Göz Makyajı

Göz makyajı modelleri, göz makyajı modelleri denildiğinde pek çok değişik renk ve tarz akla gelir. Gölgeli modeller, buğulu modeller, sade modeller, iddialı modeller ve daha pek çok değişik stil, göz makyajı  için örnek oluşturuyor. Göz makyajının nasıl yapılacağı, hangi tarzda ve volümde olacağı, gidilecek mekan ve ortama, giyilen kıyafet tarzına, kişinin fiziki görünüm ve yüz hatlarına göre değişkenlik gösterir.

Yalın ve doğal bir duruş ve görünümden hoşlanan kadınlar daha çok sade göz makyajı modellerini tercih ederken, daha kadınsı, iddialı ve gizemli bir tarzı olan kadınlar ise siyah göz makyajı modellerini tercih ediyor.  Siyah gölgeli göz makyajı modelleri de hem belirgin makyajı seven hem de bu makyajı gündelik yaşamda da kullanmak isteyen kadınlar için biraz daha ön plana çıkıyor.

Gözlerde belirgin ve parlak renkleri sevmeyen kadınlar ise daha natürel bir görünüm sunduğu için kahverengi göz makyajı modellerini tercih ediyor.

Siyah gölgeli göz makyajı gözlere derinlik ve gizem katan, son derece volümlü ve etkileyici bir göz makyajı çeşididir. Gündüz ofis ortamında da kullanılabilecek bir makyaj çeşidi olan siyah gölgeli göz makyajı modellerinde doğru adım, doğru ve uyumlu renkleri bir arada kullanabilmekten geçiyor. Söz gelimi koyu gri ve füme tonları, siyaha doğru dönerek göz uçlarında bitebilir.

Makyaj çantanızda mutlaka bir far fırçası olmalı. Hem göz kapağının tamamına astar yapabilmek, hem de kaş kemiği altına ve göz kapağı kıvrımına gölge yapabilmek için uygun fırçalar gerekmektedir.

Göz kapağının ortasına daha hafif bir siyah ya da füme tonlar, gözün bitimine doğru yani göz uçlarına doğru ise siyah farla düzgün dokunuşlar yapın. Göz çukuruna yapılacak gölgelendirme gözü daha derin ve bakışları daha anlamlı kılacaktır. Far uygulamasından sonra kirpik diplerine uygulayacağınız eyeliner de siyah göz makyajının kendine has görkemine yapılan son dokunuş olacaktır. Kirpikleri düzgünce rimellemeyi de unutmayalım.

Göz Makyajı Modelleri

Siyah Göz Makyajı Modelleri

Siyah göz makyajı modelleri de sevilerek kullanılan modellerdir. Göz kapağında siyah göz farının hakim olduğu bu modelleri göze uygulamak için doğru fırçalardan yardım almalısınız. Siyah göz makyajında zaten koyu olan göz farının üzerine, eyeliner uygulamanıza gerek yoktur. Zira oldukça koyu olan göz makyajında siyah eyelinerin çok fazla bir etkisi olmayacaktır.

Kahverengi Göz Makyajı Modelleri

Kahverengi göz makyajı modelleri ise doğal ve abartısız özelliğiyle, özellikle sade makyajdan hoşlanan kadınlara hitap eder ve uygulanır. Bu makyaj stilinde de kahve tonlarını birbiriyle, doğal ve homojen geçişlerle uygulayabilirsiniz. Sözgelimi sıcak ve parlak kahve tonları, daha kırmızıya dönük kahvelerle, kiremit tonlarıyla karıştırılarak kullanılabilir. Acı kahve tonları da koyu ama siyaha göre daha doğal makyaj türünü tercih eden kadınların en çok tercih ettiği renklerden birisidir.

Acı kahveyi, bakırlarla, mürdümlerle, daha açık kahve tonlarıyla gölgelendirip karıştırabilirsiniz. Far sürmekten hoşlanmıyorsanız gözkapağınızın tamamına sürdüğünüz astar, yani açık renk bir farla yapacağınız zeminden sonra üst kirpik diplerinize kahverengi bir kalemi gelişigüzel çekerek kulak çubuğu yardımıyla dağıtabilirsiniz. Aynı şekilde alt kirpik diplerinize de kahverengi kalemi yumuşak dokunuşlarla uygulayıp yine kulak çubuğuyla dağıtabilirsiniz.

Bakışlarınızda daha yumuşak bir etki istiyorsanız siyah yerine kahverengi bir maskara da tercih edebilirsiniz. Kahverengi göz makyajı, özellikle de dumanlı kahve tonlarına bir göz makyajı mavi ve yeşil gözlü kadınlarda oldukça hoş durmaktadır.

Kahve makyaj aslında siyah, kahve, ela ve yeşil gözlere yani tüm göz renklerine yakışan bir makyaj çeşididir. Önemli olan gözünüzün şeklini ve yapısını bilmeniz, hangi sürüş tekniklerinin sizde daha iyi duracağını iyi tahlil etmenizdir.

Sade Göz Makyajı Modelleri

Makyaj yapmayı seven ama yüzünde daha doğal ve belli belirsiz renk tonlarını tercih eden kadınlar daha çok “yok gibi” denilen natürel ve sade makyajları tercih etmektedirler. Sade göz makyajı modelleriyüzde oldukça taze, yalın, sade ve genç bir hava oluşturur.

Özellikle de gözleriniz iri yahut şekli güzelse, gözleriniz ne renk olursa olsun parlak ve hoşsa zaten çok abartılı ve belirgin göz makyajlarına ihtiyacınız olmayacaktır. Sade göz makyajı modellerinde daha çok açık kahve ve toprak tonları, çok uçuk mat pembe ve şeftali tonları, kayısı ve şeftali alt tonlu nude farlar tercih edilmeli.

Eyeliner uygulayacaksanız eyelinerin çok ince ve kuyruksuz olarak çekilmesi, alt ve üst kirpik diplerine kalem uygulanacaksa da açık ve mat tonlarda ve yumuşak geçişlerle uygulanması ideal olacaktır.

Rimel bir göz makyajında olmazsa olmaz unsurlardan birisidir. Bu sebeple kirpiklerinize mutlaka rimel uygulayarak makyajınızı tamamlayın.

Hafif Göz Makyajı

Hafif göz makyajı, hafif makyaj iyidir. Çehreyi hem taze, hem dinç, hem genç, hem de doğal gösterir. Hafif göz makyajının da kendine has incelikleri vardır. Göz makyajının hafif olanını seviyorsanız ama aynı zamanda buğulu makyajdan da hoşlanıyorsanız hafif dumanlı göz makyajı ya da hafif siyah göz makyajı tercih edebilirsiniz.

Gözlere yapılan vurgu, dudakları gölgede bırakmayı gerektireceğinden öne çıkmayan nüde bir tonla dudakları geri plana çekebilir, tüm ışığı gözlerinizde toplayabilirsiniz.

Şimdi gelelim hafif göz makyajı nasıl yapılırkısmına…

Hafif Göz Makyajı Nasıl Yapılır

Nude tonlarda bir göz makyajı günlük kullanım için oldukça idealdir. Yaz aylarında, özellikle de yaz gecelerinde ıslak görünümlü ten makyajıyla birlikte son derece güzel bir görünüm sağlar.

Üst kirpik diplerine koyu kahve tonlarda bir göz kalemi uygulayıp, bir fırça yardımıyla da üst göz kapağına göz kalemini yumuşak şekilde dağıtmak puslu bir görünüm sağlayacaktır. Alt kirpik diplerine de yine aynı kahve tonlarındaki kalemi uygulayıp kesik uçlu far fırçası yardımıyla dağıttığınızda puslu bakışların en önemli adımı tamamlanmış olur.

Bakışlara bir miktar da ışıltı katmak için ışıltılı tonlarda, mesela altın tonlarında bir göz farını göz kapağı ortasına uygulayıp far fırçasıyla dağıtabilirsiniz. En sın adım olan rimeli de uyguladığınızda hem sade ve gündelik hem de alımlı ve etkileyici bir hafif buğulu göz makyajı yapmış olacaksınız.

Göz Tipine Göre Makyaj 

Küçük gözler için makyaj: Küçük gözler için makyaj yapmak zor gibi görünse de birkaç dikkat edilmesi gereken hususlar dikkate alındığında bu gayet kolaydır. Gözlerinizin alt iç ve üst iç kısımlarına ten rengine yakın, yağlı göz kalemlerinden sürün. Tercihen bunu beyaz renkte bir göz kalemi kullanarak da yapabilirsiniz.

Ardından gözünüzün altına koyu gri ya da siyah renkte bir göz kalemiçekerek, bunu parmak uçlarınızla hafif dokunarak yaydırın. Böylece biraz daha buğulu gözlere sahip olabilirsiniz. Göz çevrenize de fondöten renginden en az 2 ton daha açık bir renkte aydınlatıcı pudra sürmelisiniz.

Böylece daha iri gözlere sahip olabilirsiniz. Rimel veya maskara tercihinizi de yoğun ve uzun kirpikler yaratan ürünlerden yana kullanmalısınız.

 • Yakın gözler için makyaj: Gözleriniz birbirine yakın ise, tavsiyem göz çevrenize iki farklı tonda pudra fondöten kullanmanız olacak. Göz çukurlarınıza daha açık tonda fondöten veya kapatıcı kullanarak gözlerinizin birbirine olan yakınlığı ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca, gözlerinizin iç çukurlarına yine ten rengi yağlı göz kalemi sürebilir, böylece daha aydınlık gözlere kavuşabilirsiniz. Bu bölgenin dış gözaltına ise, koyu renkte göz kalemi kullanmamaya dikkat edin.
 • Uzak gözler için makyaj: Siz de gözleriniz birbirine uzak olduğu için göz makyajına özen gösteremeyenlerdenseniz, bu maddeye dikkat! Yukarıda yakın gözler için makyaj tüyoları verdiğimin tam aksini yapmanızı öneririm. Yani iç göz çukur bölgenize daha koyu renk, göz kenarlarına ise daha açık renkler kullanmalısınız. Ayrıca, rimelinizi gözlerinizin iç kısmındaki küçük kirpiklere de uygulayarak, gözlerinizi yakınlaştırabilirsiniz.
 • Büyük gözler için makyaj: Göz makyajının en çok yakıştığını düşündüğüm göz sahibeleri. Öyle özel ve sihirli makyaj stilleriyle uğraşmanıza hiç gerek yok. En güzel makyaj stillerinin uygulanabildiği alan büyük gözler için makyaj stillerianlatmakla bitmez. Fakat herkes kabul eder ki eye-liner makyajının kendini en çok gösterdiği göz tipidir. Çekmesi büyük dert olsa da iri gözlerin güzelliğine güzellik katar. Sanırım çok şanslısınız kızlar…

Göz makyajı nasıl yapılırsa yapılsın uyumadan önce silinmeli, silinmeden önce uyunmamalı…

Çekik Göz Makyajı

Çekik göz makyajı, makyaj özellikle de göz makyajı hem gündelik hayatta hem de ofis hayatında ve özel durumlarda oldukça önemlidir. Zira göz makyajı bir kadının çekici görünmesindeki en temel unsurlardan birisidir.

Göz makyajı gece için yahut özel bir an için yapılacaksa katmanlı ve koyu bir stil tercih edilebilir; ama göz makyajı gündüz kullanılacaksa çok ağır renklerin kullanılmaması daha doğru bir seçim olur. Göz makyajı gece ve gündüz olarak ikiye ayrılır.

Her göze gidecek göz makyajı farklıdır. Eğer çekik göz makyajı yapacaksanız çekik göz makyajı nasıl yapılır sorusunun yanıtı tam size göre.

Makyaj sabah dışarı çıkmadan evvel yapılacaksa daha uçuk ve natürel tonlar kullanılmalıdır. Pembe ve toprak tonları bunun için idealdir. Eğer seviyorsanız eyeliner da kullanabilirsiniz. Eyeliner çekik göz makyajında önemli bir unsurdur. Siyah göz kalemiyle nce bir hat da çekebilirsiniz. Güçlü ve belirgin bir rimelle de göz makyajı iyice vurgulanır. Işıltılı farlar güzeldir ama gündüz kullanımı için çok da uygun değildir.

Gece göz makyajı için daha çok siyah ve koyu renkler idealdir. Koyu renk farlar ve kalem uygulamaları bakışlara dramatik ve derin bir anlam katacaktır. Koyu renkler arasında geçiş sağlamak da daha kolaydır. Işıltılı farlar gece göz makyajında rahatlıkla kullanılabilir. Alt göz kapağının kirpik diplerine de siyah far uygulaması oldukça iyi durur.  Bu uygulama aynı zamanda bakışlara puslu, buğulu bir anlam da katar.

Çekik göz makyajı tüyoları arasında gözlerin içi kısmına kalem sürülmemelidir. Bu uygulama gözlerin küçük gözükmesine sebep olur. Gözlerinizin iri gözükmesini istiyorsanız iç kısma kalem sürmemelisiniz.

Gözlerinizin büyük görünmesi için iç kısımlarına süreceğiniz kalemin beyaz olmasına dikkat ediniz. Bu işlem gözlerde büyükmüş algısı oluşturur.

Çekik göz makyajı tüyolarından birisi de gözlerin eyeliner ile ovalleştirmelidir. Gözleri çekik olan bir kadının, eyeliner ile gözlerinin daha d çekik görünmesini engellemesi gerekir. Bu makyaj türünde gözün kenar kısmına yoğunlaşmak gerekir. Eyeliner ile gözün sadece kenar kısımlarına uygulama yapılmalı, çok ince bir hatla da gözün ortasına kadar ilerlenmelidir.

Eyeliner yerine siyah göz kalemi kullanılacaksa, gözün orta kısmından dışa yani göz uçlarına doğru sürüş yapılmalıdır. Kalemi sürdükten sonra bir kalem fırçası ile dağıtmak da göz makyajına iyi bir efekt sağlar.

Çekik göz makyajı nasıl yapılır video görüntüleri de size bir fikir verebilir. İlgili videoları izleyerek çekik göz makyajı nasıl yapılır sorusuna kendiniz için en uygun yanıtı alabilirsiniz.

Sade Göz Makyajı

Sade göz makyajı, çok tercih edilen göz makyajı çeşitlerinden birisidir. Doğal, sade, abartısız ve gündüz ortamlarına oldukça yakışan ve uyum sağlayan bir makyaj olan sade makyaj, özellikle iri ve biçimli, şekli güzel, rengi hoş gözleri olan kadınların göz makyajı adına çok da uğraş vermeleri gerekmez.

Bu yüzden sade etkileyici göz makyajı tam da bu tüp gözler içindir. Eğer gözleriniz çok küçük ve düşük kenarlı değilse, berrak ve ışıltılı bir rengi de varsa sade göz makyajı modellerini tercih edebilirsiniz.

Sade göz makyajı tercih edecekseniz ilk adımınız, gözlerinizi daha iri göstermek için kullanacağınız kahverengi tonlardaki göz kalemi kullanmak olmalı.

Kahverengi sade göz makyajı en iyi sade makyaj çeşitlerinden birisidir. Bu makyajı yaparken gözlerinizi hem daha iri hem de natürel göstermek için kahverengi göz kalemini üst kirpik diplerinize sürebilirsiniz.

Göz kapaklarınıza natürel tonlarda kahverengi far sürebilirsiniz. Daha sonra bunu fırça ile dağıtabilirsiniz.

Rimel, göz makyajında olmazsa olmaz unsurlardan birisidir. Göz makyajını bitiren, tamamlayan ve son rötuşu yapan dokunuş rimeldir. Bu yüzden rimel ihmal edilmemelidir.

Bu adımlar takip edildiğinde sade göz makyajınızı başarıyla tamamlamış olursunuz.

Kadınlar artık daha sade ve doğal göz makyajlarını tercih ediyorlar. Abartılı makyajlar yerine sade etkileyici göz makyajını tercih etmeniz size daha doğal ve hoş görünmeniz yolunda avantaj sağlar.

Sade siyah göz makyajı da hem sadelik hem de gizem ve derinlik isteyen kadınların tercihi olan göz makyajı türlerindendir. Sade siyah göz makyajını siyah bir far yahut kirpik diplerine çekilen siyah kalemi dağıtarak uygulayabilirsiniz. Sade siyah göz makyajıyaptığınızda dudaklarınıza mutlaka nüde tonlarda mat bir ruj, yahut çok uçuk renkli bir parlatıcı uygulayabilirsiniz.

Renkli Göze Makyaj

Renkli Göze Makyaj. Açık bal renginden, açık kahveye, eladan, mavi ve yeşile kadar pek çok değişik ana ve ara tonları olan açık renk gözler; bilinçli ve uyumlu renklerle makyajlandığında çok daha etkileyici olurlar. Genellikle kontras tonlardaki kalem ve farlarla, derin ve etkili bakışların yansıtıcısı olan renkli gözler, smokey eyes da denilen buğulu göz makyajını da son derece iyi taşır.

Mavi Göz Makyajı

Mavi göz makyajı, makyaj pek çok kadının çok sevdiği ve vazgeçemediği bir işlem. Temelde yüzdeki kusurları kapatmak ya da yüzde vurgulanması gereken noktaları ön plana çıkarmak için yapılan makyaj, yüzle uyumlu tonlarda ve bilinçli bir şekilde yapıldığında son derece estetik bir görüntü verir.

Peki mavi göz makyajı nasıl yapılır, hangi tonları neyle kombinlemek gerekir bir göz atalım ne dersiniz?

Mavi far göz makyajında sık kullanılan bir far rengidir. Ama doğru tonda ve dozunda kullanılmadığı takdirde, hele de mavi renk kişinin ten, saç ve göz rengine uymuyorsa riskli olabilir. Bir kere çok açık mavi tonları her zaman tavsiye edilen bir husus değildir. Ama petrol mavisi, çivit mavisi gibi daha koyu mavi tonları hemen her ten rengine uyum sağlar.

Mavi göz makyajını kimler tercih etmemelidir sorusuna yeşil gözlüler yanıtını verebiliriz. Zira mavi göz makyajı, yeşil gözlü kadınlarda göz renginin özelliğini kaybetmesine sebep olur. Gözleri mavi olanlarsa nispeten bir iki ton koyu mavi bir  farla göz makyajı yapabilirler. Mavi göz makyajının en çok yakıştığı göz renklerini ise kahverengi ve ela olarak sıralayabiliriz.

Mavi tonlarda göz makyajı yaparken mavi farla kullanılacak renkler siyah, pastel tonlarda kahve, gri ve mat bej renklerdir.

Mavi far ve mavi kalemlerle yapılan bir makyaj ilk bakışta çok dikkat çeker. Bunu arzu etmiyorsanız mavi tonlarını göz kapaklarınızın küçük bir alanında kullanabilirsiniz. Eğer mavi göz farını, başka renkteki farlarla birlikte kullanmak istemiyorsanız, farklı mavi tonlarını bir arada kullanabilirsiniz.

Kaş altı bölgelerinize aydınlatıcı kullanacaksanız, mavi tonlarda far kullanmayın. Bunun yerine aydınlatıcı olarak bej tonları kullanabilirsiniz.

Göz kapaklarınıza kahve, gri yahut daha farklı bir renk uygularsanız sadece göz pınarlarınıza mavi renk far uygulayarak da aydınlatıcı bir efekt oluşturabilirsiniz. Bu dokunuş, makyaja farklı bir ayrıntı verir.

Göz altınıza kirpik dipleri boyunca koyu mavi tonlarda bir far uygulayabilir, yahut bu renkte bir kalem sürerek kulak çubuğuyla dağıtabilirsiniz.

Ya da kirpik diplerinize eyeliner sürer gibi sözgelimi çivit ya da çelik mavisi far uygulayabilirsiniz.

Mavi göz makyajınızı yanaklarınıza süreceğini turuncu tonlarda bir allıkla tamamlayabilirsiniz. Ruj seçiminiz ise doğal tonlarda olmalı. Nude yahut şeftali tonlarda bir ruj kullanabilirsiniz.

Mavi siyah göz makyajı da mavi far denildiğinde akla gelen iyi bir kombinasyondur. Göz kapaklarınıza uygulayacağınız mavi fardan sonra, kirpik diplerinize uygulayacağınız siyah kalem ve eyeliner de iyi bir seçenek olabilir.

Ama eğer gözleriniz yeşil yahut maviyse, özellikle de mavi gözlerinizde aynı tonda bir mavi far, mavi kalem ve hatta mavi rimelle masmavi bir makyaj yapmayın deriz. Bu hem gözlerinizi rengini gölgede bırakır hem de aşırı abartılı haliyle size doğallıktan uzak bir hava verir.

Yeşil Göz Makyajı

Yeşil gözlü ve sarı saçlı iseniz, pembe farlar; siyah saçlı iseniz toprak tonlu farlar tam size göredir. Ayrıca bej, krem, vizon tonları ve kahverengiler de yeşil gözlerle uyum sağlayacaktır.

Lavanta, mürdüm ve lila tonları da yeşil gözleri son derece parlak ve canlı gösterir.
Turuncu ve bordo tonlarını da yeşil gözlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eye liner ise yeşil gözlü bayanların en etkili silahlarından biridir; zira bu renk gözlere çok yakışır. Yeşil göze yeşil far uygulaması ise önerilmez. Açık renk gözlerinizi en iyi, zıt ve koyu tonlarla vurgulayabilirsiniz.

Ela Göz Makyajı

Ela gözler, ya içinde yeşil titreşimler olan ya da açık bal rengi olarak ifade edilebilecek, kahverenginin en açık halidir.

Altın rengi ve metalik tonlarla ela gözlerinizi belirgin hale getirebilirsiniz.
Eflatun tonları, yeşil, haki ve gri tonları da ela gözleri çok sever.

Lacivert ve bakır tonlarında göz kalemleri de ela gözleri keskinleştirir.
Bu renk gözlerde kullanılmayacak far rengi ise açık kahve tonlarıdır.

Smokey eyes tarzı makyajı da ela gözlerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Gözler, yüzün en ilgi çeken ve odak kısmıdır. Doğru renk göze doğru renk göz makyajı uygulayarak, hem gözlerinizin güzelliğini daha çok ortaya çıkarmış; hem de bakışlarınıza derin bir mana yüklemiş olursunuz.

Siyah Göz Makyajı

Siyah göz makyajı, puslu ve gizemli karakteristiği ile gözlerde derin ve etkileyici bakışlar yaratmanın en kolay yollarından biridir. Kolay dediysek, elbette siyah göz makyajının kendine özel yöntemleri ve püf noktaları var. Bu makyajın yapım tekniklerini iyi bilir ve doğru uygularsanız, gözlerinize büyülü bir ifade vererek tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Siyah göz makyajı için gerekli malzemeler siyah göz kalemi, siyah eyeliner, siyah veya koyu gri, füme tonlarda göz farı, siyah maskara ve dilerseniz takma kirpikler…

Siyah göz makyajı, adından da anlaşılacağı üzere gözleri ön plana çıkaran ve bakışları vurgulayan bir makyaj türü olduğu için, yüzde kullanılacak diğer makyaj malzemelerinin miktar ve tonlarını minimal düzeyde tutmakta fayda var. Baz olarak kullanacağınız mat bir fondöten ve üzerine uygulayacağınız transparan bir pudra, yahut sadece kapatıcı formlu bir pudra ile yüzünüze zemin oluşturun.

Sıra geldi en can alıcı bölüme. Yani gözlere…

Siyah göz kalemiyle alt kirpik diplerinize ince bir hat çekin. Üst kirpik diplerinize de aynı çerçeveden çekin ve koyu renk göz farınızı göz kapağınızın üzerine yumuşak vuruşlarla uygulayın ve kaş kemiğinizin alt sınırında homojen şekilde dağıtın. Dilerseniz üst kirpik diplerinize uygulayacağınız eyeliner ve kirpiklerinize bolca süreceğiniz siyah maskarayla göz makyajınızı tamamlayın.

Şakaklarınıza şeftali, mat pembe gibi doğal tonlarda bir allık sürün; yahut şakaklarınızın alt bölümünü, cilt renginize uygun bir bronzer ile kontürleyin.

Siyah göz makyajınız ile güne ya da geceye hazırsınız.

Gerçekten de siyah göz makyajı hem gündüz hem de gece çok rahatlıkla kullanılabilecek etkisi güçlü ve çarpıcı bir makyaj türüdür.

Siyah dumanlı göz makyajı nasıl yapılır

Siyah dumanlı göz makyajı, hem göz renginizi hem de bakışlarınızdan dökülen ifadeyi keskin bir çerçeve içine alarak güçlü ve kararlı bir anlam yaratacaktır.  Siyah dumanlı göz makyajı için en belirgin püf noktası, alt ve üst kirpiklerinizi siyah kalemle belirginleştirmek ve siyah kalemi göz içine de bolca uygulamaktır.

Alt kirpiklerinize sürdüğünüz siyah göz kalemini, bir kulak çubuğu yardımıyla dağıtarak; ya da ince bir fırçayı siyah göz farına hafifçe batırıp alt kirpiklerinizin alt sınırına taşırarak sürerek, dumanlı görüntüyü yakalayabilirsiniz. Geriye sadece göz kapaklarınıza tatbik edeceğiniz siyah farınız kalıyor. En son adım kirpiklere sürülecek maskara ya da yoğun ve dramatik bakışlar sağlayacak takma kirpikler olacak. Takma kirpikler de siyah dumanlı göz makyajına çok yakışan detaylardır.

Siyah göz makyajı için öneriler

Siyah göz makyajında başrol oyuncusu gözler olacağı için, yüzdeki diğer bölümleri geri planda tutmak gerekir. Dolayısıyla şakaklarınıza süreceğiniz allığın ve dudaklarınıza uygulayacağınız rujun soluk, mat ve uçucu tonlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Natürel tonlarda bir allık ve nude renklerde bir ruj kullanmalı ya da renksiz bir dudak parlatıcısıyla siyah göz makyajınızı tamamlamalısınız.

Makyaj yapımı sadece biraz dikkat, özen, sabır, gözlem ve merak ister. Merak ve ilgi sayesinde makyaj tekniklerindeki son gelişmeleri takip edebilir, yenilikleri algılayabilir, çevrenizi gözlemleyerek teorik bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Deneyip yanılarak, tecrübe kazanarak, zaman içinde el becerinizin de gelişmesiyle, çok iyi tanıdığınız yüz hatlarınız üzerinde her tür makyajı rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Kahverengi Göz Makyajı

Bir bayanın gözleri güzelliğine anlam katan en önemli noktalardan bir tanesidir. Bu kadar önemli ve değerli olan gözlerinin makyajı da oldukça güzel yapılmalıdır. Ayrıca kahverengi göz rengine sahip bireylerin göz makyajı konusunda oldukça şanslı oldukları söylenebilir. En doğal göz rengi olarak karşılaşılan kahverengi gözler tüm renklerle uyum sağlayabildiği için oldukça fazla renk seçeneğine eşlik edecektir.

Kahverengi gözler için göz makyajı uygulaması oldukça kolay bir şekilde gerçekleşecektir. Göz rengini daha da öne çıkarmak için koyu bir eyeliner kullanılması hoş bir görüntü ortaya çıkarır. Ayrıca kullanılacak göz farında sıcak renkleri tercih etmekte gözlerin daha belirginleşmesini sağlar. Sadece kullanılan göz farı ve eyeliner dışında da gözlerin güzelliğini etkileyen faktörler arasında kaşlar da gelmektedir. Gözlerinizi etkileyecek olan kaşlarınızı yüz tipinize uygun bir şekilde şekillendirmeniz daha güzel görünmenize yardımcı olacaktır.

Kahverengi göz makyajı diğer renkli gözlere sahip bireylerin makyaj seçeneklerinden daha fazlasına sahip olduğu için oldukça zor bir seçimin ardından kolay bir şekilde uygulanır.

Kahverengi Göz Makyajı Nasıl Yapılır Püf Noktaları

Kahverengi göze sahip bireyler için göz makyajında kullanılacak renk seçimi zor görünse de renkli göze sahip bireylerden daha fazla renkle uyum sağlayan bir ton olması sayesinde daha fazla renk seçeneği içerisinden saç renginize ve giymiş olduğunuz kıyafetlerinize göre farklı tonları kullanabilirsiniz.

Doğru bir uygulama tekniği hakkında sizlere bilgi verelim. Gözlerinizin belirginleşmesini sağlamak için öncelikle doğru bir kaş şekillendirme işleminden sonra göz kapaklarınızda kullanacağınız mat özelliğe sahip aydınlatıcı göz farı kullanın. Kaş kemiğinizin bulunduğu alana ve göz kapağınızın iç kısmına daha parlak bir far uygulayın. Göz tipinize en uygun olan eyeliner sürme şeklini de uygulayarak eyelinerınızı sürün. Daha sonra gözlerinizin güzelliğini en iyi şekilde yansıtan rimeli de sürerek son dokunuşlarınızı yapabilirsiniz.

Kahverengi gözler için göz makyajı yaparken tercih edilen far renklerine de değinelim. Kahverengi gözlü bayanlarda en iyi sonuçlara eşlik eden renkler: yeşil, mor, lacivert ve açık kahve tonları gösterilebilir. Ayrıca kullanıldığında eşsiz sonuçlar veren diğer renkler arasında da toprak rengi tonları, bakır rengi, altın tonları yer alarak daha sıcak bakışlara eşlik eder.

Açık kahverengi gözlere sahip bireylerde daha açık olan altın sarısı, mor, pembe, açık kahve gibi farlar ve eyeliner kullanmak daha hoş bir makyaja imza atacaktır.

Kahverengi Gözler İçin Makyaj Önerisi

Kahverengi gözlere sahip bayanlar için makyaj önerilerinde bulunarak onlara farklı seçenekler uygulayabilecekleri birkaç bilgi sunacağız. İlk olarak bu gözde kullanılmak üzere lacivert rengi seçmek kahverengiyle mükemmel uyum sağlayarak farklı bir görüntüye imza atacaktır. Bir başka uygulama olarak far seçiminde bakır tonlarını tercih etmek ve kaş kemiklerine de uygulamak gözlerinizin daha fazla dikkat çekmesini sağladığı gibi daha büyük görünmesine de sebep olacaktır.

Gözlerinizi siyah eyeliner ile belirginleştirme işleminden sonra dumanlı bir makyaj yöntemini kullanarak renk seçiminde de yeşili seçmeniz sonucunda oldukça hoş bir göz makyajıyla karşılaşacaksınız. Kullandığınız siyah eyeliner da daha keskin bakışlara sahip olmanıza neden olacaktır. Far seçiminde de siyah rengi tercih etmeniz kahverengi gözlerle siyahın birbirine olan tamamlayıcılığını size kanıtlayacaktır.

Bakışlarınızı daha da keskinleştirecek ve oldukça mükemmel bir sonuca ulaştıracak bir uygulama da gözlerinizin altına beyaz kalem çekip gözlerinize de sadece siyah eyeliner kullanmanız sizi bir başkası yapacaktır. Tercih edeceğiniz bu kahverengi göz makyajı tüyoları sizin güzelliğinizi yansıtacak püf noktalar arasında yer alır.

Dumanlı Göz Makyajı

Geçmişten günümüze kadar gelen ve en çok popüler olan dumanlı göz makyajı uygulaması çok dikkatli olarak uygulanmalıdır. Dumanlı gözler çekici, karmaşık, gizemli bir görünüm verir. Gözlere dramatik bir görünüm verir. En fazla kullanılan makyaj stilidir. Ünlülerin makyajlarına dikkat edecek olursanız, özel gece ve kırmızı halıların da bir numaralı favorisidir. Her ne kadar zahmetli olarak görünse de bu makyajın yapımı aslında o kadar da zor ve zahmetli değil, aksine oldukça kolay bir iştir.

Dumanlı göz makyajı nasıl yapılır resimli anlatım ile daha pratik olur. Bu makyajın yapımı için özel olarak üretilmiş olan malzemeler bulunur. Kendinize dumanlı göz makyajı far seti edinerek, özel günlerinizde ve gecelerinizde harika görünebilirsiniz.

Dumanlı göz makyajı nasıl yapılır resimli anlatım aşamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Göz kapakları üzerine bir primer sürerek makyaja hazırlanılır. Böylelikle gün içerisinde göz kapaklarınızın yağlanarak farının bozulmasını da engellersiniz.
 • Nötr renkli bir göz farı göz kapağının tamamına sürülmelidir. Dumanlı göz makyajı uygulamasında eyeliner kullanılmamalıdır. Onun yerine kalem kullanabilirsiniz. Kalem oldukça idealdir. Kalem yerine bir o kadar yoğun dokulu farlardan da kullanarak yardım alabilirsiniz.
 • Üst kirpik diplerine göz kalemi çekilerek, bu çizginin tam orta kısmı biraz daha kalın tutulur.
 • Alt kirpik dipleri içinde bu tekrar edilmelidir. Daha sonra çizilen çizgi parmakla ya da aplikatör yardımı ile dağıtılarak dumanlı bir görünüm kazandırılır.
 • Göz kapaklarının dış köşeleri ile kaş kemiğinin hemen altına boylu boyunca koyu renkte bir far uygulanır. Tüm bunları yaparken orta boy ve yassı bir fırçadan yardım alabilirsiniz. Abartarak tüm gözünüze yaymamaya dikkat ediniz. Göz pınarlarınıza doğru ise hafif sürüşler gerçekleştiriniz.
 • Far sonrası temiz bir fırça yardımı ile göz farını dağıtınız.
 • Pırıltılı bir far yardımı ile göz kapaklarının tam ortasına, göz pınarlarınıza bir nokta koyun ve parmak yardımı ile hafifçe dağıtın.
 • Kullanmış olduğunuz kalem ile gözlerinizin içerisine de çizgi çekin. Sonradan kullanacağınız far ile alt kirpik diplerinizi tekrar boyayın.
 • İki kat maskara sürerek de makyajınızı tamamlayın.
 • Tüm bunlara zamanınız yoksa ve sadece yanınızda göz kaleminiz mevcut ise göz kaleminizi kullanmadan önce kapalı bir halde, sıcak suda 20 saniye kadar bekletiniz. Çıkarıp biraz soğumasını bekleyiniz. Sürülebilir sıcaklığa eriştiğiniz zaman da göz kapaklarının kirpik diplerine yakın olan kısımlarına, dağınık bir şekilde göz kalemi sürünüz. Alt kirpik dipleriniz için ise aynı işlemi yaptıktan sonra kalemin arkasındaki sünger ya da aplikatör yardımı ile makyajı dumanlı hale getiriniz. Daha koyu bir görünüm elde etmek istiyor iseniz de tüm bu işlemleri tekrarlamalısınız.

Dumanlı göz makyajı yaparken daha dolgun ve çekici gözler istiyorsanız, kirpik kıvırıcılar yardımı ile kirpiklerinizi sabitleyebilirsiniz. Kirpik kıvırıcılarınızı önce bir fön makinesi yardımıyla, hafifçe ısıtın ve bu işlemden sonra soğumasını beklemeden kirpiklerinize uygulayın.

Kirpiklerinizin daha kolay sabitlendiğini göreceksiniz. Maskaranızın fırçasının dolgun olması da büyük önem taşır. Dolgun olan rimel kirpiklerinize hacim verecek ve gözlerinizi ön plana çıkaracaktır.

Dumanlı göz makyajı far seti içerisinde bulunan far renkleri genellikle yoğun renklerdir. Ten renginize göre bu setlerin farklı renklerinden edinebilir ve gün içerisinde bile kolayca uygulayabilirsiniz. Bu makyaj uygulamasını yapabilmek çok zamanınızı alıyorsa yada yapamıyorsanız, bir uzmana yaptırabilirsiniz.

Dumanlı göz makyajında önemli olan gözlerinize sürdüğünüz kalemi dağıtmanızdır. Bu makyaj siyah kalemle yapılabildiği gibi mavi, lacivert ve kahverengi göz kalemleri ile de yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir