Hamilelikte Karın Büyümesi Resimli

Paylaş
 

Hamilelikte karın büyümesi 20. haftasına kadar belli olmaz. Yani 5 ay gibi bir zaman süresinde hamile bayanların kadınlarında büyüme ortaya çıkar. Dördüncü aydan sonra hafif bir şekilde kendini belli eder. 4 ay gibi bir süre içerisinde anne adayının karnı çıplak olduğu sürede belli olur. Yani 4 ay gibi bir süre içerisinde dışarıdan bakıldığı zaman anne adayının hamile olduğu pek anlaşılmaz. Anne adayı olacak hamile bayan kilosu, boyu, vücut yapısı ve göbeğinde yağın olup olmadığı gibi durumlar karın büyümesini erken veya geç olarak belirli etmektedir. Kısa boylu ve zayıf bir anne adayı hamile olduğunu dışarıdan bakıldığı zaman belli eder. Göbek bölgesi yağlı olan ve kilolu olan bayanlar hamile olduklarını dışarıdan bakıldığı zaman belli etmezler. Anne adayının vücut yapısına göre karnı farklı büyüklükte olmaktadır.

Makalede Neler Var

Hamilelikte Karın Büyümesi

Hamilelikte karın büyümesi çok da az olsa büyümeye başlar. Karın büyüklüğü hamileliğin 16 veya 17 haftasında kendini belli eder. Hamilelik döneminde karın büyümesi en geç 20 hafta devam eder. Anne adayı hamile olduğunu ve karnının büyüdüğünü kendisi fark eder. Bazı anne adaylarında göbek kendini erken belli eder bazı anne adaylarında ise göbek geç belli olmaktadır. Anne adaylarının karın büyüklükleri genel olarak anne rahminin pozisyon şekline ve bebeğin anne karnında duruş şekline göre değişebilmektedir. Rahim büyüdükçe karın içerisindeki basınç artmakta göbek deliği dışarı doğru çıkmaktadır. Doğumdan sonra göbek deliği eski halini alır.

Hamilelikte Karın Büyümesi Ay Ay

Hamilelikte karın büyümesi ay ay olarak 1 aydan 9 aya kadar olan sürelerde anne adayında meydana gelen değişiklikler şunlardır.

1.Ay

Düzenli bir şekilde devam eden adetiniz kesilir ve midede bulantılar başlar. Bunlar genel olarak hamileliğin ilk zamanlarındaki belirtiler olmaktadır. Adetiniz olmadı ise 2 haftalık bir hamilelik dönemine girmiş olmaktasınız. Göğüslerde meydana gelen şişkinlikler oluşur. Rahim büyümeye başlar. Midede hazımsızlık meydana gelir. Çok sık olarak idrara çıkarsınız. Aşırı derecede yiyeceklerin bazılarına istek duyarsınız, Yumurta ve spermin birleşmiş duruma gelir. Babanın spermi bebeğin cinsiyetini belli eder, bebekte baş ve vücut oluşur.

2.Ay

Anne adayının göğüslerinde büyüme ve şişkinlik meydana gelir. Göğüs uçları koyulaşmaya başlar. Anne karnında bulunan Plasenta gelişim gösterir fazla hormon salgılamaya başlar. Vajina bölgesinde bulunan damarlar mavimsi bir renk alır. Kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz. Kabızlık meydana gelir. Çok sık idrara gidersiniz. Midede yanma oluşur. Bazen baş ağrıları meydana gelir. Karın bir miktar büyüme gösterir, kilo artışı olmaz. Rahim greyfurt büyüklüğüne ulaşır. Bebekte kemikler sertleşir, kıkırdak dokuları meydana gelir. Bebeğin yüzü belirginleşir. Gözleri ve kapakları burun delikleri ortaya çıkar.

3.Ay

Anne adayının göğüsleri dolgun olur, Göğüs uçları iyice koyulaşır ve mavi damarlar belirmeye başlar. Rahim dolgun ve büyük olur. Vajinada meydana gelen akıntı beyaz renkte ve yapışkan hale gelir. Midenizde bulantılar devam eder. Bazı bayanlarda kahverengi lekeler meydana gelir. Anne karnındaki bebeğin yüzü insana benzemeye başlar. Eğik durumda olan baş dik duruma gelir.

4.Ay

Anne adayı sabahları mide bulantısı geçirir. Dışarıdan baktığında hamile olduğu anlaşılır. Kabızlık şikayeti oldukça fazla olur. Terlemeler meydana gelir.

5.Ay

Anne adayının ağırlığı artar. Anne karnındaki bebeğin hızlı büyümesi başladığı için iştahımız artmaktadır. Rahim karın içerisine doğru büyüme gösterir. Saçlar ince ve yağlı olur.

6.Ay

Anne adayının kilosu düzenli bir şekilde artmaya başlar. Yaklaşık 5 veya 7 kilo almış olabilirsiniz. Karnınızda ve göğüslerinizde büyümeler meydana gelir.

7.Ay

Anne adayının kilosunu hızlı bir şekilde artmaya devam eder. Vücudumuzda değişimler ortaya çıkar. Sırt ağrısı, varis gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Beyaz renkte vajinal akıntı koyulaşmaya başlar.

8.Ay

Göğüs kısmında ağrı hissedersiniz. Bebeklerin hareketleri güçlü ve düzenli bir şekilde meydana gelir Yalancı doğum sancıları ortaya çıkar. Göğüsleriniz de oldukça fazla kolostrum gelebilir.

9.Ay

Karın bölgenizin alt kısmında basınç artar ve bebeğin aşağıya doğru indiğini hissedersiniz. İştah azalması olur. Kabızlık daha çok olur. Diş eti kanamaları meydana gelir. Hamilelikte karın büyümesi 9. aydan itibaren durur.

Bu yazı 29 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak