Ganglion Kisti Nedir, Nerelerde Olur, Ganglion Ameliyatı, Ganglion Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır, Ganglion Nasıl Geçer?

Ganglion kisti nedir, eklemler, tendon kılıfları yahut tümörler üzerinde meydana gelen şişliklere ganglion kisti adı verilir. Ganglion kistleri selim, yani iyi huylu kistlerdir ve vücutta başka noktalara sıçramazlar. Ganglion kistlerini sıvı keselerine de benzetebiliriz. Kist denilen oluşumların içinde renksiz, yapışkan, jölemsi ve şeffaf bir madde bulunur. Bu madde, kistin büyüklüğüne göre süngerimsi dokuda yahut katı formda olabilir.

Ganglion kisti çoğunlukla bilekte meydana gelir ve normal bir formda olmamasına rağmen herhangi bir acı hissedilmesine sebep olmaz, kaşıntı yapmaz ve hareket zorluğuna sebep olmaz. Ganglion kistleri aniden ortaya çıkar ve hızlı bir şekilde büyür. Ortaya çıkış sebepleri tam olarak bilinmemektedir. Sıklıkla bileklerde ve parmakların birleştikleri noktalarda, nadir olarak da kulak memesi ve ağız içinde oluşabilirler. Ganglion kisti ayakta da meydana gelebilir.

Eklemlerde meydana gelen bu şişliğin içinde eklem sıvısı yahut başka sıvılar da bulunabilmektedir. El bileklerinde hareketi fazla olan kişilerde daha sık görülen ve hareketlilik devam ettikçe hacmi de artan bir hastalıktır.

Hastalık hekime gösterildiğinde, hekim çoğunlukla tedavi olarak bölgedeki hareketin kısıtlanmasını önerecektir ve eğer gerekli görürse alçı uygulanmasını isteyecektir. Yahut bilek sıkıca bandajlanarak kistin hacminin gözlemlenmesi de uygun olabilir. Kist, bu önlemler sayesinde ya küçülerek kaybolur, ya da aynı ebatlarda kalır.

Ganglion kistleri gerekli bekleme süresinin ardında küçülme göstermezse ve hastayı hem görsel hem de psikolojik açıdan rahatsız ederse aspirasyon yöntemiyle kist sıvısı boşaltılabilir. Sıvının yoğun olduğu durumlarda ise, sıvıyı dışarı çekmek olası değildir.

Böyle bir durumda kist şişebilir ve ağrı yapabilir. Boşaltılma işlemi yapılan kistler, daha sonra yeniden oluşabilir. Ganglion kistini çıkarmanın en son çaresi ameliyattır. Ancak operasyon sonrası ganglionun yeniden tekrar etme riski de vardır.

Ganglion Kisti Nerelerde Olur?

Ganglion kisti çoğunlukla el ve el bileği civarında gözlemlenir. El içi, parmak uçlarında, parmak etrafındaki derinin hemen altında, parmakların birleştiği noktalarda, diz ve ayak bileğinin dış tarafında ve ayakların üst kısmında da görülebilen bu kistler habis, yani kötü huylu oluşumlar değildir.

Civar dokulara sıçrama yapmazlar. Ganglion kistleri zaman içinde hacimsel değişiklikler gösterebilirler. Büyüyebilir yahut küçülebilirler. Tamamen kayboldukları da söylenebilir. Ama eklemlerin zorlanması ile yeniden de ortaya çıkabilirler.

Ganglion Kisti Ameliyatı 

Kist ağrı yapıyorsa, elin kullanılmasını güçleştiriyorsa, elde ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanma yapıyorsa ameliyatla alınması gerekebilir. Aspirasyon da bir çözümdür ama ameliyat daha kesin netice verir. Ganglion kisti ameliyatı sonrası kistin yeniden oluşma olasılığı daha düşüktür.

Ganglion Kisti Tedavisi

Pek çok kist, tedavisiz de ortadan kaybolabilmektedir. Ama ilerlemiş ve bir türlü iyileşmeyen vakalarda elbette tedavi gerekir. İşte tedavi yöntemleri:

 • Aspirasyon, yani kistteki sıvının boşaltılması olarak da bilinen bu yöntemde, kistin içindeki sıvı, özel iğnelerle boşaltılır. İğne kiste batırılır ve kistin içindeki sıvı dışarı çıkarılarak iltihap sökücü bir madde enjekte edilir.
 • Bileğin hareket etmemesi için bileğe atel uygulanır.
 • Aspirasyon tedavisinden sonra hekim eklemin hareket ettirilmesine izin verebilir.
 • Ameliyat sonrası eklem 7 ila 10 gün boyunca atele bağlı kalır. Atel sayesinde eklem hareket etmeden kalabilir. Ama uzun süreli atel kullanımlarının sağlıklı olmadığı görülmektedir. Bu sebeple tedaviden kısa süre sonra eklemin tedavi ettirilmesi gerekir.
 • Ameliyat sonra check-up gerekebilir. Ya da terapiye lüzum duyulabilir.
 • Ganglion kisti zararsız bir tümör olduğundan, duruma göre ya kendi kendine iyileşir, ya da aspirasyon yahut ameliyatla ortadan kaybolur. Tamamen iyileşme olasılığı yüksek olan ganglion kisti, yeniden de meydana gelebilir.
 • Kisti evde doğal yollarla tedavi etmeye çalışmak daha kötü sonuçlara yol açabileceğinden, en doğrusu tıbbi ve kesin çözümlerden yardım almak olmalıdır.

Ganglion kisti nasıl patlatılır hususu da çok merak edilir ama siz bunu asla kendi kendinize denemeye kalkmayın.

Ganglion Kisti Bitkisel Tedavisi

Siyah çay poşetleri, siyah çayın asidik özellikleri nedeniyle ganglion kistinin iyileşmesine yardımcı olabilir ve daha da kötüye gitmesini önler. Çayın anti-inflamatuar özelliği ağrı ve şişliği azaltır. Kullandığınız siyah çay poşetini atmayın ve kistin üzerine tampon şeklinde uygulayın.

Taze aloe vera bitkisini kesin ve içinden çıkan jeli, kist olan bölgeye uygulayın. 20 dakika bekleyin ve ılık suyla durulayın.

 • Frankincense yağı da kisti hem küçülten hem de tekrarlanmasını önleyen bir yağdır. Bu yağ aynı zamanda ağrıyı da azaltır. Kistin üzerine 2 damla bu yağdan uygulayın.
 • Zencefil ve zerdeçal de yine ganglion kisti için doğal çözümlerden birisidir. Zencefili çay şeklinde içebilir, zerdeçali de çay şeklinde demleyip kist üzerine uygulayabilirsiniz.
 • Ekinezyalı merhem tedarik ederek kistin üzerine uygulayabilirsiniz.
 • Kistin üzerine uygulanacak ılık kompres de iyi gelen çözümler arasında sayılabilir.
 • Ganglion kisti İbrahim Saraçoğlu tarafından da ele alınmıştır.

Ganglion Kisti Nasıl Geçer?

Ganglion kistini iyileştirmenin en doğru yöntemi tıbbi tedavi şekilleridir. Bu yöntemleri yukarıda vermiştik. Doğal çözümler de yok değil ama kesin çözüm alabilmek için tıbbi yöntemlerden faydalanmak en akıllıca yöntem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir