Hamilelikte İshal

Hamilelikte İshal
Hamilelik, kadınların hayatları boyunca yaşadığı en özel ve belki de en zorlu deneyimlerden biridir. İçinde başka bir canlıyı taşıyor olmak ona kendi canından can veriyor olmak sadece kadınlara bahşedilmiş ayrıcalıktır ve sırf bu yüzden bile kadınlar çok özel varlıklardır.

Uzun bir süre bebekleriyle oynayarak büyüyen kız çocukları bir gün mutlaka kendi bebeklerinin olacağı günü hayal ederler ve vakti geldiğinde de bu özel duyguyu yaşarlar. Ancak her kadının hamileliği boyunca yaşadığı bir takım sıkıntılar mutlaka olur. Bunların başında da ishal gelir. 

Gebelikte ishal, çok sık rastlanılan bir durumdur ve zaman zaman anne adaylarını zor durumda bırakıp sosyal yaşantılarını bile etkileyebilir.Çünkü bu en az 3 kere ve daha fazla dışkının yapılması ve bunun sulu olması anlamına gelir. Ayrıca ishal olunması halinde dışkının kıvamı ile birlikte kokusunda ve renginde de farklılıklar gözlenebilir. Hatta bazı anne adaylarında kanlı olduğu bile gözlenmiştir.

İshal Neden Olur?

Hamilelik sürecinde hemen her anne adayının bu denli sık yaşadığı ishalin sebepleri arasında neler vardır? Bir kere en belirgin ve en bilinen ishal nedenleri arasında besin zehirlenmelerini sayabiliriz. Çoğu kez farkında bile olmadan hafif ya da ağır olacak şekilde besin zehirlenmesi yaşayan anne adaylarının ishal gibi rahatsızlıklara yakalanması çok normal bir durumdur. Tıp dilinde gastro enterit olarak bilinen ve hafif şekilde atlatılan bu besin zehirlenmeleri genel olarak kısa süreyle bağırsaklara giren kramplarla kendini hissettirir.

Hamilelerde ishalin en çok görüldüğü dönemler ise yaz aylarıdır ki, bu mevsimde özelikle süt ürünleri bakteri üretmeye son derece müsait olduğundan ishale adeta davetiye çıkartır. Ancak bundan kurtulmak da bir o kadar kolaydır. Yani anne adayı bu tarz besinlerden dolayı bir ishale yakalandıysa o gıdayı vücuduna sokmayı bıraktığında zaten ishali de kendiliğinden kesilecektir. Zaten ishalin temelinde de vücudun zararlı bakterileri dışarı atması için verdiği reaksiyon yatar. Tam da bu sebepten ötürü ishalin kesilmesi için hemen ilaç tedavisine başvurmamak gerekir.

İshal Nasıl Geçer?

İshal tedavisi çoğu kez anne adaylarının sandığından çok daha kolaydır. Tabi bu durum biraz da ishalin ne derece etkili olduğuyla da ilintilidir. Yani anne adayının ciddi anlamda rahatsızlanmasına ve sıkıntı yaşamasına sebebiyet veriyorsa o zaman doktorunun önerdiği ilaçlar ile bir tedavi uygulanabilir. Fakat hamilelik boyunca yaşanan ishallerin çoğu çok ciddi durumlar doğurmayan ve çoğu kez kendiliğinden geçen türdendir. Tabi bu süreçte anne adayının bol su tüketmesi şarttır.

Zira ishali ne keser? Sorusunun en net cevabı bol su içmektir. Çünkü ishal yüzünden kaybedilen sıvının yerine konması bir anne adayı için son derece önemlidir.

Hamilelikte İshal Bebeği Etkiler mi?

İshal, anne adaylarının hamilelik sürecinde sıkça yaşadığı bir problem olmasına rağmen yine de bebeği çoğu kez olumsuz şekilde etkilemez. Çünkü zaten yaşanan ishaller çoğu basit gıda zehirlenmeleri olduğu için ve en fazla 2 gün içinde bol su tüketilmesi halinde kendiliğinden geçtiği için bebek için bir risk yaratmaz.

Ancak karın ağrısı ve ishal bazı durumlarda annenin ciddi sıkıntılar yaşamasına da sebep olabilir. Böyle bir durum yaşanması demek anne adayının ishal yüzünden kaybettiği sıvıyı gerektiği gibi yerine koyamadığı anlamına gelir ki böyle bir durum karşısında da ya bol su içerek ya da daha ciddi bir durum varsa serum gibi yöntemlerle çözümler üretilebilir. Dolayısıyla anne adaylarının hamilelikleri boyunca özellikle süt ve süt ürünleri gibi kolay bakteri üretebilen ve ishalin en yakın arkadaşı olan besin gruplarını tüketirken son derece dikkatli olmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir