Epidural Anestezi Nasıl Yapılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Paylaş
 

Makalede Neler Var

Epidural Anestezi Nedir?

Epidural anestezi, belden aşağının uyuşturulması, bu bölgede oluşan ağrı ve sancının ortadan kaldırılması için uygulanır. Günümüzde en sık uygulanan anestezi tekniğinden biri olan epidural anestezi, doğum ya da ameliyatlarda kullanılabilir. Kullanılan operasyona göre bazı epidural anestezi uygulamalarında sadece ağrı hissi önlenirken, bazılarında ağrı ile birlikte hareket hissinin de kaybı sağlanır.

Epidural anestezi, özellikle doğumlarda bayanların çok sevdikleri bir uygulamadır. Şuurları tamamen açık olan hastalar, tüm ameliyat ya da doğum sırasında uygulanan işlemleri görebilir. Gerekli olduğunda sorular soran ya da cevap veren hastalar, ameliyat sonrasında belirli bir süre daha bacaklarını hissetmeyebilir.

Omurgadan başlayan hissizlik, bazı durumlarda çok uzun süre devam edebilir. Bu süre içinde hasta kendini kötü hissedip günlük hayatına devam edemez.

Epidural anestezi genelde doğum, sezeryan ameliyatı, ayak ya da bacak bölgesindeki ortopedik sorunlar için yapılan ameliyatlar, kadın ya da erkek üreme organları ile operasyonlar için uygulanır. Tam anestezi alıp tamamen uyutulması sakıncalı olan hastalar için bu anestezi türü uygulanabilir.

Epidural anestezi nedir sorusuna cevap verdikten sonra uygulamasının nasıl yapıldığı konusunda bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Epidural Anestezi Nasıl Yapılır?

Epidural anestezi omurga alt bölgesindeki omur kemikleri arasına epidural ilaç enjekte edilmesi ile yapılır. Uygulama bölgesinin üzerindeki 2-3 omur kemiğinden itibaren hastanın ayak parmaklarına kadar uyuşmasını sağlayan bu anestezi uygulaması, iki şekilde yapılır. Hastanın sadece ağrı duymasının önlenmesi ya da hem ağrı hem de hareket hissinin yok edilmesi şeklinde uygulanan epidural anestezi, enjekteden sonra 15-20 dakika içinde etkisini göstermeye başlar.

Ameliyatın uzun sürmesi durumunda yeniden ilaç enjekte etmek için omurlar arasına katater yerleştirilir. Bu katater ameliyat sırasında gerekli olduğunda yeniden ilaç enjekte edilmesi için kullanılabilir.

Epidural anestezi sırasında hasta yapılan işlemleri görmesine rağmen hiç bir ağrı ya da acı hissetmez. Ameliyat sonrasında belirli bir süre daha hastanın ilacın etkisi ile belden aşağısını hissetmemesi normaldir. Ayaklarını ve bacaklarını kullanamayan hastaya ilk saatlerinde bu durum göz önünde bulundurularak hizmet edilmelidir.

Epidural Anestezinin Yan Etkileri

 • Epidural anestezi riskleri yani yan etkileri uygulama yapılan kişiden kişiye göre değişir. Bu riskler ya da olası yan etkilerden sadece biri ortaya çıkabildiği gibi birden fazlası da hastada ortaya çıkabilir.
 • Epidural anestezi ile belden aşağısı uyuşan hastaların bazıları bu uyuşukluğu çok uzun süre yaşayabilir. Bu da hastanın günlük hayatına hemen dönememesi anlamına gelir.
 • Epidural anestezi yapılan bölgenin enfeksiyon kapma, şişme ve yara olma riski vardır. Bu risk her hastada meydana gelebilir.
 • Epidural anestezi ile yapılan ameliyatlarda hastanın şuuru açıkta olduğu için tüm bir daha aynı şekilde ameliyat ya da doğum olacağı zaman korku duyulabilir.
 • Nadiren de olsa hastalarda bulantı ve kusma hissi ortaya çıkabilir. Bunun yanında baş ağrısı da çok nadiren görülür.
 • Epidural anestezi ilaçlarının bazıları alerji yapabilir. Bu alerji durumunda kişinin cildinde kızarma ve kaşıntı meydana gelebilir.

Epidural anestezi uygulamasında her hangi bir sorun meydana gelmesi hastanın kendi yapısının dışında uygulanan iğnenin hijyenik ortamda uygulanmamasından da kaynaklanır. Bunun için hem ameliyatın yapılacağı ortamın hijyenik olmasına hem de uygulana iğnenin hijyen kurallarına göre uygulanmasına dikkat edilmelidir.

Uygulamayı yapan anestezi uzmanının deneyimi de epidural anestezi için önemlidir. Uygulamayı yapacak olan uzman ne kadar deneyimli ise o kadar sorunsuz ve o kadar az riskli bir anestezi uygulaması yapılır.

Epidural Mi ve Spinal Anestezi Mi?

Belden aşağı uyuşturmalı sezaryen ya da normal doğumlarda iki şekilde anestezi yapılır. Epidural anestezi ve spinal anestezi nedir ayrı ayrı sizler için inceledik. İşte iki belden aşağı uyuşturma yöntemi arasındaki farklar…

Epidural Anestezi: Epüdural anestezi, vücudun bel aşağı bölgesinde belirli noktaların ağrıyı hissetmemesini sağlayan anestezi uygulamasıdır. Bu uygulamada kullanılan iğne epidural aralık denen, dura adı verilen zarın hemen önündeki bölgeye uygulanır. Sinir ve damar bakımından son derece zengin olan bu bölgeye uygulanan lokal anestezik madde uyuşma sağlar.

İğnenin bölgeye uygulanmasından sonra anestezinin etkisini göstermesi için 20-25 dakika gibi bir süre geçmesi gerekir. Bu süre için yapılacak olan ameliyat ya da operasyona göre bölgede sadece his kaybı ya da hem his hem hareket kaybı oluşturulabilir. İğnenin bölgeye uygulanmasından sonra özel olarak yerleştirilen katater ile anestezinin etkisinin geçmeye başladığı anda yeniden hastaya ilaç verilmesi sağlanabilir.

Epidural anestezi, ağrısız doğum, bacak ve ayak bölgesinde gerçekleştirilen ortopedik ameliyatlar, üroloji ve kadın doğum ameliyatları için uygulanabilir.

Spinal Anestezi: Ağrı kesici ve anestezik ilaçların iğne ile dura zarının içine enjekte edilmesi ile uygulanan yöntemdir. Bu yöntem ile kişinin belden aşağısını tamamen hissetmemesi, hareket kaybı yaşaması sağlanır. Genel olarak 3-5 dakika gibi kısa sürede etki eden bu uygulamada çok ince uçlu iğneler kullanılır. Ağrısız doğum, fıtık, apandisit, sezaryen ameliyatı gibi durumlarda kullanılır.

Epidural anesteziye göre tek olumsuz yanı, iğne uygulandıktan sonra özel katater yerleştirilememesi ve bu nedenle gerekli olduğunda ilaç takviye edilememesidir. Hastanın hareket ve his kaybı iğnenin yapıldığı omurların 2-3 üzerinden ayak parmak uçlarına kadar devam eder.

Epidural ve Spinal Anestezi Arasındaki Farklar

Sezaryen ya da ağrısız doğum yapmak isteyen anne adayları, bu iki anestezi uygulamasından birini tercih edebilir. Aşağıda genel olarak spinal anestezi ve epidural anestezi arasındaki farkları sizler için sıraladık.

 • Epidural anestezide iğne omurların arasındaki zarın kenarından yapılır, spinal anestezide zarın içine yapılır.
 • Epidural uygulamada operasyona göre hastanın sadece his kaybı olabilir, hareketinde bir sıkıntı yaşanmaz, spinal uygulamada hem hareket, hem his için uygulama yapılır.
 • Epidural anestezide uygulanan iğne etkisini 20 dakika civarında gösterir, spinal de 5 dakikada etkisini gösterir.
 • Spinal anestezide iğne bir kere yapıldığında bir daha ilaç eklemesi yapılmaz. Epiduralda yerleştirilen özel bir alet ile gerekli olduğunda yeniden anestezik özellikli ilaç takviyesi yapılabilir.
 • Epidural anestezide kalın iğneler, spinal anestezide ise ince iğneler kullanılır.
 • Spinal uyuşturma uygulamasında baş ağrısı epidurala göre daha fazladır. Normalde sadece epidural anesteziye bağlı olarak baş ağrısı görülmez.

Hem epidural hem de spinal anestezi yan etkileri, olarak her hastada görülmese de baş ağrısını verebiliriz. Bu baş ağrısı spinal anestezide 50 yaş altındaki hastalarda ve ince uçlu iğne kullanılan hastalarda daha fazla görülür. Çok şiddetli baş ağrısı durumlarında konu hakkında mutlaka operasyonu yapan doktor ile irtibata geçip bilgi verilmesi gerekir.

Bu yazı 52 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak