Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kabızlık, bağırsak hareket hızının azalması ve sonuç olarak dışkı içerisindeki sıvının çekilerek, hareketinin yavaşlaması problemidir. Sanıldığı gibi yağlarla değil, su ile ilgili bir durumdur. Yani aşırı yağlı yemek ishale sebep oluyor olsa da, az yağlı yemek kabız yapmaz.

Hiç yağ tüketmeyerek de son derece sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olabilirsiniz. Pekiyi kabızlık için ne yapılabilir. İlaç kullanmamak için tercih edebileceğimiz yöntemler nelerdir.

Mesela kabızlığa ne iyi gelir bitkisel olarak cevaplanabilen bir soru mudur? Hepimizin mucizelerinden her gün faydalandığı zeytinyağı kabızlığa iyi gelirmi diye sorabiliriz.

Pek çok yöntem uygulamamıza rağmen kronik bir sorun yaşıyorsak bunun üstesinden nasıl geliriz? İşte bu sayfamızda sizlere kabızlığa neler iyi gelir? Başlığı altında, kabızlığa iyi gelen meyveler, gıdalar ve kabızlığa iyi gelen bitki çayları hakkında bilgiler vereceğiz.

Kabızlığa Ne İyi Gelir

Kabızlık bir lif ve sıvı eksikliği problemidir. Lifler özgül ağırlık bakımından protein ve karbonhidrata göre hafiftir ve suyu tutarlar. Bu sayede dışkı daha akışkan bir formda olacaktır. Yani kabızlık için ne yapılabilir, sorusunun ilk cevabı kati suretle yeterince su içmek, hatta kabızlık sürecinde daha çok su içmek biçiminde cevaplanabilmektedir.

Tabii kabızlığa ne iyi gelir bitkisel yollarla da cevaplanabilir. Laksatif etkili bitkiler tüketilerek akut kabızlık tedavi edilebilir. Tabii bu anlık bir çözümdür, kabızlığa neden olan esas unsur giderilmediği sürece, kabızlık tekrar edecektir. Yani dengeli beslenme ilkelerine geçiş yapmazsanız kronik kabızlık yaşarsınız. Kabızlığın yağlarla direkt ilgisi olmadığını, ancak yağların diyare yapıcı etkisi olduğunu söylemiştik.

Buradan hareketle, zeytinyağı kabızlığa iyi gelirmi, sorusunun cevabı evet olacaktır. Kabızlık için anlık tedavi uygularken zeytinyağı tüketiminizi bir miktar artırmak kabızlığı azaltabilir ancak tek başına etkili olmayacaktır.

Besin olarak tükettiğimiz diğer unsurlar içerisinden kabızlığa neler iyi gelir dediğimizde ise, kabızlığa iyi gelen meyveler ve kabızlığa iyi gelen bitki çayları öne çıkmaktadır. Fakat bu noktada bu unsurların aşırı tüketiminin diyare yapıcı etkisi olduğunun altını çizmek gerekir. Fazla tüketmeniz durumunda daha da istenmeyen bir durum olan ishale yakalanabilirsiniz. Üstelik bazı meyveler oldukça güçlü ishal vakalarına sebep olurlar.

Kabızlığa İyi Gelen Meyveler

Kabızlığa iyi gelen meyveler listesinde,

Başta gelmektedir. Bu meyveler ağır ishale neden olabilirler. O nedenle dikkatli tüketilmelerinde fayda vardır. Bunların dışında sebze grubunda ise,

Kabızlığa İyi Gelen Sebzeler

Kabızlığa iyi gelen sebzeler şu şekilde sıralanabilir.

  • Ispanak
  • Karnabahar
  • Kuşkonmaz
  • Enginar
  • Kabak
  • Lahana
  • Pazı

Gibi sebzeler gelir. Bunlar dışında salatalık, karpuz gibi selüloz ve su bakımından zengin meyveler de kabızlık problemine karşı etkili olabilecek besinler arasında yer almaktadır.

Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler

Kabızlığa iyi gelen bitki çayları grubundaki içeceklerin ise hemen hepsi laksatif, yani ishal yapıcı türden içeceklerdir. Bu içecekleri çok dikkatli tüketmek gereklidir. Özellikle form çayları bu etkiye sahiptir ve günde 2 bardaktan fazla tüketilmeleri bağırsak aurasına ciddi zararlar verir ve uzun süre dinmeyen ishallere neden olur.

Gibi çaylar, direkt laksatif etkilidir ve ani ishallere neden olurlar. Esasında siyah çay ve kahve tüketilmediği sürece kabızlığa bütün doğal bitki çayları iyi gelebilir. Yukarıdaki bahsettiğimiz çaylar, çok ağır vakalarda müshil yerine kullanılmalıdır. Her türlü tedbirden önce, beslenme düzenine dikkat etmek ise çok daha önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir