin uyuşmasını ve ağrının bir süreliğine de olsa hissedilmemesini sağlar.
Aktarlarda satılan karanfil yağından satın alarak, bir pamuk yardımıyla ağrıyan diş üzerine tampon yapabilirsiniz. Ağrının kısa bir süre sonra dindiğini görebilirsiniz.
Diş ağrısına iyi gelen çözümlerden birisi de zerdeçaldir. Zerdeçali biraz suyla karıştırıp, hamur haline getirip ağrıyan diş üzerine uyguladığınızda, antiseptik özelliğinin diş ağrısını geçirmesini sağlayabilirsiniz.
Diş ağrısına pratik çözüm olarak en yaygınından biri olan ağrı kesiciyi de deneyebilirsiniz. Baktınız olmuyor, diş ağrısı sizi uyutmuyor, çileden çıkarıyor ve acil çözüm aratıyorsa iyi bir ağrı kesici alarak diş hekiminizi ziyaret edene kadar durumu idare edebilir, diş ağrısını kontrol altında tutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir