Hamilelikte Ödem Nasıl Atılır?

Makalede Neler Var

Hamilelikte Ödem Nasıl Atılır?

Hamilelerin en sık yaşadığı sıkıntılar arasında ilk sıralarda yer alanlardan biri de ödemdir. Peki, ödem nedir? Aslında yüzeysel anlamda ifade etmek gerekirse ödem, vücudun belli bölgelerde fazladan su tutması demektir. Suyun vücudun herhangi bir bölgesinde toplanması sonucu dokuların genişlemesi ile ortaya çıkan ödem hamilelere çeşitli zorluklar yaşatabilir. Özellikle de gebeliğin ilerleyen haftalarında kendini iyiden iyiye hissettirmeye başlar. Zaten ilk aylarda çok sık görülen bir şikâyet değildir.

  • Bu dönemde ödem sökücü besinler tüketmeye dikkat etmelisiniz. Peki, nedir bu hamilelikte tavsiye edilen ödem söktürücü besinler? 
  • Mesela yoğurt hamilelerin sık tüketmesi gereken bir besindir.
  • Bir de bunu probiyotik olarak tüketirseniz ödemlerinizi atmanıza da yardımcı olur.
  • Ayrıca ananas da doktorların bu konuda önerdiği bir meyvedir.
  • Ananası ya da ananas suyunu sıklıkla tüketerek ödem söktürücü yerine kullanabilirsiniz.
  • Ayrıca ödem atmanıza yardımcı olacak diğer meyvelerden biri de nar ve kividir.
  • Zaten yaz aylarındaysanız ve meyve tüketmeyi de seviyorsanız, bu sizin için ekstra bir görev olmaktan çıkıp keyif haline gelecektir.
  • Böylece ödem atmak için fazla bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Hamilelikte Ödem Neden Olur?

Kadınlar hamile kaldıktan sonra vücutları hem içeriden hem de dışarıdan değişikliklere uğrar. Bu değişikliklerin en belirginlerinden olan gebelikte ödem sorunu ilerleyen haftalarda kendini daha da net gösterir. Tabii buna karşı alınacak bazı önlemler vardır. Örneğin hamilelik dönemindeki ödem nasıl atılır diye düşünüyorsanız, ödem söktürücü besinleri sıkça tüketerek işe başlayabilirsiniz. Vücudun artan kan ihtiyacına bağlı olarak vücut kendi içinde fazladan su tutma gereği duyar.

Çünkü normal bir insana göre hamilelerde fazladan %40 oranında kan dolaşımı olur ve bu fazla dolaşıma bağlı olarak da bazı sızıntılar meydana gelir. Yani kanın bir kısmı damarlardan dışarı çıkarak dokulara taşar ve bazı bölgelerde birikme yapar. Bu da normal olarak dokuların daha şişkin bir hale gelmesine sebep olur. Tam da bu sebeplerden dolayı hamile bayanların vücudunda ödemler oluşur. Bu ödemler en çok da fazla kilosu olan ya da gebeliğe bağlı olarak hızlı kilo alan kadınlarda daha fazla görülür.

Eğer zayıfsanız ve gebeliğinizde de fazla kilo almadıysanız muhtemelen ödeme çok fazla maruz kalmayacaksınız demektir. Bir de hamileyken yeterli protein aldığınızdan emin olun. Çünkü eksik protein alımı ödeme zemin hazırlar.

Hamilelikte Ödem Belirtileri Nelerdir?

Birden fazla hamile kadına sorsanız ödeminiz olduğunu nasıl anlarsınız diye? Birçoğu ellerinin ve ayaklarının şişmesinden anladığını söyler. Aslında haksızda sayılmazlar. Çünkü hamilelikte el ayak şişmesi ödemin en belirgin ve en yaygın habercisidir. Hatta sadece el ve ayaklarla sınırlı kalmaz ayak bileklerinde hatta yüzde bile görülebilir.Hamilelerin çoğu yüzlerinin şiştiğinden hatta uykudan uyanınca gözlerinin, dudaklarının ve hatta burunlarının normalden fazla şiştiğini söylerler. Bunların hepsi tipik ödem belirtileridir. Ödem hamileler için ağrısız bir şikâyet olup, kıyafet ve ayakkabı seçiminde anne adaylarını zor durumda bırakabilir.

 Hamilelikte ayak şişmesi ödemin kendini direkt hissettirdiği bölge olduğundan artık anne adayları eski ayakkabılarını giyemez hale gelir. Çünkü ayak numaraları ödemle birlikte artık 2 ya da 3 numara büyümüş olabilir. Üstelik tek problem ayakkabıların dar gelmesi değil, fazla olan ödemlerde anne adayı yürümekte de zorlanabilir. Ayrıca ellerin de şişmesi ile birlikte alyans başta olmak üzere diğer tüm takılar sıkmaya başlayabilir. Bunun için bol bol dinlenmeli ve ayaklarınızı olabildiğince uzatmalısınız. Çünkü sürekli oturur vaziyette kalırsanız, ayaklarınız daha fazla şişecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir