Gebelikte Hamilelikte Ellerde Ayaklarda Şişme

Paylaş
 

Herkes etrafındaki herhangi bir hamile bayandan ‘iyice şiştim’ lafını duymuştur. Bunu söyleyen kadın buna gerçekten inanarak söylemektedir. Hamilelikte kilo alımıyla birlikte vücutta şişlikler de görülmektedir. Bu şişlikler genel olarak ellerde ve ayaklarda yoğundur.

Öyle ki, bazen normalde giyilen ayakkabılar giyilemez, acı verir; bazen de parmaktaki yüzük oraya sıkışır. Bu neredeyse tüm hamile bayanlarda görülen, gayet olağan bir durumdur. Peki, vücuttaki bu şişlikler neden olur?

Her hamile bayanın şikâyet ettiği el ve ayak şişmesinin nedeni oldukça basittir. Normal hayatta bazen şişkinlik hissedilir. Vücudun bazı yerleri daha şiştir. Buna ödem denilmektedir. Hamilelikteki şişliklerinden nedeninin temeli de ödemdir.

Ellerde ve ayaklarda şişme oluşmasının nedeni biraz daha detaylandırılırsa buna sebep olan şu neden ortaya çıkar: Gebelikte vücudun daha fazla su tutması. Ödemin mantığı budur. Peki ödem oluşmasını ne tetikler?

Gebelikte Hamilelikte Ellerde Ayaklarda Şişme Neden Olur?

Bu da hamilelik döneminde damarlarda normalinden çok daha fazla kan bulunmasıdır. Damardaki fazlalık damar dışında ödem oluşmasını tetikler ve vücuttaki şişlikler meydana gelir.

Ödem oluşması ayakta çok fazla durmakla veya çok fazla oturmakla tetiklenebilir. Sıcak havalarda daha çok ödem oluştuğu gözlenmiştir. Ancak ödem kısa bir süre içerinde geçen bir şeydir. Telaş yapılacak bir husus değildir.

Ödem, olağan bir durumdur ancak bazı durumlarda doktora danışılmalıdır. Bu durumlar, şişliklerin kızarması, kaşınması, sıcaklığının artmasıdır. Böyle durumlarda dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise iki ayağın birbirinden ne kadar farklı olduğudur. Eğer iki ayak birbirinden çok farklı ise damar tıkanıklığı gibi bir problem de olabilir. Telaş yapılmadan, doktora danışmakta fayda vardır.

Sürekli bahsedilen bu; el ve ayak şişlikleri, kilolu insanlarda daha çok görülür. Zayıf insanlarda görülmeyebilir. Ödem genellikle hamileliğin başında görülmeyen bir olaydır. İlerleyen evrelerde ortaya çıkar. Gebelikte yüksek tansiyona eşlik ettiği de görülmüştür. Ancak ödem olması illa ki yüksek tansiyon varlığını gösterecek değildir.

Hamilelikte Ödem Atmak İçin Ne Yapmalı

Hamile her bayan, kilolarının fazlalığından şikayetçi olur ancak onlardan doğum anına dek kurtuluş yoktur. Fazla kiloların üzerine bir de şişlikler eklenince iyice bunalıma girecek gibi olan kadınlar vardır. Onları bunalımdan kurtarmak çok kolaydır çünkü ödem atmak için, bacaklarda veya ellerde şişlik oluşmasını engellemek için yapılması gerekenler çok kolaydır.

 • Hamile bir bayanın vücudunda ödem yani şişlik oluşturmaması için dikkat etmesi gereken ilk şey rahatlığıdır. Bu ne demektir? Her türlü aşırı şeyden uzak durmak, bir süreliğine rahatlığına düşkün olmak demektir. Yani sıkan pantolonlar, çoraplar bir süreliğine raflara kaldırılmalı biraz daha rahat kıyafetler tercih edilmelidir.
 • Aynı durum ayakların rahatı için de geçerlidir. Sıkan veya ağır veya topuklu ayakkabılarından kaçınıp, edinilebilecek en rahat ayakkabıyı edinmek hamilelikte oluşan şişliklerin azaltılmasına yardımcı olacaktır.
 • Ödem atmak yani şişlikleri azaltmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer şey de uzun süre ayakta durmamaktır. Mümkünse gün içinde dinlenilip, ayaklar bir yere uzatılmalıdır. Burada dikkat edilecek şey ise bacakların yüksekte olmasına özen göstermektedir. Bu duruma dikkat edildiği taktirde şişliklerin azaldığı görülecektir.
 • Ödemin şişlik olduğunu öğrenen birçok insanın yanılgısı su tüketimini azaltmaktır. Eğer aynı fikirde iseniz şüphesiz bu konuda yanılmaktasınız. Su, hayat kaynağıdır. Her bireyin su tüketimine dikkat etmesi gerekirken bu hamile bayanlar için kaçınılmazdır. Su vücudu rahatlatır. Bol bol su içmek bebek için de anne için de oldukça faydalıdır.
 • Hamilelik döneminde oluşan şişlikler yirmi dört saat içinde gider. Bu süre uzadığı taktirde doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte Ayak Şişmesi

Hamilelik döneminde en sık rastlanan şikayetlerden birisi, ayaklarda görülen şişliklerdir. Gebelikte ayak şişmesi neden ve nasıl olur? Ve ayak şişmesi nasıl geçer sorularını irdeleyelim.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Neden Olur

Öncelikle ayak şişmesinin genel nedenlerine bakalım. Hamilelikte genel olarak vücutta bir sıvı artışı durumu vardır yani ödem olur. Aslında bütün dokularda ödem olur. Yerçekimin etkisinde olan bölgelerde daha çok ödem olur. Burası göbek deliğinin alt kısımları ve yer çekimine en fazla maruz kalan ayaklardır. Ayaklarda ödem, hemen hemen tüm hamileliklerde kuraldır.

Ayak şişmesi bir damar rahatsızlığıdır. Bahsettiğimiz gibi tek bacakta ortaya çıkan şişmelerin çoğu eklem ve kas sorunlarından kaynaklanır. Bunlara dikkat etmek ve hekime başvurmak gerekir. Ayak şişmesi,ödemin sebebi kirli kanı yani sağ taraftan kalbe doğru ulaşan ordan da akciğere giderek temizlenen kanın yani toplardamar sisteminin baskıya uğramasıdır. Bu durum vücutta,dokularda özellikle yerçekimine maruz kalan alanlarda, doku dışına sıvı kaçması yani ödem şeklinde anne adayı tarafından hissedilir. Damarlar daha çok su taşır ve bu durumda ayaklar ve ayak bilekleri daha şiş bir görünüm alır.Dokunduğumuz yerde bir çukur kalır, o çukur bir süre sonra kendi kendine toparlanır. O çukur ne kadar büyük ise hamilelikte ödem o kadar fazladır.

Hamileliğin 6. Ayından itibaren vücudun ağırlaşmasının da etkisiyle bu durum net bir biçimde kendini göstermeye başlayacaktır. Ayrıca genişleyen rahim, zaten su tutmaya elverişli olan vücut dolaşım sistemini baskı altına alacak ve bu durumlardan en çok etkilenen uzun olan ayak şişecektir. Korkulacak bir durum değildir. Gerekli tedbirler alınarak etkileri azaltılabilir, zaten hamilelik sona erdiğinde şişlikler kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Hamilelikte ödem, çeşitli noktalarda ortaya çıkabilir, patolojik olmadığından emin olunan durumlarda  basit tedbirler uygulanarak tedavi edilebilir.

Peki hamilelikte ayak şişmesi nasıl geçer?

Hamilelikte Ayak Şişmesi Nasıl Geçer

Sadece hamilelikte değil, hayatınızın herhangi bir döneminde aşağıdaki tedbirleri uygulayarak ayak şişmesini engelleyebilir ve/veya etkilerini en aza indirebilirsiniz.

 • Ayakta fazla durmayın. Eğer kronik biçimde ayak şişliği yaşıyorsanız ve hekiminiz patolojik bir veriye ulaşmadıysa bu soruna yatkınlığınız var demektir ve mümkün olduğunca onun en büyük yardımcısı olan ayakta durma eyleminden uzaklaşın. Ayrıca oturmak da, sanıldığı gibi şişmeyi azaltmaz, çoğu zaman artırır. Zira oturduğunuzda hala ayaklarınız aşağıdadır ve bacaklardaki damarlar baskı altındadır.
 • Normalde aldığınızdan daha fazla sıvı alın. Bu hamilelikte zaten tercih ve tavsiye edilen bir durumdur. Genel olarak pek çok farklı sorunun da tedavisine yardımcı olmakla birlikte, kan akışını dengeleyip, toksin atılmasını sağlayacağından ayak şişmelerinde de yardımcı rolü yadsınamayacak kadar fazladır.
 • Magnezyum, potasyum ve demir eksikliği bu duruma yol açabilir. Bu mineralleri içeren besinleri tüketmeye çalışın. Ayrıca K vitamini de kan akışını olumlu etkiler ve damarlarınızın rahat etmesini sağlar.
 • Düzenli egzersizler yapın. Vücudunuzda kan akışını hızlandıracak egzersizler yapmalı ve sinir sisteminizi harekete geçirmelisiniz. Hareketsiz bir vücutta ödem oluşma riski çok fazladır. Ayaklarınızdaki kan akışını destekleyici egzersiz ise, eğer bir bel probleminiz yoksa, sırt üstü yatarken hafif hareketlerle yerden 5-10 cm kaldırarak 20 tekrar yapmaktır. Ayak bileklerinizi de hareket ettirerek buradaki damarları harekete geçirebilirsiniz. Ancak bu egzersizi yapmadan önce hekiminize danışmanızı öneririz. Özellikle hamilelikte sorunlara yol açabilme ihtimali vardır.
 • Ayaklarınızı normalden yüksekte tutun, uzandığınızda ayaklarınızın altına bir destek koyun ve mümkün olduğunda omuz hizası kadar yüksekte olmasını sağlayın. Bunun için sırt üstü yatarken yastığı başınıza değil, ayaklarınıza koyarak, 1 saat kadar istirahat etmek faydalı olacaktır. Ancak reflünüz varsa bunun yerine bir koltukta ayaklarınızı uzatarak oturun, ve ayaklarınızın altına 2-3 adet yastık koyarak, göğüs hizasına en yakın hale getirmeye çalışın. Her ne kadar zor bir oturuş olsa da, faydalı olacaktır. Yalnız bunu yaparken bebeği sıkıştırmadığınızdan emin olmalısınız. Emin değilseniz hareketi yapmayınız.
 • Ayaklarınıza spesifik olmayan, parmaklarınızla ovarak masaj yapabilirsiniz. Damarların açılmasını ve ödemin kendiliğinden bertaraf olmasını sağlayabilir. Masaj yaparken buz da kullanabilirsiniz.
 • Tuz tüketimini azaltın. Tuz kanı ağırlaştırır ve dolaşım sistemini strese sokar.
 • Ayak şişmesini engelleyen medikal bandajlar bulunmaktadır. Bunlardan kullanabilirsiniz.

Uyarı: Özellikle gebelikte ayak şişmesi için sakın bir ilaç kullanmayınız. Ayak şişmesi ilaç ile tedavi edilmesi gereken, dahası bu noktada özel ilaçları bir sorun değildir. Doğal ürün adı altında satılan ve ağızdan alınan hiçbir maddeyi tüketmeyiniz. Doktorunuz reçete etmediği sürece hiçbir tıbbi ilaç kullanmayınız. Bu bebeğinizin ve sizin sağlığınız açısından çok önemlidir.

Bu yazı 30 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak