Hamile Olduğunu Bilmeden Yapılanlar

Paylaş
 

Hamileliğin en önemli belirtisi adet gecikmesidir.  Fakat bu süreçte kadın hamile olduğunu bilmeden zarar verebilecek bazı davranışlarda bulunabilir. Hamile olduğunu öğrendiğinde hamile olduğumu bilmiyordum bebeğe ve hamileliğe zarar verir mi gibi sorular aklına takılır.

Hamilelikte Merak Edilen Konular

Hamileliğin fark edilmediği ilk dönemde anne adayları tarafında en çok merak edilen durumları şöyle sıralayabiliriz;

Hamilelikte En Fazla Sorulan Sorular

Hamile olduğunu bilmeden uçağa binmek

Hamileliğin erken evrelerinde yani hamile olduğunun bilinmediği dönemlerde uçak ile seyahat etmek gebeliğe zarar vermez. Havaalanlarındaki güvenlik kontrol noktalarında bulunan kapılar da röntgen içermediği için hamilelik açısında bir olumsuzluk oluşturmaz. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde uçak yolculuğu hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Hamile olduğunu bilmeden denize girmek

Hamileliğin ilk zamanlarında düşük tehlikesi yoksa, deniz ya da havuza girmek, tehlikeli değildir. Yüzmek, hamilelik süresince en çok tavsiye edilen aktivitelerdendir. Hamilelik döneminde denize girmek hakkında buradan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hamile olduğunu bilmeden doğum kontrol hapı (OKS) kullanmak

Doğum kontrol yöntemi olarak doğum kontrol hapı kullanan kadınlar da hamile kalabilmektedir. Bu durum genellikle kutunu bitimi ile adet görülmemesi  durumunda farkedilir. Hamilelik anlaşılana kadar doğum kontrol hapı kullananlarda herhangi bir anomali izlenmemiştir.

Hamile olduğunu bilmeden ertesi gün hapı kullanmak

Ertesi gün haplarının yüzde yüz koruma sağlamadığı ifade edilmektedir. Ertesi gün hapı kullanmasına rağmen hamile kalanlar kadınlarda bebekte herhangi bir anomali izlenmemiştir. Yine de konu hakkında doktorunuzla görüşmeniz önerilir.

Hamile olduğunu bilmeden ağrı kesici veya antibiyotik kullanmak

Hamile olduğunu bilmeden kullanılan her tür ilaç için mutlaka doktor ile görüşülmeli ve durum açıklanmalıdır. Birçok ağrı kesicinin hamilelikte kullanımı yasaktır. Bir kısım antibiyotikler hamilelik döneminde doktor kontrolünde kullandırılmaktadır.

Bir kısım antibiyotikler hamilelik döneminde doktor kontrolünde kullandırılmaktadır. Fakat bir kısmı organ gelişimi üzerinde olumsuz etki oluşturabilmektedir. Bu nedenle hamile olduğunuzu bilmeden kullandığınız her ilacı mutlaka doktorunuza iletin.

Hamile olduğunu bilmeden alkol ve sigara kullanmak

Sigara ve alkol hamileliğin her döneminde zararlıdır.  Hamilelik isteyen ve planlayan kadının bir dönem öncesinde alkol, sigara ve yabancı madde kullanımı bırakmalıdır.

Hamile olduğunu bilmeden adet geciktirici ya da söktürücü kullanmak

Düşük miktarda progesteron içeren ilaçlar özellikle progestan, progynex hamilelik sırasında da özellikle düşük riskini önlemek gibi bazı nedenlerle kullandırılabilir. Bu sebeple adet geciktirici ya da adet söktürücü olarak kullanıldığında var olan hamileliğe zarar vermediği ifade edilir.

Diğer progesteron türevi madde içeren medroksiprogesteron, noretisteron, didrogesteron gibi ilaçlar hamilelik üzerinde olumsuzluklara neden olabilir. Bununla ilgili mutlaka doktor ile görüşülmelidir.

Hamile olduğunu bilmeden diş çektirmek, dolgu yaptırmak

Anne adaylarının bu dönemde akıllarına en çok hamile iken diş dolgusu yapılırmı, hamilelikte diş çektirmek zararlımıdır soruları gelir. Bu tür tedavilerin hamilelik üzerinde olumsuz etkileri olmasa da , kullanılan anestezi maddeleri, antibiyotikler, ağrı kesiciler zararlı olabilir.

Hamile olduğunu bilmeden ağır kaldırmak

Hamilelikte ağır kaldırmak konusunda özellikle halk arasında ağır kaldırılmaz görüşü yaygındır. Uzmanlar tarafında ilk aylarında bir zararı olmadığı ifade edilir. Ancak yine de ağır yük kaldırmaktan, aşırı yorucu işlerden kaçınılmalıdır.

Hamile olduğunu bilmeden spor yapmak

Hamileliği bilmeden spor ya da farklı egzersiz aktiviteleri yapmanın bir sakıncası yoktur. Spor, egzersiz ve yürüyüş gibi aktiviteler hamilelikte önerilir.

Hamile olduğunu bilmeden oruç tutmak

Hamile olduğunu farketmeden ilk dönemlerde oruç tutmanın bir sakıncası yoktur. Hamileliğin ilerlemiş aylarında oruç tutulması önerilmez. Hamilelikte oruç tutmak hakkında buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hamile olduğunu bilmeden emzirmek

Hamileliğin ilk dönemlerinde hamile olduğunu bilmeden emzirmek zararlı değildir. Hamileliğin 4.-5. aylarından sonra emzirmek rahim kasılmalarına sebep olabilir. Bu nedenle sakıncalıdır.

Hamile olduğunu bilmeden lazer epilasyon veya ağda yaptırmak

Hamile olduğunu bilmeden lazer epilasyon yaptırmak, ağda gibi işlemler zararlı değildir.

Hamile olduğunu bilmeden MR, röntgen filmi çektirmek

MR röntgen ışını içermeyen bir uygulamadır. Gebelik üzerinde olumsuz etkisi olmadığı ifade edilir. Hamilelikte bazı durumlarda teşhis amacı ile kullanılabilir. Ancak tomografi, röntgen gibi yöntemler zararlı olabiir. Hiçbir uygulama doktor onayı olmadan yapılmamalıdır.

Hamile olduğunu bilmeden cinsel ilişkiye girmek

Hamile olduğunu bilmeden ilişkiye girmek zararlı değildir. Hamilelik riskli değilse, düşük, kanama ya da farklı bir risk söz konusu değilse gebelik süresince cinsel ilişki kısıtlanmaz.

Hamile olduğunu bilmeden saç boyatmak

Hamilelik döneminde kullanılan kimyasal içerikli boyalar sakınca teşkil edebilir. Hamilelikte saç boyama hakkında detaylı bilgiye buradan

Hamile olduğunu bilmeden alttan vajinal muayene olmak

Hamileliğin ilk haftalarında veya ilerleyen haftalarında alttan aletle veya parmakla yapılan vajinal muayene, vajinal ultrason bir sakınca oluşturmaz. Gebelikte jinekolojik muayene hakkında buraya tıklayarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hamile olduğunu bilmeden bitkisel ilaç, soğan suyu kürü vb. içmek

Bitkisel ilaç, kür, bitki çayları hamilelik sırasında zararlı etkiler meydana getirebilir. İçeriğinde hangi maddenin ne oranda olduğu bilinmemektedir. Bu nedenle hamilelikte kesinlikle bu tür içeriği bilinmeyen ürünlerin tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Hamilelikte bitki çayları konusunda buradan bilgi alabilirsiniz.

Bu yazı 39 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak