Dudak Kanseri Nedenleri Ve Dudak Kanseri Belirtileri Nelerdir, Dudak Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur, Dudak Kanseri Tedavisi Ve Bitkisel Yöntemleri Nelerdir?

Dudak kanseri nedenleri nelerdir, çağın en ürkütücü hastalıklarında başı çeken kanser, çeşitli organlarda uç vererek zaman içinde vücudun büyük kısmına yayılır ve tedavi edilmediğinde üzücü sonuçlara yol açar.

Kanserin pek çok türü içinde bir tanesi vardır ki pek çok kişi belki de hiç duymamıştır. Bahsettiğimiz tür, dudak kanseri. Dudak bölgesinde kontrolsüz hücre büyümesi ile başlayan dudak kanseri, dudak yapısında deformasyonlara da sebep olur.

Dudak kanseri çok sık görülmeyen ama ölüme de sebebiyet verebilen bir türdür. Kanser alt dudakta da üst dudakta da meydana gelebilir. Ağız kanserlerinin %25 ila 30’luk bölümünü dudak kanserleri oluşturur. Dudak kanserlerinin %95’i ise alt dudakta ortaya çıkar. Yassı hücreli karsinom en sık rastlanılan dudak kanseri türüdür. Erkeklerde kadınlara nazaran daha fazla görülür.

Dudak kanseri sigara ile de etkileşim içindedir. Her sigara içen kişide bu hastalık görülecek diye kesin bir kural yoktur ama sigaranın pek çok hastalık gibi bunu da tetikleyebildiği düşünülmektdir.

Risk faktörü olarak ise açık renk ten, güneş ışınlarına fazla maruz kalmak, sigara ve alkol tüketimi, bağışıklık sistemini baskılayan ilaç tüketimi, oral seks yapmak, HIV virüsü taşıyıcısı olmak, toksinlere aşırı maruz kalınan bir meslek icra ediyor olmak sayılabilir.

Dudak kanseri sık sık kanayan ve kabuk bağlayan yara şeklinde lezyonlarla dikkat çeker. Eğer önemsenmezse giderek büyür ve tüm dudak yüzeyini kaplayabilir.

Dudak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dudak kanseri belirtileri ilkin dudakta görülür ama eğer ağız içine yayılırsa belirtiler orada da izlenir. Dudak kanserinde en sık görülen belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Dudakta kanama
 • Dudakta oluşan yaraların iyileşmemesi
 • Boyun lenf bezlerinde şişme
 • Dudakta renk değişiklikleri
 • Ses ve diksiyonda bozukluk
 • Dudakta iyileşmeyen beyaz ve kırmızı benekler
 • Dudakta uyuşma, karıncalanma ve ağrı
 • Dudakta kist, topaklanma ve yumru oluşumu
 • Yemek yemekte ve lokmaları çiğnemede zorluk
 • Çenede ve ağız bölgesinde şişme
 • Dudak üzerinde kalınlaşma

Dudak Kanseri Teşhisi

Dudak kanseri, dudak üzerinde ortaya çıkan lezyonların şüphe uyandırmasıyla farkına varılan ve hekim tarafında yapılan tetkik ve incelemeler sonucunda tanısı konulan bir rahatsızlıktır. Aslında tüm kanser türlerine bu şekilde teşhis konulur.

Dudakta meydana gelen kabuklanma, kanama, ağrı, şişkinlik gibi bulgularla hekime giden kişi, yapılan tahlil ve tetkikler sonucu dudak kanseri olduğunu öğrenir. Hastalık ilk evredeyse uygun tedavilerle atlatılması mümkündür ama ilerlemiş bir durumsa netice istendiği gibi olmayabilir.

Dudak Kanseri Tedavi Yöntemleri

Dudak kanserinde asıl tedavi cerrahi operasyondur. Kanserli doku dudak kanseri ameliyatı ile, çevresindeki sağlıklı doku ile çıkarılır. Kanser ne kadar geniş bir alana yayılmışsa cerrahi operasyon sonucu oluşan deformasyon da o denli büyük olacaktır. Oluşan kayıplar ve deformasyon, dudağın formunu ve işlevini yeniden sağlayacak şekilde doku kaydırma ameliyatları ile giderilir. Eğer dudak kanseri ameliyatı, yani cerrahi yetersiz kalırsa radyoterapi de uygulanabilir.

 • Bir diğer tedavi şekli de kemoterapidir.
 • Kriyoterapi de bir başka tedavi alternatifidir.

Dudak Kanseri Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dudak kanserine iyi gelen bitkiler de mevcuttur. Bal tüketilebilir ve şifalı bazı bitkilerle karıştırılarak dudaklara sürülebilir. Karabaş otu da macun yapılarak dudaklara sürülebilir. Karabaş otu yağı da dudak kanserine iyi gelen şifalılar arasında sayılabilir.

Karabaş otunu dudağa sürmek yahut sarmak da fayda sağlayabilir. Sinameki de dudak kanserine iyi gelen bitkiler arasındadır. Bunların haricinde gülhatmi, adaçayı, fesleğen, kızılcık, reyhan, yavşan otu, incir ve zeytinyağı gibi bitki ve otlar da kullanılabilir.

Dudak kanseri olanlar ilk evrede yakalanmış ve gerekli tedavileri uygulanan bir vakadan rahatlıkla sıyrılabilir. Önemli olan en önemli değişikliği bile fark edip gerekli önlemleri alabilmektir. Dudak kanseri öldürür mü sorusunu yanıtı da burada gizlidir. İhmal edilmiş ve gerekli tedavi uygulatılmamış tüm rahatsızlıklar ölümcül olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir