Exoderil Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Written by on Ekim 1, 2020 in Krem

Exoderil Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Mantar tedavisi amacıyla sıklıkla reçete edilen kremlerden biri olan Exoderil krem, küf mantarı, deri mantarı ve maya mantarı başta olmak üzere mantar çeşitlerini etkili bir şekilde tedavi ediyor.

Anti-inflamatuar etkisi sayesinde mantarın yol açtığı bakterilerle savaşan Exoderil krem, bu bakterilerin daha geniş alanlara yayılımını önlüyor.

Deri ve deri kıvrımlarına kısa sürede etkili bir şekilde nüfus eden Exoderil krem, kaşıntı vb. mantar semptomlarını da yatıştırıyor.

Bu yazımızda kısaca Exoderil krem nedir? Exoderil krem ne işe yarar? vb. soruları yanıtlamaya, bu kremi kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalara değinmeye çalışacağız:

Exoderil Krem Nedir?

Her bir gramında etkin madde olarak naftifin hidroklorür içeren Exoderil kremin yardımcı maddeleri arasında ise benzil alkol, sorbitan stearat, setil alkol, stearil alkol, saf su, sodyum hidroksit, isopropil miristat ve polietilen glikol 60 sorbitan stearat yer alıyor.

Beyaz bir renge sahip olan, homojen bir kıvamı bulunan bu krem, inflamatuar kaşıntılı veya kaşıntısız dermatomikozların tedavisinde reçete ediliyor.

Tırnak mantarı, parmak arası mantar, maya mantarları, küf mantarları söz konusu olduğunda mantarı tedavi edici ve yayılımını önleyici bir rol üstleniyor.

Raf ömrü 36 ay olan krem, alüminyum tüplerde eczanelerde satışa sunuluyor.

Exoderil Krem Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Bu kremin kullanım amacını yani hangi amaçla reçete edildiğini ve ne işe yaradığını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Exoderil Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi mutlaka doktor reçetesi üzerine ve doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde kullanmalısınız.

Doktorunuz farklı bir şekilde reçete etmediği takdirde kremi hastalıklı deriye geceleri yatmadan önce incecik bir tabaka halinde hafifçe ovuşturarak, sürmelisiniz.

İşlem öncesi deriyi bol ılık suyla yıkamalısınız. Yani kremi temiz cildinize uygulamalısınız.

Deri kıvrımları arasındaki mantarlı bölgeye bu kremi sürdükten sonra deriyi ince bir gaz bezi ile sarmalısınız.

Tırnak mantarı tedavisinde bu kremi kullanmadan önce tırnaklarınızı öncelikle dipten kesmeli, ardından kremi tırnak içine doğru ovuşturur şekilde mantarlı bölgeye sürmelisiniz.

Mümkünse parmağınızı bir bant ile sarmalısınız.

Krem kullanımından istenilen etkiyi ve sonucu alabilmek adına semptomlar hafifledikten sonraki iki hafta boyunca da kremi kullanmaya devam etmelisiniz.

Exoderil Krem Kullanımı Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Bu kremi kullanırken birtakım noktaları göz önünde bulundurmamanız, bazı yan etkilerle karşılaşmanıza yol açabilir.

Olası yan etkileri aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

Exoderil Krem Fiyat 

Exoderil krem; ortalama 37 TL gibi bir fiyata satışa sunuluyor. Doktor reçetesi ile alındığında ise herhangi bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Yani ücret, SGK tarafından karşılanıyor.

Exoderil Krem Vajinaya Sürülür mü?

Vajinal mantar yani dış genital bölge tedavisinde bu krem reçete edilebiliyor. Kremin kaşıntılı olan vajina üst bölgesine yani vajina dışına sürülmesi, içine sürülmemesi gerekiyor. Exoderıl krem genital bölgeye kaşıntı ve mantar sorunu için kullanılmasına karşın adet döneminde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Exoderil Krem Kullananlar ve Yorumlar

Bu kremle ilgili bloglar ya da diğer internet sitelerindeki yorumlara baktığımızda kullanıcıların kremden son derece memnun kaldığını görebiliyoruz.

Pek çok kişi, tırnak mantarı, parmak arası mantar, genital bölge mantarı tedavisinde bu kremi kullandığını ve mantardan kısa sürede kurtulduğunu ifade ediyor.

Özellikle iltihaplı mantar tedavisinde kremin oldukça işe yaradığı, önce iltihabı kurutup, sonra da mantarı tamamen yok ettiği dile getiriliyor.

Krem kullanımının kaşıntıyı kestiğinden bahseden kullanıcı yorumlarını da görebiliyoruz.

Bazı yorumlarda ise kremin deride kaşıntı, batma, kızarıklık gibi yan etkilere neden olduğu, ancak bu etkilerin tedavi sonrasında tamamen ortadan kalktığı anlatılıyor.

Herkesin cilt hassasiyeti farklı olabileceğinden bu kremi mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanmanızı öneriyoruz.

Exoderil Krem Sivilceye İyi Gelir mi?

Bu krem, yalnızca mantar tedavisi amacıyla reçete ediliyor. Yani sivilce tedavisi amacıyla kullanılmaması gerekiyor.

Sivilce tedavisi için bu kremi kullanmanızın; sivilcelerin durumunu daha da kötüleştirip, ciddi yan etkilerle karşılaşmanıza neden olabileceğini unutmamalısınız!

Exoderil Krem Yan Etkileri

Bu kremin kullanımı, tıpkı diğer kremlerin kullanımında olduğu gibi birtakım yan etkilerle karşılaşmanıza neden olabilir.

Yan etkiler; genellikle kremin etkin maddelerine karşı aşırı hassasiyeti bulunan ya da doz aşımına kaçan kişilerde görülür.

Olası yan etkileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Yaygın:

Yaygın olmayan:

Exoderil kremin olası yan etkileri arasında bulunuyor. Bu yan etkiler, genellikle krem kullanımının ve tedavinin yarıda kesilmesini gerektirmiyor.

Yukarıdaki yan etkiler dışında başka bir yan etki ile karşılaşmanız durumunda yan etkilere dair doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmamalısınız.

Exoderil Krem Gebelik Kategorisi

Exoderil 1 krem gebelik kategorisi B’dir.

Exoderil Krem Ayak Mantarı İçin Kullanılır Mı

Exoderik krem ayak mantarı ve tırnak mantarı için kullanabileceğiniz etkili kremlerden biridir..

Exoderil Krem Kortizonlu Mu

Krem kortizonlu ilaçlar ve kremler sınıfında değildir.

Bu kremi 25 0C oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın ulaşamayacağı bir yerde, serin bir ortamda ve kendi ambalajında saklamalı, ürünü son kullanma tarihi ile uyumlu bir şekilde kullanmalısınız.

Kremin yapısında ya da ambalajında tuhaflık fark etmeniz durumunda kremi kullanmamalısınız.

Bu yazımızda kısaca Exoderil krem ile ilgili merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Daha önce bu kremi kullandıysanız ya da şu an Exoderil krem ile tedavi görüyorsanız, kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, görüş ve önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments«