Elma Sirkesi ve Sivilceler

Sirke yüzyıllar boyunca turşu, salata ve yemekleri lezzetlendirerek insanlığa hizmet vermiştir. Bunun yanında zararlı otları öldürmek, kahve makinelerini temizlemek, boya temizlemek, zırh parlatmak gibi çok farklı kullanım alanları olmuştur. Pek bilinmeyen başka bir özelliği de sivilceler konusunda etkili bir tedavi yöntemi sunmasıdır.

Çoğu insan sivilceyle mücadele ederken doğal tedavi yöntemlerine başvurmuştur. Tabi ki uzman doktorlar ilk seçenek olmalıdır, fakat sivilce tedavilerine ve ilaçlara harcanan paraları düşününce alternatif tedavilere yönelmek de hiç mantıksız gelmiyor. İşte bu konuda az bilinen ama faydası görülen tedavilerden birisi de elma sirkesidir.

Öncelikle elma sirkesini tanıyalım.

Elma sirkesi nedir ?

Elma sirkesi elma suyunun mayalar ve bakteriler yardımıyla fermantasyonu sonucunda elde edilir. Bu süreçte içeriğindeki şeker sirkeye dönüşür. Organik, işlem görmemiş elmalarla yapılması tercih edilir.

Elma sirkesinin vücuda birçok faydası vardır. Öncelikle vücudu vitamin ve minerallerle besler. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, silisyum, A vitamini, beta-karoten, B1, B2, ve B6 vitaminleri, C vitamini, sirke asitleri, meyve asitleri, pektin. İçeriğindeki mineraller saymakla bitmez.

Genellikle sulandırılarak içilmesi aşağıdaki faydaları için önerilir::

  • Sindirimi kolaylaştırır, karaciğere binen yükü azaltır
  • Tokluk hissi verir, zayıflamaya yardımcı olur
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Boşaltım sistemine ve vücudu arındırmaya yardımcı olur

Biz yine konuyu fazla dağıtmadan sivilcelere nasıl uygulanacağını ve cildimize nasıl faydalı olacağını inceleyelim.

Elma Sirkesi Sivilceye İyi Gelir Mi? 

İçeriğindeki malik asit gibi maddeler sebebi ile antibakteriyel ve antiviral etkisi vardır. Yani iltihaplanmaya yol açan bakterilerin azalmasını sağlar.

Elma sirkesi ile sivilce tedavisinin bir başka etkisi de içerisindeki alpha-hydoxy-acid (AHA) sebebi ile yağlanmayı azaltmasıdır. Yağlı ciltte PH değerini dengeler ve sıkılaşmayı sağlar.

Elma sirkesi antibakteriyel özellikleri ile öne çıkar. Bu yüzden iltihaplı, kızarık sivilceleri, kist ve nodülleri söndürmek konusunda etkili ve hızlı bir doğal tedavidir.

Elma sirkesi cilde nasıl uygulanır ? 

Elma sirkesinin sivilcelere karşı etkilerinden bahsettik. Gelelim nasıl kullanabileceğimize. Aşağıdaki adımları takip edebiliriz;

  • Bir çay kaşığı “organik” elma sirkesini 5 çay kaşığı su ile karıştırın. Bu tavsiye edilen ölçümüzdür. Daha etkili olması için sirke miktarını artırabilirsiniz veya tam tersine cildinizi tahriş ettiğini hissederseniz su miktarını artırarak yumuşatabilirsiniz.
  • Sirkeyi sulandırdıktan sonra bir pamuk yardımı ile sivilceli ve yağlanmaya yatkın bölgelere sürün. (İri ve iltihaplı sivilceler üzerine daha yoğun olarak uygulanması faydalı olur)
  • Etkisini göstermesi için 20 dakika kadar bekledikten sonra bol su ile yıkayın
  • Bu uygulamayı özellikle şiddetli sivilce sorunu yaşadığınız dönemlerde her akşam tekrarlayarak gözle görünür iyileşme sağlayabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gerekenler

Elma sirkesi yoğun asit içeriği sebebi ile dikkatli kullanılması gereken bir üründür. Bu tedavi sürecinde aşağıdakilere dikkat etmemiz gerekir.

**Sürülerek uygulanan tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi, alerjik olup olmadığımızı kontrol etmemiz gerekir. Bunu az bir miktar elma sirkesini elimiz veya ensemize sürüp 10-15 dakika bekleyerek gözlemleyebiliriz.

**”Doğal ve bitkisel ürün, nasıl olsa zarar gelmez” deyip doğrudan cildinize sürmeyin, mutlaka sulandırarak kullanın. Sirke çok tesirlidir. Unutmayın sirkenin boya sökmek, zırh parlatmak gibi kullanın alanları da var. Yanlış veya fazla kullanıldığında cildinizi tahriş edebilir.

**Elma sirkesinin yağlı ciltlerde ve özellikle cildin daha yağlı bölgelerinde uygulamak gerekir. Kuru ciltlere uygulandığında zaten düşük olan PH dengesini daha aşağı çekerek derinin kendi koruma kalkanına zarar verebilir.

Son bir not olarak: Her sirke gibi ağır kokar ve yüzünüzü yıkasanız dahi bir süre kalır. Ama eğer işe yararsa sonuçları katlanmaya değecektir.

Sizin düşünceleriniz nedir ? Yüzünüze elma sirkesi sürmek sizce nasıl bir fikir ? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Sivilce Maskeleri

Bunların dışında piyasada bulabileceğiniz diğer ürünler de aşağıdaki gibidir;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir