Göz Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Paylaş
 

Gözlerdeki damar yapısı çok hassas yapıdır. İnce ve narin bir damar yapısı olan gözlerimizde ağrı olması çok normal durumdur. Gerek ışıktan gerekse radyasyon saçan akıllı telefonlardan dolayı gözlerimizde hassasiyet meydana gelir. Yazımızda göz ağrısı neden olur, göz ağrısı nasıl geçer sizlerle paylaşımda bulunacağız.

Göz Ağrısı Neden Olur?


Göz Ağrısı Neden Olur?

Göz ağrısı oluşmasında en büyük neden teknolojik cihazların fazlalığıdır. Artık her gün teknik cihazlarla, özellikle masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla iç içe kalıyoruz. Akıllı telefonlar ve ekranlı tüm teknolojik ürünler gözleri çok fazla yoruyor.

Yukarıda belirtilen hassas nedenler saymakla bitmez. Bazen güneş ışınları bile göz damarlarına zarar vererek göz içinde ağrı yapabilir.. Makalemizde,  göz kapağı ağrısı neden olur sorusu için yanıt alacaksınız. İlgili soru dışında değerli okuyucularımıza özel hazırlanan makalemizde, göz kapağı ağrısı neden olur konusu hakkında da bilgilendirme yapılacaktır.

Göz ağrısının nedenleri kişilerin durumlarına göre değişir. Göz ağrısı genelde ekranlı çalışan kişilerde çok meydana gelir. Eğer bir kişi günde 4 veya 5 saatten fazla ekran başında duruyor ve çok fazla televizyon başında duruyor ise göz ağrısı yaşaması çok olağan durumdur.

Aşağıdaki paragrafta, göz ve baş ağrısı neden olur sorusu için biligilendirme olacaktır. Burada belirtmek istediğimiz en önemli nokta ise aşağıdaki nedenler hem sağ hem de sol göz içindir. Dolayısyla aşağıdaki maddeler sayesinde sizler,  sol göz ağrısı neden olur sorusu içinde yanıt alacaksınız.

 • Akıllı telefonlardan dolayı: Akıllı telefonlardan göz ağrısı meydana gelir. Telefonlar çok fazla radyasyon saçıyor. Akıllı telefon ekranına çok bakan kişilerde bir süre sonrasında ise miyop meydana gelir.
 • Bilgisayar ekran: uzun süre bilgisayarda video izlemek veya uzun süre bilgisayar programları ile çalışmak gözlere zarar verir. Gözlerde ağrı olmasına neden olan akıllı telefon ve bilgisayarları kullanırken lütfen çok dikkatli olunuz.
 • Kontakt Lens kullanımı: Lens kullanımı göz içinde baskı ve ağrı olmasına nedendir.
 • Kitap Okumak: Yetişkinlerin ve çocukların çok uzun süreli kitap okuması bir süre sonra göz sorunlarına neden olur. Özellikle minik yazılı olan kitapları okumak kişilerde bir süre sonrası yakını görememe nedenlerini meydana gelir.
 • Yanlış Gözlük Numarası Kullanmak: Gözlük kullanırken eğer hatalı bir numarayı kullanıyorsanız gözlerde ağrı meydana gelir. Yanlış gözlük numarası kullanmak aynı zamanda gözleri çok fazla hassaslaştırır.
 • Sinüzit Problemleri: başınızda ağrı olması gözlere de yansır. Bağ ağrısı çeken kişilerde sinüzit olması muhtemel durumdur.
 • Uzun süre televizyon izlemek : Uzun süre televizyon izlemek gözlere zarar verir. Gözlerde ağrı olmasına neden olur. Televizyon ekranına çok bakan kişilerde bir süre sonrasında ise miyop meydana gelir. Özellikle televizyona gerektiğinden fazla yani çok yakın bakmak tehlikelidir.
 • Baş ağrısının göze olan etkisi: Saçların ıslak olması baş ağrısı yapar. Saçları ıslak yatan kişide bir süre sonra baş ağrısı meydana gelir. Baş ağrısı zamanla sinüzite çevirir sonrasında ise ağrı gözlere vurur.
 • Eski Lensleri Kullanmak: Lensler kirli ve dezenfekte olmadan kullanılırsa göz içinde ağrı yapar. Eski olan lensleri kullanmak gözlerde çok ağrı olmasına nedendir.
 • Kalıtsal Problemler :  Daha öncesinde anneden veya babadan gelen göz ile alakalı kalıtsal hastalıkları olan kişilerde ne yazık ki göz ağrısı meydana gelebilir.

Yukarıda belirtildiği üzere birçok farklı nedenlerden dolayı göz ağrıları meydana gelmektedir. Gözdeki ağrının nedeni vücut yapısına göre değişen faktörlerden kaynaklı olduğu gibi sizin ihmalkarlığınızdan kaynaklı da oluşabilir. Mesela eğer ekran başında gözlük kullanmadan çalışıyorsanız şu durumda ağrı yaşamanız zaten çok normal olan durumdur.

Göz Ağrısı Nasıl Geçer?

Gözlerdeki ağrı nedeni başımızdan gelen sinüzit hastalığından kaynaklı da olabilir. Göz ve baş bölgesinde kan akışını sağlayan damarlardaki sıkışma sorunu gözlere vurabilir. Şimdiki makalemizde, baş ve göz altı ağrısı nasıl geçersorusunun da yanıtını vermeye çalışacağız. Göz damarlarındaki hassasiyet sizi rahatsız edebilir.  Birçok kişinin merak ettiği göz kapağı ağrısı nasıl geçersorusu için aydınlatıcı olan yazı dizimizden umarız memnun kalırsınız. Aşağıdaki maddeler, göz ağrısı nasıl geçer sorusu için yanıt verecek niteliktedir. İlgili sorunun yanı sıra maddeler sayesinde sizler sinüzit göz ağrısı nasıl geçersorusunun da yanıtını alacaksınız.


Göz Ağrısı Nasıl Geçer?

Göz ağrısının yok edilmesi için çeşitli yöntemler öneriyoruz. Göz ağrısı için eskiden gelen illegal yöntemlerin dışında çok daha etkili olan işlevleri yerine getirebiliriz. Eski insanlarımızdan kalan illegal yöntemlerden kastımız ise genelde bir göz ağrısı olsa patates koyulmasıdır. Makalemizde belirtilen eskiden kalma yöntem faydalıdır. Bu yöntemi deneyen dostlarım ve arkadaşlarımdan aldığım bilgiler son derece önemlidir. Bazı sebzeler vücut içindeki ağrıyı almak için idealdir. Göz ağrısı içinde ince dilimlere ayrılan patatesleri 15 dakika boyunca göz üzerinde bekletebiliriz. Bunun dışındaki yöntemler için aşağıdaki maddeler yardımcınız olacaktır.

 • Bilgisayar Ekranından Korunmak : Göz ağrısı çok fazla bilgisayar başında kalmaktan meydana gelebilir. Göz ağrısını yok etmek için günde 5 saatten fazla ekrana bakmamak gerekir.
 • Göz Egzersizleri Yapmak: Gün içinde ofiste veya ev içinde çalışırken sürekli ekrana bakmak zorunda kalıyorsak bu durum tehlike oluşturabilir. Göz için düzenli egzersiz hareketleri yaparak göz içindeki lens yapısını sağlıklı tutmaya çalışınız. Ekran başında çok çalışmaktan dolayı meydana gelen göz ağrılarında her 10 dakika da bir odak noktasının başka yöne doğru yöneltilmesi gerekmektedir.
 • Gözlük Kullanmak: Göz ağrısı oluşan kişilerde genelde miyop yani yakını görememe ya da uzağı görememe gibi problemler meydana gelir. Bu şekilde gerçekleşen hastalıklar için gözlük kullanımı önerilmektedir. Numaralı gözlükler -0,25’den başlar ve 4,20 gibi derecelere çıkar.
 • Lens Kullanmak: Ekran başında iken dinlendirici lens veya dinlendirici olan gözlükleri kullanabiliriz. Ekran başında iken göz ağrısını yok etmek için şeffaf renksiz lens kullanmak çok idealdir.
 • Dolarex Ağrı Kesici: Ağrı kesici olan düşük mg ilaçları kullanabiliriz. Göz ağrısı için en ideal önerilen ilaç dolarex isimli ağrı kesicidir. Göz doktorlarının yani uzmanlarının önerdikleri ağrı kesicidir. Kısa sürede etki eder.
 • Göz Damlası: Ağrı kesiciler yanı sıra çok düşük dozda olan özel göz damlaları kullanılmalıdır. Göz ağrısı olan kişiler göz damlası kullanarak veya gözlerine deniz suyu damlatarak bu sorunu çözebilir.
 • Makyaj yapmamak: Eğer uzun süreli göz ağrısı yaşıyorsanız lütfen makyaj yapmayı bırakınız. Bir süre gözlere ve kirpiklere rimel sürmemek gerekir. Bu süreçte özellikle renkli lensleri kullanmayınız. Makyaj yapmadığınız sürece ağrınızın geçtiğini fark edeceksiniz.
 • Deniz Suyu: Deniz suyu hem gözü nemli tutar hem de gözdeki ağrıyı yok eder. Göz doktorlarının da önerdikleri bir çözümdür. Göz ağrısı için en ideal yöntemlerdendir.

Sol Göz Ağrısı


Sol Göz Ağrısı

Gözle görülür somut bir darbe ya da benzeri nedenlerden dolayı göz ağrısı olabilmektedir. Ancak, bazı durumlarda gözle görülmeyen sebeplerden dolayı da göz ağrısı olabilmektedir. Bu durum daha çok sol göz ağrısı ve baş ağrısı olarak karşımıza çıkabilmektedir. Göz ağrıları son derece etkin ve acı verici olabilmektedir. Bıçak gibi keskin ağrılar gözde oluşabilmektedir. Bu ağrılara neden olan faktörlere kısaca göz atalım istiyoruz.

Sol Göz Ağrısı Neden Olur?

 • Yorulma ve Zorlanma: Gözlerin yorulması ya da belli nedenlerden dolayı zorlanması yaşanan bu ağrıların en büyük nedenleri arasındadır. Bu tip sorunların çözümü ve tedavisi daha kolaydır. Gözlerin dinlendirilmesi ya da uygun gözlük kullanımı ile bu ağrıları giderebilirsiniz.
 • Göz Enfeksiyonu: Göz içerisinde oluşan enfeksiyonlar şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Göz içine yabancı cisim kaçması ya da farklı bir nedenden dolayı bu tür enfeksiyonlar ortaya çıkabilmektedir. Bu tür duırumlarda acil bir şekilde doktora gidilmeli ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Basit enfeksiyonlarda sıcak kompres uygulaması yapılabilir. Özellikle sol göz ağrısı nedenleri arasındadır diyebiliriz.
 • Alerjik reaksiyonlar: Alerjiler de bu tür ağrıların nedenlerinden olabilir. Özellikle mevsim geçişlerinde bazı insanların alerjik etkileşimleri fazla olabilmektedir.
 • Göz Tansiyonu: Gözde yaşanan ağrıların nedenlerinden biri de göz tansiyonudur. İlk başlarda hafif ağrı ile başlasa da, ilerleyen zamanlarda şiddetli ağrılara dönüşebilmektedir.
 • Göze Yabancı Cisim Kaçması: En sık karşımıza çıkan nedenlerden biridir. Özellikle iş kazalarında göze yabancı cisim kaçması çok sık karşımıza çıkmaktadır. Bu tür durumda yabancı cisimin gözden çıkarılması gerekir.
 • Kontakt Lens: Gerek sağlıksal, gerekse de daha güzle göze sahip olmak adına kontakt lens kullanımı yaygınlaşmaktadır. Kalitesiz ve uygun olmayan kontakt lens kullanımı göz için ciddi tehdit oluşturmaktadır. Bu tip durumlara çok dikkat edilmesi gerekir.
 • Migren: Şiddetli baş ağrılarına sebep olan migren gibi kronik hastalıklar göz üzerinde de ciddi etkiye sahiptir. Migrenin göz ağrısını tetiklediği söylenebilir.
 • Viral Enfeksiyonlar: Özellikle kış aylarında sıkça başımıza gelen grip gibi hastalıklar sol göz ağrısına neden olabilmektedir. Geçici olan bu ağrılar kişide sıkıntı yaratmaktadır.

Bu ve benzer nedenlerden dolayı sol göz ağrısı olabilmektedir. Genel anlamda bu bilgiler ışığında sol göz ağrısı neden olur diye merak edenler için bilgiler vermiş olduk. Göz ağrısının ortaya çıkması, sıklığı ve şiddetinin yanında fiziksel belirtilerinin durumu da dikkatlice takip edilmelidir. Gözde oluşan şişlik, kızarıklık, sulanma ve akma gibi durumlar çok daha önemlidir.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Sol göz ağrılarında durum tespiti çok önemlidir. Anlık ağrılar her zaman olabilecektir. Ancak, ciddi durumlarda muhakkak doktora başvurulması gerekmektedir. Hangi durumlarda dikkatli olunmalı ve doktora başvurulması gerektiğini aşağıda bulabilirsiniz.

 • Gözünüze aldığınız her türlü darbeden sonra doktora başvurmalısınız. Göze kaçan yabancı cisimler, delici maddeler, kimyasal ürünler ve benzer tüm durumlarda doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Gözünüzün herhangi bir nedenden dolayı çok şiddetli ağrıması durumunda da doktora başvurmanız şarttır.
 • Göz ağrısı ile birlikte kusma ve yanma olması durumunda da kontrolleri yaptırmalısınız. Bu gibi durumlarda sol göz ve baş ağrısı çok daha şiddetli olabilecektir.
 • Ağrının şiddeti ile gözünüzü oynatamaz hale gelmeniz, gözde kayma oluşması, ışıkların etrafında farklı cisimler görmeniz, net göremiyor ve görmede sıkıntı çekiyorsanız, göz içerisinde grip türü yanma ve yorgunluk varsa, 1-2 gündür ağrının şiddetli bir şekilde devam etmesi ve geçmemesi gibi durumlarda da muhakkak doktora başvurmanızı öneriyoruz. En hassas ve önemli organlarımızdan biri olan gözümüzü korumalı ve de olası rahatsızlıklarda muhakkak doktora göstermeliyiz.
Bu yazı 61 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak