Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı Problemi

Paylaş
 

Hamilelik sırasında ortaya çıkan kan uyuşmazlığı tespit edilmediği ya da tedavi edilmediği takdirde anne ve bebeğin sağlığını ciddi anlamda tehlikeye sokabilmektedir. Gerekli olarak yapılacak önlemlerin alınabilmesi için hamile kalmadan çok daha önce anne ve babanın kan gruplarının ya da olası risklerin belirlenmesi gerekmektedir. Genetik konumlara göre belirlenmiş, 100’den fazla kan grubu yer almaktadır.

Fakat genel olarak tespiti yapılan, evrensel olarak da kabul gören, başlıca kan grupları ABO sistemiyle adlandırılmaktadır.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Her bir kişi asıl olarak A, B, AB ve 0 gruplarından birine sahiptir. Kan grupları, genel anlamda kırmızı kan hücrelerinin üzerinde yer alan antijenlere göre belirleniyor ve buna göre adlandırılmaktadır.

Antijenler koşulları ise, savunma sistemini harekete geçiren protein gruplarıdır. A grubu kana sahip olan kişilerde sadece A antijen grubu, B grubunda sadece B antijen grubu, AB grubunda ise her iki (A ve B) antijen yer almaktadır. 0 kan grubunda ise ne A ne de B antijenine sahiptir.

Bunlarla beraber kan gruplarını daha da özelleştiren diğer antijenler de yer almaktadır. Bunlardan en belirleyici olanı ise Rh faktörüdür. Kanında Rh antijeni yer almayanlar Rh negatif (-), Rh antijeni bulunanlar ise Rh pozitif (+) olarak tanımlanmaktadır. İnsanların % 85’inden çok daha fazlası Rh pozitiftir. Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir? Kan uyuşmazlığı genel olarak annenin Rh (-), babanın Rh (+) olduğu durumlarda meydana gelmektedir.

Anne adaylarının kan grubunun doğumdan çok önce bilinmesi bir zorunluluktur. Anne adayları kan grubunu doğru ifade edemiyorsa tekrar kan grubunun tespiti için test yapılması gerekmektedir.  Kan grubunun tam olarak bilinmesi doğacak kan uyuşmazlığı problemlerine karşı önlem almak için oldukça önemlidir.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Anne adayı Rh (-), baba adayı ise Rh (+) olduğunda doğacak bebekler, Mendel Kanunlarına göre, babaların genetik yapısına bağlı şekilde (homozigot veya heterozigot) %50 ya da 0 Rh (+) olarak dünyaya gelmektedir. Babanın, kan gruplarını belirleyen genleri ne şekilde düzenlendiği bilimsel araştırmalarda tam olarak saptanamadığından, annenin Rh (-), babanın Rh (+) olarak yer aldığı her durumda kan uyuşmazlığı var sayılmaktadır.

Bu yazı 32 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak