Kabızlık Çözümü

Kabızlık çözümü. Bir bağırsak problemi olmasının ötesinde bir hastalık olarak algılanması gereken kabızlık; hemoroid (basur), fissür (makat çatlağı) ve fistül gibi rahatsızlıkların en önemli sebeplerinden birisi de dışkılamada yaşanan zorluk ve makatta buna bağlı olarak oluşan ve gelişen zorlanmadır. Ikınma şiddeti ne kadar fazlaysa vereceği hasar da o kadar fazla olacaktır.

Ayrıca kalın bağırsaktaki posanın düzenli olarak tahliye edilememesi kalın bağırsak mukozasında tahrişe ve hasara yol açacak, toksik etkinin fazlalaşmasına sebep olacak, kronik hale gelmiş kabızlığın rotası ise bağırsak kanserine kadar gidecektir.

Kabızlığa çare olabilecek çözümler, doğal yöntemler ve çözümler yok değildir. Kabızlık çok geniş bir zamana yayılmamışsa, hayatı etkileyecek hale gelmediyse, başka sağlık sorunlarına sebep olmaya başlamadıysa, kabızlığa doğal çözüm olarak nitelenebilecek maddeler sorunu kolaylaştırabilir.

Kabızlığa Çözüm Önerileri

Hekimler her insanın tuvalet ihtiyaç sıklığının değişkenlik gösterebildiğini, bu sebeple her gün düzenli olarak tuvalete gitmemenin illaki kabızlık problemi yaşandığına delalet olmadığını belirtiyor. Ama haftada üç kereden az tuvalete gitmek, dışkılama işlemi sırasında şiddetli ıkınma ihtiyacı, karın bölgesinde şişlik, acı ve ağrı, bağırsakların tam anlamıyla ve yeteri kadar boşalmaması, tıkanma hissi kabızlık şikayetinin belirtileri olarak kabul ediliyor.

Kabızlık Sebepleri

Kabızlık sebepleri olarak posadan ve lif yönünden fakir beslenme, yetersiz egzersiz ve aşırı hareketsiz bir yaşam, yağsız yemek yeme ısrarı ve katı diyetler, yetersiz sıvı alımı gibi faktörler bir araya geldiğinde kabızlık problemi yaşamak olası. Bu doğal sebeplerin haricinde başka hastalıkların varlığı ve yan etki olarak kabızlık problemi yaşanması da imkan dahilinde. Kabızlık genelde tehlikesi olmayan bir şikayettir ama sürekli tekrarlıyorsa tehlikeli boyuta ulaşabilir.

Kabızlığa Acil Çözüm

Kabızlığa acil çözüm olarak  sabah uyanır uyanmaz 1 bardak oda sıcaklığında su ve bir kaç adet kuru kayısı, kuru erik ve kuru incir tüketmek,

  • Öğünlerde çiğ sebzelerin ve  salataların tüketimine ağırlık vermek
  • Probiyotik içeren besinlerin tüketimi
  • Komposto gibi yiyeceklerin tüketimine önem vermek
  • Zeytinyağını mutlaka salatalara ve sebzelerde kullanmak
  • Her gün 2 litre kadar sıvı almak
  • Baklagil, tahıl, yeşil yapraklı sebzeler ve bulgur gibi yiyeceklerin tüketimine ağırlık vermek

Geleneksel sabah kahvaltılarının yerine yulaf ezmesi, yoğurt, meyve gibi gıdaları tüketmek he zaman kabızlığa doğal çözüm olarak önerilen maddelerdir.

Kabızlığa Anında Çözüm

Bunun dışında kabızlığa anında çözüm olarak müshil yapımında kullanılan sinameki bitkisinden yapılmış çaylar, laksatif etki sağlayan ilaçlar kullanılabilir. Elbette çok düşük dozlarda ve sürekli hale getirmeden… Bunun haricinde eğer kabızlık 4-5 gündür devam ediyorsa ve fiziksel anlamda ızdırap vermeye başladıysa bir sağlık kuruluşuna başvurmak, acil olarak lavman yaptırmak ciddi riskleri bertaraf etme açısından önemli olacaktır.

İLGİLİ ARAMALAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir