Fucidin Krem, Merhem Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Kullananlar

Written by on Ekim 2, 2020 in Krem

Fucidin Krem, Merhem Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri ve Kullananlar Fucidin Krem sivilce ve akne sorunlarının tedavisinde reçete edilen etkili kremlerden biridir. Özellikle iltihaplı sivilcelere oldukça etkili olan fucidin krem etkili olduğu kadar ciddi yan etkileri bulunan kremlerden biridir.

Fucidin krem ve fucidin merhem antibiyotik etkiye sahip olduğundan bakterilerin sivilceye neden olması önler. Sivilceleri kurutarak yok eden bu krem ve merhem mutlaka doktor önerisi ile kullanılması gerekmektedir.

Sizlere bu yazımızda doktorların sıkça reçete ettiği fucidin krem nedir, fucidin krem nerelerde kullanılır, etkileri ve yan etkileri hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Ayrıca fucidin krem yan etkileri ve zararları ile fucidin krem kullananlar hakkında ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Fucidin Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Fucidin krem eczanelerde satılan reçete bir kremdir. Fucidin hem krem formunda hemde merhem olarak satılmaktadır. Krem 20 gramlık kapalı kutularda satılmaktadır. Kremin etken maddesi fusidik asit güçlü bir antibiyotiktir. Bu etken madde bakteri ve mikropların çoğalmasını önler. Her 1 gr kremde 20 mg etken madde fusidik asit bulunmaktadır.

Özellikle sivilce ve akne sorunlarının tedavisinde kullanılmasına karşın yara, yanık, ameliyat yaraları, dövme ve sünnet sonrası dahil bir çok alanda kullanılmaktadır.

Fucidin Krem Nerelerde Kullanılır

Fucidin merhem ve krem nerelerde kullanılır, neye iyi gelir sorusuna cevap vermek gerekirse kullanım alanları ise;

Ayrıca doktorunuz uygun görmesi halinde deri hastalıklarında kullanılır. Dikkat etmeniz gereken husus ise asla açık yara ve yanığa sürülmemelidir.

Fucidin Krem Nasıl Kullanılır

Fucidin merhem doktorunuzun size bildirdiği şekilde ve sürede kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi belirtilmedikçe kullanım şekli ise;

Yara ve yanıkların üzerine ince tabaka halinde sürülür. Yara açık ve kanamalı ise asla sürülmez.

Fucidin Krem Sivilceye Sürülür Mü

Fucidin krem sivilceye çok az miktarda ince tabaka halinde sürülür ve sivilcenin üzerinde kendi kendine emilmesi sağlanır. Sivilce kurutucu krem olduğundan sivilceye iyi gelir ve düzenli kullandığında sivilceleri yok eder.

Fucidin Krem Dövmeye Sürülür Mü

Fucidin krem yada fucidin merhem dövme yaptırdıktan sonra dövme yapılan bölgenin iltihap ve enfeksiyon kapmasını önlemek için kullanılır. Dövme üzerine günde 1 yada 2 defa sürülmesi yeterlidir.

Fucidin Krem Yan Etkileri

Fucidin merhem etkili olduğu kadar ciddi yan etkileri olan kremlerden biridir. Genelde fazla dozda sürüldüğünde yanda içeriğinde bulunan etken maddeye karşı alerjisi olanlarda yan etkileri daha sık görülür.

Hamilelikte Kullanımı

Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin asla kullanmaması gereken kremlerden biridir. Kesinlikle doktorunuz önermeden asla kullanmayınız.

Emziren Anneler Kullanabilir Mi

Emziren anneler fucidin krem ve fucidin merhemi kullanmaları asla tavsiye edilmez.

Fucidin Krem Fiyatı

Fucidin merhem ve krem reçete ile satılan kremlerden biridir. Eğer krem size reçete edilirse devlet tarafından karşılanmaktadır. Fucidin krem fiyatı 18 TL’dir. Reçetesiz satılır mı sorusuna cevap vermek gerekirse kesinlikle doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Fucidin Krem Muadili

Fucidin krem eşdeğer kremler ile aynı etken maddeye ve içeriğe sahiptir.

Fucidin Krem Kullananlar

Fucin krem kullananlar kremin ve merhemin çok etkili olduğunu özellikle sivilcelerde etkisinin olduğunu söylemişlerdir. Fucidin krem kullananlar  sivilce, iltihaplı sivilce için kullanıldığı gibi deri hastalıklarında yara ve ameliyat yararlarının enfeksiyon kapmasını önlemek içinde tercih edildiğini söylemişlerdir.

Fucidin krem kullananlar dövme, sünnet ve ameliyat sonrası yaraların enfeksiyon kapmasını önlemek için kullandıklarını sıklıkla dile getirmişlerdir.

Bebek Pişiklerinde Kullanılır Mı

Kremin çocuklarda kullanımı için her hangi bir kısıtlama olmamasına karşın bebeklerde kesinlikle doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Pişiklere karşı etkili olmayan bu krem pişik için kullanılmamalıdır.

Fucidin Krem Genital Bölgeye Sürülür Mü

Gucidin krem ve fucidin merhem genital bölgeye sürülmesine karşın kesinlikle mantar sorunu varsa sürülmemelidir. Genital bölgedeye ince tabaka halinde sürülmesi yeterlidir. Cinsel organa sürülürken kesinlikle dikkatli olunmalı ve doktor önerisi kullanılmalıdır.

Yüze Sürülür Mü

Krem yada merhem yüze sürülmesinde her hangi bir sakınca yoktur eğer sorunlu bölge yüzünüzde ise ince tabaka halinde temiz cilde sürülür ve sürüldükten sonra emilmesi için beklenir.

Fucidin krem göz altına sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse ince ve hassas yapıda göz altına sürülürken çok dikkatli olmak gereklidir. Ayrıca her hangi bir alerjiye neden olmuyorsa günde 1 defa sürülür ama asla uzun süre kullanılmaz. Göz çevresi enfeksiyonlarında kullanılmasına karşın kesinlikle göze kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

Ayak Mantarına İyi Gelir Mi

Fucidin krem yada fucidin pomad mantar krem olmadığından bu yönde asla doktora danışmadan kullanmayınız. Mantar tedavisinde diğer kremler ile beraber kullanılır.

Burun İçine Sürülür Mü

Kremin asla butun içine ve ağız içine sürmeyiniz.

Basura İyi Gelir Mi

Krem, merhem yada pomad basur için kullanılmaz. Basur mutlaka tedavisi edilmesi gereken sorunlardan biridir.

Dudağa ve Dudak Uçuğuna Sürülür Mü

Krem dudak çevresine ve uçuğa sürülür. Uçuğu geçirmek için kullanabilirsiniz.

Krem ile Pomad Arasındaki Fark

Krem ve pomad arasında her hangi bir fark yoktur ikisininde etken maddesi aynı olmasına karşın pomad daha yağlıdır.

Kortizon İçerir Mi

Hayır kortizonlu ilaçlar sınıfında değilidir kortizon içermez.

Cilt Lekelerine ve Sivilce Lekelerine İyi Gelir Mi

Sivilce ve cilt sorunlarında kullanılmasına karşın kesinlikle sivilce izleri ve cilt lekelerini yok için kullanılmaz.

Makata Sürülür Mü

Makata sürülmesine karşın makatta bulunan soruna bağlı olarak kullanılır.

Tüylenme Yapar Mı

Kremi yada merhemi uzun süre kullanmak asla tüylenmeye neden olmaz.

Zonaya İyi Gelir Mi

Zona bir cilt rahatsızlığı olmasına karşın zona için fucidin krem asla kullanılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments«