Hirudoid Forte Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri

Written by on Ekim 2, 2020 in Krem

Hirudoid Forte Jel Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri Hirudoid forte jel darbe yada kaza sonucu oluşan burkulma, morarma ve zedelenme sonucu oluşan sorunlarda kullanılan kremlerden biridir. Hirudoid forte jel ödem ve morluk oluşumdan oldukça fazla kullanılan ve doktorlar reçete ettiği jel kremlerden biridir.

Hirudoid forte jel özellikle darbe sonucu oluşan ödem ve morarmayı önleyen etkili kremlerden biridir. Özellikle halk arasında bilinen adı ile kan toplaması bu kremi sürdüğünüzde oluşmayacaktır.

Sizlere bu yazımızda Hirudoid forte jel nedirne işe yarar? Kullanım alanları ve Hirudoid forte jel fiyatı ve Hirudoid forte krem kullananlar hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım. Hirudoid forte krem faydaları ve yan etkileri yazımızda…

Hirudoid Forte Krem Nedir? Ne İşe Yarar

Reçete ile satılan kremlerden biri olan hirudoid 40 gramlık kutularda eczanede satılmaktadır. Santa Farma İlça firmasının ürünü olan bu merhemin etken maddesi mukopolisakkarit polisülfat’dır. Her 100 g jel içinde 445 mg bu etken madde bulunur.

Halk arasında morluk kremi olarak bilinmesi karşın kullanım alanı oldukça fazla olan kanın pıhtılaşmasını ve ödem oluşmasını engelleyen etkisi vardır. Kaza sonucu oluşan yaralanma ve zedelenme sonucu kan oturması, çürük, ödemi önleyerek iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca darbe sonrası ağrı ve sızıyı azaltarak yangı oluşmasını giderir.

Hirudoid Forte Jel Etken Maddesi mukopolisakkarit polisülfat olarak bildirilmiştir. Bu etken madde kan büzücü etkisi olan kanın toparlanıp morluk ve çürük olmasını önler. Etken madde mukopolisakkarit polisülfat sığır kıkırdağından elde edilir.

Hirudoid Forte Jel Nerelerden ve Hangi Durumlarda Kullanılır

Kullanıma alanı oldukça fazla olan bu merhem oldukça faydalıdır. Neredeyse her evde bulunması gereken ilaçlardan biri olduğu kesinlikle kaza ve küçük yaralanmalarda kullanılmalıdır. Hirudoid Forte Jel hangi durumlarda kullanılır sorusunun cevabı ise;

Hirudoid Forte Jel Nasıl Kullanılır

Kremin kullanım şekli size doktorunuz tarafından bildirildiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi belirtilmedikçe kullanım şekli ise;

Sorunlu bölgeye parmaklar yardımı ile baskı yapmadan yüzeysel olarak sürülür. Genelde günde 2 yada 3 defa sürülür ve jel sürüldükten sonra yıkanmaz. Tedavi süresi ortalama 10 gün kadardır. Ortalama olarak 1 hafta içerisinde etkisini tam olarak gösterir.

Çarpma, düşme yada burkulma sonra ince tabaka halinde sürülür ve asla bakı yapılmaz. Cilt tarafından emilmesi için beklenmelidir. Kesinlikle kremi sürdükten sonra üstünü kapatmayın ve hava almasını sağlayın.

Hirudoid Forte Jel Yan Etkileri ve Zararları

Krem etkili olduğu kadar yan etkileri ve zararları olan bir ilaçtır. Genelde fazla dozda kullanıldığında yada etken maddeye karşı alerjisi olanlarda yan etkileri daha sık görülür. Ciltte kızarıklık gibi duyarlılık reaksiyonu olabilir. Bu kızarıklık ilacın kesilmesiyle genellikle hızla iyileşir.

Kesinlikle açık yara ve yanığa sürülmez. Göz, açık ayara, burun delikleri ve ağız içine asla sürülmemelidir.

Hirudoid Forte Jel Kullananlar

Hirudoid forte krem kullananlar yaptıkları yorumlarda morluk giderici etkisinin çok iyi olduğunu ve etkisi çabuk gösterdiğini söylemişlerdir. Hirudoid forte krem kullananlar kremi evlerinde bulundurduklarını ve ev kazalarında morluğu, şişlik ve kan toplamasını önlemek için kullandıklarını yorumlarda sıklıkla dile getirmişlerdir.

Ayrıca bu jeli kullananlar burkulma sonrası ayakta ve bilekte oluşan morluğu kısa sürede geçirdiğini söylemişlerdir.

Hirudoid Forte Jel Fiyatı ve Nerede Satılır

Reçeteli olarak satılan Hirudoid forte jel fiyatı 19 TL olarak satılmaktadır. Eğer jel size reçete edilirse devlet tarafından karşılanmaktadır. Sadece eczanelerde satılmaktadır.

Hirudoid Forte Jel Açık Yaraya Sürülür Mü

Hirudoid forte jel kesinlikle açık yara, yanık ve kanamalı durumlarda asla kullanılmaz. Ayrıca daha hassas olan burun delikleri ve ağız içine sürülmez. Göze temasından kaçınmanız gereklidir.

Hirudoid Forte Jel Bebeklerde Kullanılır Mı

Krem bebeklerde ve çocuklarda sadece doktor önerisi ile kullanılır 12 yaşından küçük çocuklarda asla doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Hirudoid Forte Jel Burun ameliyatı Sonrası Kullanımı

Cerrahi operasyon ve burun ameliyatı sonrası oluşan morluk için bu krem size doktorunuz tarafından reçete edilecektir.

Hirudoid Forte Jel Krem Basura İyi Gelir Mi

Basur yada hemoroid için asla kullanılması uygun değildir. Basur kremi olmadığından bu yönde kullanılması yarardan çok zarar verebilir.

Hirudoid Forte Jel Göz Altına Sürülür Mü Göz Altı Morlukları İçin Etkili Mi

Daha hassas ve ince yapıda olan göz altına ve göz çevresine bu kremi sürmek ciddi sorunlara neden olabilir. Göz altı morlukları için kullanımı uygun değilidir.

Sivilceye İyi Gelir Mi,

Sivilce ve akne sorunu olanların bu kremi kullanmaları asla tavsiye edilmez. Sivilceye karşı etkili değildir.

Varis Tedavisinde Kullanılır Mı

Hirudoid forte jel krem varis tedavisinde sıklıkla kullanılan kremlerden biridir. Varis ve bacak ülseri için bu kremi sıklıkla reçete edilmektedir.

Hirudoid Forte Jel Krem Morlukları Kaç Günde Geçirir

Krem size bildirildiği şekilde kullanıldığında krem etkisi 2 günde göstermeye başlar özellikle morluğun derinliği ve büyüklüğüne bağlı olarak 1 hafta içerisinde morluklar yok olur. Aynı şekilde kan toplaması ve ödem için kullanıldığında 2 ile 1 hafta içinde düzenli kullanıma bağlı olarak sorun ortadan kalkar.

Hirudoid Forte Yüze Sürülür Mü

Eğer sorun yüzünüzde ise zaten sorunun olduğu bölgeye sürülür aska tüm yüzünüze sürmeyin. Ayrıca ağız, göz ve burun içerisine sürülmez.

Hirudoid Forte Jel Yara ve Yanık İçin Kullanılır Mı

Krem yara ve yanıkların morarmasını, kan toplamasını ve ödem olmasını önlemek için kullanılmasına karşın asla açık yara yada yanığa sürülmemelidir.

Hirudoid Forte Jel Ağrı Kesici Mi

Burkulma yada ezilme durumlarında ağrı ve acıyı azaltıcı etkisi vardır. Ağrı kesici olarak kullanılmaz ama uygulandığı bölgede yangı ve ağrıyı giderir.

Gebelik ve Hamilelik Döneminde Kullanımı

Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin kullanmalarında her hangi bir sakınca yoktur. Hamileliğin son 3 ayında kullanılmaması önerilir. Emziren anneler ise bebeklerini emzirdikten sonra kullanmaları önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments«