Hamilelikte Mide Yanması

Paylaş
 

Hamilelikte Mide Yanması

Kadınların hamilelikleri boyunca bitmek tükenmek bilmeyen şikâyetlerinden biri de mide yanmalarıdır. Çünkü gebelikte mide yanması bazen o kadar artar ki, anne adayının sosyal yaşantısını bile etkiler hale gelir. Üstelik hemen her hamilenin yaşadığı bu durumun sebebi de çok açıktır. Yani anne adayının gebelikle birlikte artan hormonları ve genişleyen rahmin mideye baskı yapması sonucu hamilelikte mide yanması sorunları yaşanır.

Aslında mide yanması derken bunun daha çok göğüs ve kalp bölgesinde hissedildiğini de söylemek gerekir. Üstelik sadece yanmayla kalmaz, mide ekşimesine ve hatta mide ağrılarına bile sebep olabilir. Anne adaylarının hamileliklerinin ilerlemesi ile birlikte sadece fiziksel olarak değil, vücudun kendi içindeki dengelerinde de değişiklikler olur. Örneğin bu artan hormon değerleri yüzünden yemek borusu ile midenin buluştuğu noktada gevşemeler olur ve bu gevşeklikten geçen mide asitleri ise yemek borusu aracılığıyla yukarı çıkar ve anne adayının mide yanması dediği olayı meydana getirir.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Yemek borusu ile midenin kesiştiği noktada başlayan mide rahatsızlıkları daha doğrusu anne adaylarının mide yanması olarak tabir ettiği olayın tıp dilindeki adı reflüdür.

Hemen her hamile kadında rastlanılan bu rahatsızlık bazen çok can sıkıcı olabiliyor. Hatta bunu ifade etmelerinin en yaygın şekli ise ağızlarına gelen acı-ekşi karışık tattaki bir sudur. Bu da hem yemek borusundan geçerken yanmaya sebep olduğu gibi hem de anne adayının ağzında hoş olmayan bir tat bırakır.

Hamilelikte Mide Yanması Nasıl Geçer?

Genişleyen rahmin mideye baskı uygulaması ile ortaya çıkan mide yanmalarında maalesef diğer gebeliğe bağlı bazı şikâyetlerde olduğu gibi ilerleyen haftalarda azalma olmaz. Tam tersine hamileliğin ilerlemesi ile birlikte bu yanmalar daha da artar. Bunun sebebi de rahmin gebeliğin her haftasında daha da genişlemesi ve mideye daha fazla bası uygulamasıdır.

Peki, gebelikte mide yanmasına iyi gelen tavsiyeler, öneriler nelerdir? Bir kere her şeyden önce yediklerinize içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Yani sık aralıklarla ancak azar azar yemelisiniz ki midenizi zorlamayasınız. Ayrıca midenizde yanma hissettiğiniz anda çok sıcak olmayan ılık bir süt içebilirsiniz. Bunun sizi rahatlattığını göreceksiniz.

Hamilelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Gebelikte mide yanmasına ne iyi gelir? Diye düşünüyorsanız alabileceğiniz birkaç önlem elbette var. Mesela sık ve az yemek yemek gibi ve her defasında ağır olmayan yiyecekleri tercih ederek şikâyetinizi azaltabilirsiniz. Ilık süt içmek dışında bir de ağır yiyeceklerden uzak durmalısınız. Mesela çok sevdiğiniz halde kızartmalardan aşırı baharatlı ve acılı gıdalardan uzak durmalısınız. Aksi takdirde mide yanması şikâyetleriniz artarak devam edecektir. Bunların yanı sıra kafein tüketiminize de azami dikkat etmelisiniz. Çünkü aşırı kafein tüketimi normal bir insanı bile olumsuz etkilerken kaldı ki hamilelerin bundan zarar görmemesi mümkün değildir.

Hamilelikte Mide Yanması İçin Evde Neler Yapabiliriz?

Hamilelikte mide yanması için ne zaman doktora gitmek gerekir? Anne adaylarının tam anlamıyla mide yanması şikâyetlerinden kurtulmaları pek mümkün değildir ancak azaltmaları mümkündür. Yani doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda yapacağınız birkaç şey mutlaka vardır. Bu tavsiyeleri öncelikle evinizde uygulamaya başlayabilirsiniz.

Mesela yastığınız eğer alçaksa onu yükselterek işe başlayabilirsiniz. Bu sayede mideden yukarı gelen acı suyun azalmasını sağlarsınız. Diğer taraftan sigara ve kahve tüketimini zaten azaltmanız gerektiğini mutlaka biliyorsunuzdur. Bir de bedeninizi çok fazla sıkan kıyafetlerden uzak durmalısınız. Bütün bunların yanı sıra doktorunuzun mide asidinizi dengelemek üzere önerdiği ilaçlar da size takviye güç sağlayacaktır.

Bu yazı 28 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak