Hamilelikte Karında Sertlik ve Kasılmalar

Hamilelik elde edildiği andan itibaren anne adayının vücudunda birçok değişimin yaşanmasına ve fiziksel birçok durumun ortaya çıkmasına neden olur. Gebelik ayları ilerledikçe yaklaşan doğum ile birlikte bu değişimler ve değişimlerin hissedilmesi de artar. Bu durumlardan biri de hamilelikte karında kasılma olmasıdır.

Makalede Neler Var

Gebelikte Kasılma Nasıl Anlaşılır

Hamilelikte karında kasılma, hamileliğin ilk aylarında çok fazla hissedilmese de özellikle ikinici trimestr dönemine girildiğinde ve son aylarda kendini belli etmeye başlar. Anne adayı bazen karnında hafif bir sertleşme olduğunu bazen de taş gibi sert olduğunu dile getirir. Özellikle son 3 aylık dönemden doğuma kadar bu kasılmalar kendini daha sık göstermeye başlar.

Anne adayı elini karnına koyduğunda, sanki içeride bir kısmın bir araya gelmesi gibi toplandığını ve sertleştiğini hisseder. Bu hamilelikte karın kasılması olarak tanımlanır. Bu durumun nadir yaşanması doğaldır. 6.aydan sonra bu kasılmalar, yalancı doğum sancısı olarak ifade edilir ki rahimi doğuma hazırlayan faydalı kasılmalardır. Ancak gün içinde kasılmaların sayısı fazla ise erken doğum habercisi olabileceği göz önüne alınarak doktora bilgi verilmelidir.

Ayrıca hamilelikte karında kasılma ile birlikte lekelenme, su gelmesi, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, ishal durumu, idrar yaparken yanma ve ateş gibi şikayetler de söz konusu ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde görülen ve sıklığı fazla olan kasılmalar doktor tarafından değerlendirilmelidir. Elle ya da NST ile yapılan kontrollerde bu kasılmaların erken doğuma neden olabilecek kasılmalar mı olduğu yoksa yalancı doğum sancıları mı olduğu anlaşılır.

Anne adayının telaş yapmadan bu konuda bilmesi gereken doğum kasılmaları nasıl anlaşılır konusundaki en önemli belirtilerdir. Hamilelikte karında kasılma olduğunda;

  • Seyrek olarak yaşanır.
  • Belirli ve düzensiz aralıklarla gelir
  • Ne zaman kasılma olacağı hissedilmez
  • Ağrı yoktur, karında yalnızca toplanma ve sertleşme olarak hissedilir.
  • Dinlenme ya da hafif yürüyüşler ile geçer.

Doğum kasılmaları ise;

  • Düzenli aralıklarla gelir.
  • Ağrı vardır ve şiddeti giderek artar.
  • Dinlenme ile geçmez.

Hamilelikte karında kasılma olması halinde, anne adayı ayakta ise dinlenmesi tavsiye edilir. Yatar durumda ya da oturuyor ise pozisyon değiştirip hafif yürüyüşler ile kendini rahatlatabilir. Su tüketimi hamilelik için her noktada çok önemlidir.

Vücut susuz kalmış olabilir. Bu nedenle bol su için. Sizi ciddi anlamda rahatsız eden bir durum söz konusu ise mutlaka doktorunuz ile irtibata geçin.

Hamilelikte Kasılma Nedenleri

Hamilelikte karında kasılma uterus yani rahimdeki kasların kasılme ve gevşeme halidir. Kasılmalar, annenin bebeğini rahim kanalına itip dünyaya gelmesini sağlar. Doğum zamanı yaklaşığında bu kasılmalar, doğum için yapılan bir tür egzersizlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir