Hamilelik Yogası

Paylaş
 

Hamilelik Yogası

Bayanların yaşayabileceği en farklı ve özel dönemlerden biri hamilelik sürecini kapsayan zamanlardır. Bu dönem, heyecan veren beklentinin korku ve sevinç duygularıyla birbirine karıştığı ve dolayısıyla ruhsal değişikliklerin sıkça yaşandığı bir dönemdir. Bunun üzerine eklenen fiziksel değişimlerde göz önünde bulundurulduğunda hamilelik, her ne kadar güzel bir süreç olsa da içerisinde stresi barındıran bir özelliğe de sahiptir. 

Yoga, bu süreçte hamile bayanların daha sağlıklı ve tutarlı bir yol izleyerek bedensel ve zihinsel değişikliklerle başa çıkmasında en faydalı çözüm yollarından biridir.

Hamilelikte Yogaya Ne Zaman Başlanabilir?

Hamileliği fiziksel ve zihinsel olarak destekleyen, anne adaylarını rahatlatarak doğuma hazırlayan hamile yogası, daha öncesinde hiç yogayla ilgilenmemiş anne adaylarının bile yapabilecekleri bir çalışmadır. Hamile yogası konusunda tecrübeli kişilerin rehberliğinde tüm hamileler, hamileliğin ilk dönemlerinden başlayarak rahatlıkla yogaya yönelebilir ve tüm hamilelikleri boyunca devam edebilirler.

Ancak yogaya başlamadan önce hamilelerin mutlaka bir doktora danışmaları gerekir. Bunun yanında yoga ile ilgili herhangi bir bilgi sahibi olmadan kişilerin tek başına egzersizlere yönelmesi, kimi hareketlerin hamilelikte risk teşkil etmesi bakımından uzak durulması gereken bir yaklaşımdır. Aynı şekilde yoga egzersizleri, mutlaka hamile yogası konusunda yetkili rehberler eşliğinde haftadan en fazla iki kez uygulanacak şekilde yapılmalıdır.

Hamile Yogası Faydaları

Yoga, kaynağı Hindistan’a dayanan, zihinsel ve bedensel tüm fonksiyonların dengelenmesini sağlayan bir egzersiz çeşididir. Yoganın bu özelliği hamilelik döneminde gelen değişimleri dengeleyici bir unsur olması bakımından oldukça önemlidir. Bu şekilde hamile bayanlar, fiziksel değişimlere daha kolay uyum sağlamakla birlikte hamilelik boyunca daha sıkı ve esnek bir vücuda sahip olurlar.

  • Özellikle karın kasları ile pelvis bölgesindeki kasların esnekliği sağlayarak doğum sancıları ile başa çıkmayı daha da kolaylaştıran yoga, germe hareketleri ile sırt ve bel bölgesindeki ağrıların oluşumunu da engeller.
  • Ayrıca yoga, zihni ve bedeni yatıştırarak hamilelik boyunca rahat ve kaliteli uyku uyumaya yardımcı olur.
  • Erken doğum ve gebeliğe bağlı hipertansiyon riskini azaltması bakımından da hamilelik döneminde yoga faydalıdır.

Yoga Hareketleri

Hamilelik sürecinde, “Yoga Nasıl Yapılır?”sorununun temeli, hamilelik dönemlerine uyum sağlayacak en uygun yoga egzersizlerinin oluşturulmasıdır. Bu bağlamda, özellikle ilk üç aylık dönemde oturma ve ayakta duruş pozisyonlarını kapsayan “dağ”ya da “üçgen”gibi yoga hareketleri güvenli olarak kabul edilirken, ikinci ve üçüncü hamilelik dönemlerini kapsayan hamileliğin 4. ayından itibaren ki süreçte, bu tür hareketler, ortaya çıkabilecek yorgunluğu engellemek adına yapılmaması tercih edilebilir.

Hamile Yogası Nasıl Yapılır?

Hamileler için, “Yoga Nasıl Yapılır?” sorununun bir diğer unsuru da nefes egzersizleridir. Hamile yogasında temel yoga tekniklerini öğretmek bakımından nefes egzersizleri, duygusal gerginliği alması ve doğum sonrası ortaya çıkabilecek olası depresyonu engellemesi bakımından hayati bir öneme sahiptir. 

Hamile Yogası Nefes Egzersizleri

Hamile yogasında önerilen nefes egzersizleri kapalbhati ve anuloma viloma nefesleridir.

  • Kapalbhati nefesinde derin bir nefes alındıktan sonra mide kaslarını germeden karnı çekerek vurgulayıcı bir şekilde nefes verme tekniğine dayanır.
  • Anuloma viloma nefesinde ise, sağ burun deliği sağ elin baş parmağı ile kapatılır ve nefes sol burun deliğinden alındıktan sonra, sağ burun deliğinden verilir. Bu esnada sol burun deliği kapatılmış olur.  Egzersiz dönüşümlü olarak iki burun deliği arasında nefes alış verişler ile tekrarlanır.

Hamile Yogası Hareketleri

Hamile yogasında, tavsiye edilebilecek yoga hareketleri ise, vakrasna, utkatasana, konasana ve payankasanadır.

  • Vakrasna, kollar, bel, boyun ve elleri çalıştıran bir egzersiz hareketi iken utkana, uyluk ve pelvik kaslarını çalıştırır.
  • Konasana egzersizi, özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı kontrol eder ve temel esnekliği korur.
  • Paryankasana ise pelvik bölgesindeki karın kaslarını koruyucu egzersizlerdendir.
Bu yazı 27 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak