Hamilelikte Kanama

Hamilelikte Kanama;Birçok anne adayının yaşadığı gebelikte kanama problemleri çoğu kez bebeğe ve anneye sorun yaratmayacak şekilde atlatılır. Ancak bu şekilde kolay atlatılıyor olması doktorunuzun görmesi gerekmediği anlamına gelmez. İster gebeliğinizin başında olun isterseniz de ortalarında her durumda doktorunuzun bu durumu değerlendirmesi şarttır.

Çünkü hamilelikte kan gelmesi anne adaylarının bazı yanlışlara düşmesine sebep olabiliyor. Mesela kanamanın hafif olması ya da kendi kendine kesilmesi halinde doktora başvurmaya gerek görmemeleri yapılan yanlışların başında gelir.

Hamilelikte Kanamanın Nedenleri

Gebelikte çok sık rastlanılan kanamaların çoğu kez çok basit sebepleri vardır. Ancak buna rağmen hamilelikte kanama neden olur diye düşünüyorsanız;

  • Bunun sebebi basit bir rahim ağzı enfeksiyonu olabilir. 
  • Hatta en sık karşılaşılan sebeplerin başında bu tür enfeksiyonlar gelir.
  • Ancak bu kanamaların altında yatan gerekçeler arasında bebeğin ve annenin hayatını tehlikeye atacak nedenler de olabilir.
  • Örneğin placentanın zamanından önce ayrılması ya da bebeğin “eşi” diye tabir edilen parçanın daha önden gelmesi gibi nedenler hayati tehlikeler yaratabilecek sorunlar doğurabilir.
  • Bu gibi durumlar sık karşılaşılanın aksine daha ciddi kanamalarla kendini gösterir ve mutlak suretle doktorunuza başvurmanızı gerektirir.

Hamileliğin İlk Haftalarında Meydana Gelen Kanama Nedenleri

Hamile olduğunu öğrenen anne adaylarının bu yolculuk boyunca başına en sık gelebilecek sorunlardan biri kanamalardır. Özellikle de hamileliklerinin ilk dönemlerinde oldukça sık yaşarlar ve bunların birçoğu da sorunsuz şekilde atlatılabilir. Dolayısı ile yerleşme kanaması ne zaman olur diye merak eden anne adayları için verilecek en iyi cevap gebeliğin ilk yarısı olacaktır.

Gebelikte Kanama ve Lekelenme

Fakat hamilelikte lekelenme her ne kadar sık karşılaşılıp çoğu kez sorunsuz atlatılsa da zaman zaman anne adayının düşük yapma ihtimaline de işaret ediyor olabilir. Hatta çok nadir görülse de bazen dış gebelik gibi sorunların da habercisi olabiliyor bu tip kanamalar.

Rahim ağzında görülen enfeksiyonların yanı sıra o bölgede oluşan lezyonlar ki bu lezyonlar bazen kanserin öncüsü bile olabiliyorlar- anne adayında kanamanın oluşmasına sebep olabiliyor. Hatta bazı durumlarda bu lezyonlar ve enfeksiyonlardan kaynaklı olarak cinsel ilişki sonrasında bölge tahriş olduğunda direkt olarak kanamaya yol açabiliyor.

Hamileliğin İlerleyen Dönemlerindeki Kanama Nedenleri

Hamile kalmadan önce hamilelik süreci ve yaşanabilecek sıkıntılarla ilgili olarak çok fazla bilgi sahibi olmayan anne adaylarının aklına ilk gelen sorulardan biri yerleşme kanaması nasıl olurÖncelikle gebe kaldığı andan itibaren anne adayının vücudu hem içeriden hem de dışarıdan birçok farklılığa uğrar. Zaman zaman bu süreçte bazı durumlara reaksiyon verir ki bunlarında başında da hamilelikte yaşanan kanamalar gelir. 

Hamilelikte Kan Gelmesi

Hamilelikte kan gelmesi durumu ilk kez karşılaşan anne adayları için oldukça korkutucu bir durum olabilir. İlk olarak da akıllarına düşük yapma ihtimali gelir ki bu aslında sanıldığı kadar sık rastlanılan bir durum değildir.Çoğu kez rahim ağzında oluşan enfeksiyonların sebebiyet verdiği basit kanamalardır. Elbette basit bir kanama olması ya da hemen kendiliğinden geçmesi doktorunuza başvurmamanız gerektiğini göstermez.

Ancak anne adayının bebek rahme düştüğü andan itibaren genel olarak hep bir düşük korkusu olduğundan her kanamayı ona yorması normaldir.

Hamilelikte Kanama Kaç Gün Sürer?

Oysaki idrar yollarında oluşan enfeksiyonlar, hemeroid nedenli rektal kanamalar gibi kanamalar da gebeliğe bağlı vajinal bir kanama olarak değerlendirilebiliyor anne adayları tarafından. Hal böyleyken de yerleşme kanaması kaç gün sürer? Sorusuna birkaç gün hatta bazen bir gün bile demek mümkündür. O da sabahtan akşama kadar durmaksızın süren ya da adet kanaması gibi düşünülen bir kanama değildir. Tam tersine çoğu kez ağrısız ve hafif şekilde atlatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir