Hamilelikte Denize Girmek

Paylaş
 

Makalede Neler Var

Hamilelikte Denize Girmek

Hamile kalan bir kadının metabolik sistemi değişir, hormon düzeni farklılaşır, dengeleri bambaşka bir çizgiye taşınır. Hamilelik sürecinde kas gruplarını ve eklemleri hareket ettirmek; basit, yorucu olmayan ve pratik egzersizler yapmak, hem doğumun daha kolay atlatılmasına yardımcı olur, hem de rahat bir hamilelik geçirilmesini sağlar.

Hekimler, hamileliğin özellikle ilk üç ayında anne adaylarına yürüyüş ve yüzmeyi tavsiye ediyor. Yerçekimini ortadan kaldıran ve vücuttaki tüm kas gruplarının çalışmasını sağlayan ve vücuda binen yükü hafifleten yüzme aynı zamanda anne adayının kan dolaşımının artmasına ve böylelikle anne ile bebeğe daha fazla oksijen gitmesine olanak tanır.

Hamileyken denize girmek annenin sadece kas gruplarını değil, ileri dönemdeki hafızasını da etkiler. Bu sebeple doktorun önereceği zaman aralıklarında ve sürelerde denize girmek anne adayları için son derece faydalı ve keyifli bir aktivite olacaktır.

Hekimler ve dalında uzman kişiler, haftada 3-4 kez denize girmenin anne adayı için son derece faydalı bir egzersiz olacağını belirtiyor. Denizin havuz suyu gibi durgun olmaması yüzünden enfeksiyon kapma riskine karşı daha güvenli olduğunu belirten uzmanlar, hamile anne adaylarına  havuzdan ziyade deniz suyunu tercih etmelerini salık veriyor.

Hamilelikte Denize Girmek Sakıncalı Mı?

Hamile kadının karnında taşıdığı bebek yüzünde temkinli hareket etmesi gerektiğini düşünenler de yok değil. Bu sebeple de hamilelikte denize girmek sakıncalı mı sorusunun yanıtı hayli merak edilmekte. Hamilelikte denize girmek tehlikeli mi değil mi tartışıladursun, eğer gebeliğiniz yaz aylarına denk geliyorsa, hekiminizden izin kopartır kopartmaz soluğu temiz bir denizde alabilirsiniz. Hamilelikte yüzme belirli kurallara uyulduğu ve dikkatli hareket edildiği vakit, hiç de sakıncalı ve tehlikeli bir egzersiz değil.

Sadece yüzme esnasında ani ve sert hareketlerden ve suya atlamaktan ve suya dalmaktan kaçınmak, suyun yüzeyinde hafif ve yumuşak hareketlerle yüzmek, yüzmeden önce sıvı tüketmek, tıka basa dolu mideyle suya girmemek, çok fazla güneşte kalmamaya dikkat etmek gerekir.

Denizde yüzerken kramp girme tehlikesine karşı dikkatli olmak gerekir. Hamilelikte yüzme esnasında yanınızda mutlaka birisi olmalı ve her ihtimale karşı çok fazla açılmamalısınız.

Hamileyken denize girmek eğer girilen deniz suyu temizse fayda sağlayacaktır, aksi takdirde idrar yolu enfeksiyonu, gözlerde iltihaplanma, cilt mantarı, vajinada iltihaplanma vajinit) gibi sağlık problemlerine zemin oluşturabilir. Deniz suyu akıntılı olduğundan, durgun olduğu için mikrop üremesine daha yatkın olan havuz suyuna göre daha güvenilir ve sağlıklıdır. Ancak deniz suyuna kanalizasyon suyu karışmışsa, koli basili oranı yüksek olacaktır ve bu da sadece hamile kadın için değil herkes için büyük risk oluşturur. İshal ve çeşitli enfeksiyonlara sebep olan koli basili oranının hangi seviyede olduğunu bilmediğiniz denizlerden uzak durmalı, temizliğinden emin olduğunuz denizlere girmelisiniz.

Düşük tehlikesi olan anne adaylarının ise doktorlarına danışmadan yüzme aktivitesi yapmaması gerekir. Doktorunuz onay verdiği müddetçe hamileyken yüzerek çok daha rahat ve huzurlu bir süreç geçirebilirsiniz.

Günümüzde suda doğum yöntemi de suyun ne kadar rahatlatıcı, ne kadar iyileştirici ve terapi veren bir yapıda olduğunu kanıtlıyor.

Bu yazı 29 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak