Hamilelikte Uçak Yolculuğu

Paylaş
 

Hamilelikte Uçak Yolculuğu

Yolculuk, zorunlu olmadığı sürece eğlenceli bir aktivite olsa da çoğu hamile kadınların çekindiği bir noktadır. Özellikle uzun yolları kapsayan ya da uçakla yapılacak seyahatler, çoğu hamile kadın için çekinceli bir durumdur gibi görünse de hamilelikte yolculuk, doğum ya da tıbbı bir komplikasyon olmaması durumunda güvenle yapılabilir.  

Özellikle hamilelikte uçak seyahati, alınabilecek küçük ve basit önlemlerle birlikte çoğunlukla sakıncası olmayan bir durumdur. Ancak yine de, hamilelik sürecinde herhangi bir sorun bulunmamasına rağmen anemi, kan pıhtılaşması bozukluğu gibi rahatsızlığı olanların yolculuk yapmadan önce bir jinekoloğa danışmaları daha rahat bir yolculuğa zemin hazırlaması bakımından önemlidir.

Geçmişte, hamilelik ve uçak yolculuğu ile ilgili erken doğuma ya da düşüğe sebep olduğu gibi kötü hikayelerin söz konusu olması hamilelikte uçak yolculuğu ile ilgili ön yargıların oluşmasına neden olmuştur. Günümüz teknolojisindeki uçakların basınç ayarlı olmaları sebebiyle  yüksek irtifada herhangi bir oksijen azalmasına sebep olmaması, hamilelikte uçak seyahatini mümkün kılmıştır.

Uçak yolculuğu ile ilgili bir diğer öne sürülen olumsuz görüş, kozmik radyasyon miktarının bebeğe ve anneye zarar verebileceği yönündedir. Ancak yeni sistemlerde çok düşük düzeylerde radyasyon yayan geri saçılım x tarayıcılarının mevcut olması sebebiyle bu risk, anneye ve bebeğe zarar veremeyecek oranda düşüktür. Aynı şekilde hava alanlarının giriş ve çıkışlarındaki kontrol noktalarında güvenlik amaçlı kullanılan detektörlerin X ışınlarını barındırmaması sebebiyle her hangi bir zarar söz konusu değildir.

Tüm bu sebeplere dayanarak hamileliğin 28. haftasına kadar hamilelikte uçak seyahati için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak uçak firmaları, hamileliğin 28. haftasından sonra uçmaya herhangi bir engel olmadığına dair doktordan alınmış bir belge istemektedir. Uçak firmalarının bu yaklaşımının sebebi, hamileliğin herhangi riski barındırmasından çok uçak yolculuğu sırasında meydana gelebilecek doğum olaylarının önüne geçmektir. Bu amaçla istenen belgede henüz doğum ihtimaline dair göstergelerinin bulunmadığına dair bilgiler önemlidir.

Uçak yolculuğu, bir çok hamile kadın için herhangi bir engel teşkil etmemekle birlikte tıbbi ya da obstetrik problemi olanlarda hamilelikte yolculuk sakıncalı bir hal alabilir. Genel olarak uçak yolculuklarının sınırlama getirildiği tıbbi ve obstetrik problemler şunlardır:

 • Orak hücreli anemi rahatsızlığı bulunanlar
 • Özellikle hemoglobinin 8 gr/dl’nin altında olduğu kansızlık hastalıkları
 • Çeşitli kalp ve akciğer rahatsızlıkları
 • Kulak enfeksiyonu ya da üst solunum rahatsızlığına sahip olanlar
 • Erken doğum riski taşıyanlar
 • Ciddi ödem risklerine karşı bacağında kırık bulunanlar

Ayrıca, hamilelikte uçak seyahati yapacak anne adaylarının, hamileliğin ilk üç aylık sürecini kapsayan ilk dönemde mümkün olduğunca uzun uçak yolculuklarından uzak durmalılardır. Herhangi bir riski olmasından çok, bu dönemde hamileliğin belirtilerin belirgin bir şekilde ortaya çıkması sebebiyle yolculukları zorlaştırması söz konusudur.Hamileler için en rahat uçak yolculuğu, 14 ve 28 haftaları kapsayan dönemlerdir. Ancak yine de hamileleri uçak yolculuğu sırasında bir takım önlemler alması ve yolculuğu boyunca bu önlemleri uygulaması önemlidir. Yolculuk boyunca alınacak önlemler şunlardır:

 • Kabindeki düşük neme karşılık, hamilelikte ciddi problemlere yol açabilecek su kaybını önlemek ve hidrasyon riskinin önüne geçmek için bol bol su tüketilmelidir.
 • Hareketsizliğe bağlı olarak ayaklarda ve vücudun çeşitli bölgelerinde oluşabilecek ödemi engellemek için uzun süre oturmaktan kaçınmalı ve sık sık ayak ve bacakları oynatılmalıdır. Mümkünse yürüme imkanı bulunması bakımından koridor tarafından koltuk alınmalıdır.
 • Yolculukta belirtildiği sürece emniyet kemeri kullanılmalıdır. Özellikle türbülansa karşı alınabilecek önlemlerin başında gelen emniyet kemeri, baskıyı en aza indirmek için karın ve pelvis arasında olmalıdır.
 • Seyahat esnasında ortaya çıkabilecek kan pıhtılarını engellemek adına varis çorabı kullanılabileceği gibi kıyafetlerin genel olarak rahat ve bol olması seyahati daha konforlu kılar.
 • Yolculuk esnasında mide bulantısı gibi problemler söz konusu olsa bile doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanımından uzak durulmalıdır.
Bu yazı 26 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak