Doğumda Suni Sancı Nasıl Verilir?

Paylaş
 

Doğum zamanı geldiği halde henüz doğum gerçekleşmemişse veya anne adayında doğuma ilişkin  belirtiler bulunmuyorsa bu durumda anneye doğumun gerçekleşebilmesi için doğum indüksiyonu yani halk arasındaki deyimle sunu sancı verilir. Doğumda suni sancı nasıl verilir diye baktığımızda ise aslında çok basit bir yöntem olan serum ile birlikte oksitosin ilacı verilmesi şeklinde gerçekleştirildiği görülmektedir.

Suni Sancı (İnduksiyon) Nedir?

Hamilelikte bazı durumlarda, doğum zamanı gelmiş olmasına karşın, rahim gerekli işlevleri yerine getirmek ve doğum kasılmaları, dolayısıyla doğum sancıları ortaya çıkmaz. Bu durumda gerek annenin, gerekse bebeğin sağlığı açısından doğumun başlaması için rahim kaslarını tetikleyici yapay doğum sancıları oluşturmak üzere, Suni Sancı veya tıbbi ismiyle İndüksiyon yöntemine başvurulması gerekir. Yani suni sancı nedir sorusunun cevabı: “vakti gelmiş olmasına karşın ortaya çıkmayan doğum kasılmalarının, dışarıdan müdahale ile başlamasını sağlamak” şeklinde cevaplanabilir.

Suni sancı ile doğum, doğumun sürecini olumsuz etkiler diye bir koşul yoktur. Eğer hekiminiz tarafından suni sancı uygulama kararı verilmişse, bu bir zorunluluktur, asıl bu yöntem uygulanmazsa bir sorun ortaya çıkacağı için yöntem zorunlu hale gelmektedir. Yani korkulacak bir durum yoktur. Standart doğum prosedürleri içerisinde yer alan, çoğu zaman zararsız bir yöntemdir. Bir başka anlatımla yaratacağı fayda düşünüldüğünde, bir miktar kimyasal etki görmezden gelinebilir ki, bu etkiler dikkate değer değildir.

Suni Sancı Neden Verilir?

Suni sancı normal durumlarda elbette uygulanmaz. Normal seyreden bir doğumda bu yönteme gerek yoktur. Ancak doğrum sürecinin akışında bir aksama veya gecikme söz konusu olmuşsa müdahale edilmesi hem anne, hem de bebek açısından gereklidir. Suni sancı bir bebek alma yöntemi değildir. Bu nedenle bebeğe hiçbir zararı yoktur. Herhangi bir cerrahi süreç söz konusu değildir, suni sancı ile doğum yapanlar ve normal doğum yapanlar arasında sonuçları bakımından hemen hemen hiç bir fark yoktur.

Eğer annenin suyu gelmiş, ancak rahim kasılmaları başlamamışsa, bir miyad gecikmesi durumu söz konusudur ve bebeğin içeride kalması tehlikelidir. Bir an önce doğum kasılmalarının başlaması için Suni Sancı (İnduksiyon) yöntemine başvurulur. Ayrıca preeklampsi problemi ortaya çıkan gebeliklerde annenin hayati riski sebebiyle bir an önce doğum başlatılıp, hem bebek hem anne açısından gebeliğin sonlandırılmasına çalışılır. Bunun dışında gebeliğin sonlanmasını gerektiren her halde, eğer cerrahi doğum zorunlu değilse, bu yönteme başvurulması mümkündür.

Oksidosin suni sancı amacıyla nasıl verilir?

Doğum anı geken anne adayının rahim ağzını olgunlaştırmak için anne adayının kolundaki damar yolu üzerinden verilen oksidosin, bazen doğum başlamadan önce uygulanırken bazı durumlarda da doğumun her hangi bir aşamasından itibaren uygulamaya başlanmaktadır.

Uygulama bazı durumlarda doğumun sonuna kadar devam ederken bazı durumlar da ise doğumun gidişatına göre ve bebeğin durumuna göre doğum esnasında durdurulabilir. Oksidosin içeren serum anne adayına verilirken hızının iyi ayarlanması gerekmektedir. Bu ayarlama elektronik pompa aletleriyle veya serum setindeki aparatlar ile ayarlanır ve anne adayının durumuna uygun olarak hızı belirlenir.

Doğum indüksiyonu yani suni sancı anne adayına veya bebeğe her hangi bir zarar vermemektedir. Uygulanış şekli ve maliyeti açısından diğer yöntemlere göre daha kullanılabilir olması nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Yöntem her doğum için değil sadece ihtiyaç duyulan doğum için kullanılmaktadır.

Doğumu normal geçen bir anne adayına uygulanmazken, doğumu başlamayan anne adayının doğumunu başlatmak veya doğuma yardımcı olup daha rahat bir doğum olmasını sağlamak için kullanılabilmektedir.

Suni sancı yani doğum indüksiyonu, bebeğin doğum anı geldiği halde doğum başlamamışsa, doğum için gereken suyun erken gelmiş olması, anne rahmindeki enfeksiyonel hastalıklar, bebek gelişiminde yaşanan sorunlar, kan uyuşmazlığı olması, bebeğin anne karnında hayatını kaybetmesi, annenin tansiyon hastası olması gibi durumlarda kullanılmaktadır. Anne adayının sancılarının başlatılması için kullanılan bu yöntem bazı anne adaylarında suni sancı ile doğum ağrıları daha fazla mı olur gibi bir endişe yaratabilmektedir.

Anne adayının doğum sancısı bu konudan tamamıyla bağımsız bir durumdur. Her anne adayının ağrıyı algılama eşiği farklılık göstermektedir. Suni sancı ile doğum yapan bir anne adayı ağrı çekmezken, suni sancı almadığı halde çok fazla ağrı hissedebilmektedir. Bu durum tamamıyla anne adayına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Oksitosin ile doğum indüksiyonu , normalde anne adayının vücudunun ürettiği oksidosin hormonunun aynısıdır. Eğer anne adayı ağrısız doğum uygulatmışsa her hâlükârda ağrı hissetmeyecektir.

Suni Sancının Yan Etkileri ve Riskleri

Elbette doğal sürece yapılacak her müdahale, hele ki kimyasal unsurlarla birlikte yapılıyorsa bazı riskleri doğuracaktır. İndüksiyon yapay bir yöntemdir ve kontrolü nispeten mümkündür. İndüksiyon için verilen uyarıcı madde doğal doğumdan daha şiddetli kasılmalara neden olacağından, bebeğin sıkışmasına ve rahim ağzına ulaşamaması durumu ortaya çıkabilir, özellikle hiperstimulasyon durumunda bebek oksijensiz kalabilir ve bu durumun engellenmesi için sezaryen gerekebilir. Ayrıca aşırı kasılmalar rahim yırtılmaları ve doğum sonrası kanamalara da sebep olabilir.

Elbette bu riskler, hiç gerçekleşmeyip, annenin ve bebeğin sağlığını riske atmamak için üstlenilmesi gereken risklerdir.

Diğer Doğum İndüksiyonu Yöntemleri

Günümüzde doğum indüksiyonu için en çok kullanılan yöntem oksidosin indüksiyonudur. Bunun dışında doğumun hızlanması için bebeğin su kesesinin açılması olan amniyotimi, rahim ağzındaki zarların parmakla sıyrılması olarak bilinen membran stripping,  ağızdan veya vajina içerisine konularak prostaglandin E1 ve E2 ilaçları olmak üzere farklı yöntemlerde kullanılmaktadır.

Bunların yanı sıra günümüzde kullanımını yitirmiş olan laminarya, nitrik osit, meme başı uyarısı, relaksin, balon kateter gibi yöntemlerde bulunmaktadır.

Gelişen teknoloji her alanda bizlere yardımcı olmaktadır. Anne adayları da bu nedenle eski dönemlere oranlar çok daha rahat doğum yapmakta ve doğum esnasındaki üzücü olayların yaşanma oranı oldukça düşmektedir. Anne adaylarının gebelik döneminin her anını doktor kontrolünde geçirmesi ve doktorun tavsiyeleri doğrultusunda bir gebelik dönemi yaşaması önerilmektedir.

Bu yazı 37 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak