Evde Yapabileceğiniz Kalça Eritme Hareketleri

Genellikle kadınların en büyük sıkıntısı fazla kiloların kalça ve basenlerde toplanmasıdır. Sadece diyet yaparak bu bölgeleri eritmek mümkün değildir. Diyetle birlikte kalça eritme egzersizleri uygulamak gerekir. Aynı zamanda basen ve kalça eritme kürleri de uygulanır ise hem kalçalar biçimli bir hal alır hem de fazla kilolardan kurtulmak mümkün olur.

Büyük kalça probleminden kurtulmak istiyorsanız size çok faydalı kalça eritme egzersizleri ve basen ve kalça eritme kürleri önereceğiz. Bunları düzenli uygular ve diyetinize de devam ederseniz sıkı ve biçimli kalçalara sahip olabilirsiniz.

Makalemizde vereceğimiz basen ve kalça eritme kürleri ile kalça eritme egzersizlerini düzenli bir şekilde uygularsanız 2 ayda istediğiniz fiziğe ulaşabilirsiniz. O yüzden dikkatli ve doğru uygulama önemlidir.

Evde Yapabileceğiniz Kalça Eritme Hareketleri

Hemen her Türk kadınının temel problemidir büyük kalça ve geniş basenler. Sadece diyet yaparak bu bölgenin erimesini beklemek nafiledir. Diyetle birlikte uygulanacak kalça eritme egzersizleri ile kalça ve basen bölgesi sıkılaşarak biçimlenmektedir. Basen ve kalça eritme kürleri ile de destek vermek olumlu sonuçlara neden olmaktadır.

Evde uygulanacak kalça eritme egzersizlerini şimdi hep birlikte inceleyelim. Aslında günde 45 dakika ayırarak fit bir görünüme ve sık, biçimli kalçalara kavuşmak hiç de zor değil.

Kalça Eritme Egzersizleri

Evinizde kalça eritme egzersizleri için öncelikle rahat ve hareket yapma özgürlüğü sağlayacak mekana egzersiz minderinizi hazırlayarak hareketlere başlayabilirsiniz.

İlk hareketimiz için mindere uzanın ve önce sağ bacağınızı bükmeden yukarı kaldırın. Tabanınız tavana paralele olacak. Ve indirin. Bu hareketi her iki bacağınıza da 10’ ar kere 3 set olacak şekilde uygulayın. Bacağınızın düz olması gerekiyor. Hareketi yaparken basen ve kalçanızda ki kasların yandığını hissedeceksiniz.

İkinci kalça eritme egzersizlerimiz için minderin üstünde emekleme pozisyonu alın. Sırtınız düz olmalı. Bacağın biri yere sabit diğerini yukarı kaldırın. Kol dirsekleriniz yere paralel ve sabit olmalı. Kollarınızdan destek alarak bacağınızı yukarı doğru kaldırıp indirin. Bu hareketi de 10’ ar kere 3 set yapın. Bu hareketi yaparken basen ve kalça kaslarınız yanı sıra alt karın kaslarınızında çalıştığını hissedeceksiniz.

Evde yapabileceğiniz kalça eritme egzersizlerinden üçüncüsü squat ( çömelme ) hareketidir. Ayakta dik bir şekilde durun ve ayaklarınız omuz hizasında açık olsun. Ellerinizi yere paralel olacak şekilde öne uzatın. Postürünüzü bozmadan bacaklarınızı kırarak, kalçayı geriye ittirerek çömelin ve yavaşça kalkın. 10 defa 3 set halinde bu hareketi tamamlayın.

Kalça Eritme Egzersizleri

Squat hareketleri ile basen ve kalça inceltme resimli örnekleri inceleyebilirsiniz. Vücut düz ve dik durumda olacak. Sadece bacaklar bükülecek.

Diğer hareketimiz için yere sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı dizlerden bükün, ayak tabanlarınız yere bassın. Bacak açıklığı ayaklar kalça hizasında olacak şekilde olmalı. Kollarınız yanda vücudunuza paralel duracak. Tabanlarınızdan ve ellerinizden destek alarak belinizi yukarı kaldırın ve yavaşça indirin.

Ayaklar ve omuzlar yerden kalkmamalıdır. Hareketi yaparken kalçalarınızı sıkın. Bu harekette 10 defa 3 set olarak tekrar edilmelidir. Bu kalça eritme egzersizleri ile hem bacak ve basenlerinizi eritecek hem de sırt ve karın kaslarınızı da çalıştırmış olacaksınız.

Basen Ve Kalça Eritme Hareketleri

Leg Raise egzersizi kalça eritme egzersizlerinin en etkililerindendir. Bir sandalyeye ihtiyacınız olacak. Yere sırt üstü uzanın ve topuklarınızı sandalyeye dayanın. Kollarınız yanda duracak. Sağ bacağınızı yere 90 derecelik açı ile yukarı kaldırın, 3 saniye bekleyin ve yavaşça eski pozisyonuna getirin. 20 defa uyguladıktan sonra sol bacağınıza geçin ve 20 defa daha uygulayın.

Kalça Eritme Egzersizleri

Plank Side Ups bir başka kalça eritme egzersizlerindendir. Yere yan uzanın. Vücut düz ve gergin olsun. Üstteki bacağınızı yerden 30 cm yukarı kaldırın, 3 saniye bekleyin ve yavaşça indirin. Her iki bacağa da 15 defa 3 set bu hareketi uygulayın. Basen kaslarınızın yandığını hissedeceksiniz.

Hip Lift egzersizi için sırt üstü yere uzanın. Dizlerinizi 90 derece bükün. Kollar yanlarda olacak. Kalçayı hafifçe yerden yukarı kaldırın 3 saniye bekleyin ve yavaşça indirin. Kalça yere değmeden yapabildiğiniz kadar bu hareketi tekrar edin. Kalça ve basen kaslarınız iyice yanmalı.

Lunge egzerisiz büyük kalça derdine çare olacak bir egzersizdir. Ayakta dik durun. Sağ ayağını hafif yana açarak bir adım atın ve çömelin. Kalkarken sol ayağınızı hafif yana açın ve adım atın. Bu şekilde bulunduğunuz mekanda dolaşın. Ayak bileklerinize ağırlık bağlayarak yaparsanız daha fazla etki sağlamış olursunuz.

Squat hareketleri ile basen ve kalça inceltme resimli örneklerde ki gibi dik durun ve kalçanızı hafif dışarı çıkararak çömelin.  Kalça ve basen kaslarınızın gerginliğini hissedeceksiniz. Kesinlikle kalça eriten bu hareket aynı zamanda güzel kalçalara sahip olmak için bire birdir.

Kalça Eritme Egzersizleri

One Leg Lunge egzersizi basen yağlarını eritmek için mükemmeldir. Sandalyenin önüne geçin. Bir ayağınızın burnunu sandalyeye yerleştirin ve diğer bacağınızı dizden kırarak yere eğilin. Yavaşça kalkın. Her iki ayak için 15 kez hareketi tekrarlayın.

Donkey Kick egzersizi bacak yan kaslarını ve basenleri çalıştırmaktadır. Emekleme pozisyonu alın. Sırt düz kalça sıkı olacak. Önce sağ sonra sol bacağı geriye doğru 90 derece büküyoruz ve tekme atar gibi ittiriyoruz. Bu hareketi de her bacak için 15 kez tekrar ediyoruz.

Tüm bu kalça eritme egzersizlerini her gün aynı saatte ve doğru bir şekilde uygulamanızı öneriyoruz. Bunlar dışında diyetinize devam edin ve tuz, şeker, undan uzak durun.

Kalça eritme egzersizleri yanı sıra uygun bir diyet programı, basen ve kalça eritme kürleri ve genel kuralları yerine getirerek kısa sürede büyük kalçalardan kurtulabilirsiniz. Yağları yakmanızda suyun önemi büyüktür. Bu yüzden her gün bol su için. Her öğünde protein tüketin. Makarna, pilav ve beyaz unla yapılmış hamur işlerinden uzak durun.

Kalça Eritme Egzersizleri

Tam buğday ekmeği, bulgur pilavı, bol sebze ve meyve tüketin. Şeker ve şekerli gıdaları hayatınızdan çıkarın. Akşam yemeklerinizi mümkün olduğunca erken yiyin ve ağır yemeklerden kaçının. Yemek yedikten sonra yatmayın. Her gün düzenli kalça eritme egzersizleri ve yürüyüş yapın. Mümkünse sabahları koşun. Basen ve kalça eritme kürleri uygulayın.

Basen ve Kalça Eritme Kürleri

Etkili Basen ve kalça eritme kürleri için malzemeler:

 • 50 gr yağsız lor peyniri
 • 1 tatlı kaşığı rendelenmiş taze zencefil
 • 1/2 adet kırmızı tatlı biber
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı çörek otu

Tüm malzemeler karıştırılır ve akşam yemeği yerine bir hafta boyunca tüketilir. Yanında sadece yeşil salata tüketebilirsiniz.

Basen ve kalça eritme kürleri için bir örnek daha verelim.

 • Bir kase kadar yağsız yoğurt
 • Bir şişe maden suyu
 • Bir adet limon
 • Malzemeler karıştırılır ve sabahları aç karnına içilir. Dilerseniz gece yatmadan da bir bardak içebilirsiniz.
Kalça Eritme Egzersizleri

Basen Eriten Çay Tarifi

Büyük kalçalarından şikayetçi olanlar için basen eriten çay tarifi:

 • 1 lt sıcak su
 • 1 tatlı kaşığı taze rendelenmiş zencefil
 • 5-6 adet karanfil
 • 2 dilim limon
 • 2 adet çubuk tarçın
 • Bu çayı gün içinde tüketebilirsiniz. Ara öğünlerde ve kahvaltı için oldukça etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir