Hamilelikte Gebelikte Bitki Çayları

Paylaş
 

Bitkisel çaylar son dönemlerde hayatımızın çok fazla içine girmiş durumdadır. Daha önceleri aktarlardan ot halinde alınan ve hazırlanan bitki çayları artık marketlerde poşet çay halinde kolay kullanıma hazır bir şekilde satışa sunulmuştur. Bitki çayları her zaman masum gibi görünse de ciddi sorunlara yol açabileceği akıllara gelmemektedir.

Bitki çaylarının içinde bulunan bazı etken maddeler özellikle hamilelerde ve çocuklarda bazı sorunlara neden olabilir. Eczaneden satın alınan ilaçların içinde mevcut olan etken maddeler ve miktarları biliniyor olsa da bitkisel çayların içeriğindeki etken maddeler bilinmemektedir.

Bu yüzden her bitki çayı sadece hamileler için değil normal insanlar için de sakıncalı olabilir.

Hamilelikte İçilebilecek Bitki Çayları

Hamilelik döneminde kadınların çoğu sıvı ihtiyacının giderilmesi konusunda su ve taze sıkılmış meyve sularının yanında bitki çaylarını tercih etmektedir. Peki gebelikte bitki çayı içilirmi, hamilelikte hangi bitki çayları içilmeli önemli olan bu konuyu detaylandıralım. Hamilelikte hangi bitki çayları içilmeli sorunuzu aşağıdaki bilgileri vererek yanıtlayabiliriz.

  • Zencefil
  • Ihlamur
  • Papatya
  • Rezene
  • Kuşburnu
  • Yeşilçay
  • Meyve çayları
  • Normal çay

Hamilelikte zencefil en çok bulantı gidermek amacı kullanılmaktadır. Doğum sonrasında kullanılabilirliği bilinse de hamilelikte rezene çayı içilir mi en çok sorulan sorulardan biridir. Rezene hamilelik döneminde sakinleştirici etkisinden dolayı, lohusalık döneminde ise süt yapımını artırmak ve gaz sorunlarını gidermek amacı ile en çok kullanılan bitki çaylarındandır.

Özellikle kış aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alan ıhlamur için yöneltilen sorulardan biri de hamileler ıhlamur içebilirmi sorusudur. Tüm bu iletilen bitki çaylarında olduğu gibi günde 2 fincanı geçmeyecek şekilde içiliyor olmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Hamilelik döneminde tüketilebilecek en güvenilir sıvılar su, taze meyve suları ve süttür. Bunların yanında sıcak çikolata, sahlep gibi içecekler de hamilelik döneminde tüketilebilir.

Hamilelikte İçilmemesi Gereken Çaylar

Günlük yaşantımızda aşina olduğumuz ve faydalı olduğunu bildiğimiz bitki çaylarından adaçayı, sinameki, fesleğen, ahududu, keten tohumu gibi çaylar hamilelik döneminde tüketildiğinde kanama riskini, düşük yapma riskini ve erken doğum riskini artırabilmektedir.

Ahududu çayının doğum kasılmalarını tetikleyici ve başlatıcı etkisi eski dönemlerden bu yana bilinmektedir. Ebeler doğumu gecikmiş hastalar için ahududu çayını kullanmaktadırlar.

Bunların yanı sıra fesleğen, lavanta, biberiye, yaban mersini, melisa, aloe vera, karahindiba, kedi otu ve bunun gibi adını duyduğumuz birçok bitki çayı, hamilelik döneminde erken doğum, kanama ve düşük gibi riskleri artırabileceği için kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bazı bitki ve bitki çaylarının aşırı kullanımının sakat doğum riskine bile sebep olduğuna dair bulgular mevcuttur.Özet olarak gebelikte bitki çayı içilirmisanıldığından daha ciddi bir durumdur. Özellikle hamilelik döneminde bitkisel çaylara masum gözüyle bakılmamalıdır.

Günümüzde kullanılan ilaçların kökeninde bitkiler olduğu unutulmamalı ve bu nedenle bitki çayları kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Hamilelik döneminde ilaç kullanamıyorum bitkisel çözümler deneyeyim düşüncesi ciddi ve geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bu yazı 31 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak