Hamilelikte (Gebelikte) Oruç

Paylaş
 

Makalede Neler Var

Hamilelikte (Gebelikte) Oruç

Ramazan ayına henüz girdiğimiz bu günlerde anne adaylarının da internetten en çok araştırdıkları, daha doğrusu cevap aradığı sorulardan biri hamileyken oruç tutulurmu sorusudur. Çünkü her ne kadar hamileler bebeklerinin sağlığını tehlikeye atmadan sağlıklı bir gebelik geçirmek isteseler de aynı zamanda dinimizin emri olan oruç tutmayı da ihmal etmek istemezler.

Ancak hamileyken oruç tutmak neredeyse tüm kadın doğum uzmanları tarafından kesinlikle önerilmemektedir. Çünkü bu dönemde anne adayları normal bir insanın tüketmesi gereken su miktarının hemen hemen iki katı kadarını tüketmek zorundadır. Ya da hem kendi vücudu hem de bebeğin sağlığı ve gelişimi için gerekli olan tüm besin öğelerinden gerektiği kadar almak zorundadırlar. Hatta bu durum tansiyon hastası gebelerde uzun süre beslenmemeleri durumunda geri döşünü olmayan sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.

Uzmanlar anne adaylarına her zaman sık sık yeteri miktarda aşırıya kaçmamak şartı ile azar azar yemek yeme alışkanlığı kazanmaları hususunda her zaman uyarıda bulunurlar. Çünkü anne karnında bebek, annenin aldığı besinler sayesinde beslenerek gelişimini tamamlamaktadır.

Ayrıca, dengeli beslenememek ve daha da önemlisi günlük su tüketiminin azalması erken doğum, kanama, gelişim geriliği gibi nedenlere sebep olmaktadır. Dolayısıyla bu durumun en çok da bebeğe zarar vermektedir. Tabii ki hiçbir anne adayı bebeğinin zarar görmesini istemez. Zaten oruç da mecburi durumlarda daha sonra kazaya bırakılarak yerine getirilebilen ibaretlerdendir. Yani gebelik sonrasında da oruç tutulabilir.

Hamileyken Oruç Tutmak Bebeğe Zarar Verir mi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bebek annenin aldığı besinler sayesinde beslenerek gelişimini sağlamaktadır. Dolayısıyla anne adayı uzun süre aç ya da susuz kaldığı takdirde bu anında bebeğe yansımaktadır. Özellikle Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi ve aç kalmasının süresinin oldukça uzun olması hem anne adayının sağlığını hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkiliyor olması noktasında daha da etkilidir.

Açlık durumunda kan şekerinin düşmesi, bayılma, tansiyon gibi durumlarda da bebekte kalp ritminin bozulması, gelişiminin durması ya da daha kötüsü bebeğin anne karnında ölümüne kadar gidebilmektedir. Özellikle sıcak yaz aylarında, gebeliğin ilk üç ve son üç ayında oruç tutulması kat-i suretle önerilmez.

Ayrıca Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre hamilelik sırasında anne adayının uzun süre aç kalması vücutta bir takım ketonların oluşumuna neden olduğu tespit edilmiştir. Yani bu da şu demek oluyor; açlık durumunda vücuttaki şeker oranı giderek tükenir ve tamamen bittiği anda da bu kez vücuttaki yağ depoları kullanılır, yağ yakımı artması da başta karaciğer olmak üzere vücudun bazı organları ve fonksiyonlarının zarar görmesine yol açar. Bu  ketonların oluşumu da bebeklerin ileride nörolojik ve psikolojik sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.

Kadın doğum uzmanları gebelik döneminde en çok sıvı tüketimine dikkat çekmektedirler. Bu dönemde anne adaylarının günlük 3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Çünkü bebeğin beynine yeterli miktarda kan akımının sağlanması su sayesinde gerçekleşmektedir. Oruç tutan bir anne adayı çok uzun bir süre susuz kalacağından özellikle de sıcak yaz aylarında tutulan oruçlarda bebek ciddi oranda susuz kalacağından beyin gelişimi de aynı oranda zarar görecek ve bir süre sonra beyin gelişimi tamamen durabilir, ya da ileride nörolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Dolayısıyla tüm bu yazdıklarımızdan çıkaracağımız sonuç; anne adaylarının kendi sağlığı ve bebeklerinin gelişimi, sağlığı için oruç ibadetini bir süreliğine erteleyip bebek doğduktan sonra yerine getirmeleridir. Sizde takdir edersiniz ki dinimiz bize bir çok kolaylıklar sağlamıştır. Hele de burada söz konusu olan henüz anne karnında yaşam mücadelesi veren bir bebeğin sağlığı ise…

Bu yazı 27 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak