Kabızlık İlacı

Kabızlık, özellikle sağlıksız ve dengesiz beslenen günümüz modern toplumlarında sıkça görülen bir rahatsızlık. Lif yönünden fakir, fast food ağırlıklı, kalorisi bol ama besin değeri düşük abur cubur atıştırmalıklardan oluşan bir beslenme tipi, modern toplumlarda özellikle gençler, yalnız yaşayanlar ve beslenmesine dikkat etmeyenleri pek çok konuda tehdit ediyor.

Bu tarz yaşamın ve beslenme şeklinin tehdit ettiği ve olumsuz etkilediği organların başında bağırsaklar geliyor. Sağlıksız ve yanlış beslenme dışında tiroid rahatsızlıkları, diyabet ve romatizmal rahatsızlıklar da kabızlığa davetiye çıkarabiliyor.

Puborektalis denilen ve kalın bağırsağı aşağıdan destekleyerek dışkılama kontrolü sağlayan kas ve makatı kontrol eden kas tam anlamıyla gevşemediğinde dışkılama işlemi gerçekleşemez. Bağırsaktaki kaslar birbiriyle iletişim halinde çalışmadığında da tıkanıklık hasıl olabilir.

Kabızlık İlacı İsimleri

  • Kabızlık çok ileri evreye geldiyse veya sık sık tekrarlıyorsa, doğal çözümler işe yaramayabilir, daha medikal ve tıbbi çözümler gerekebilir.
  • Bağırsak içeriğini yumuşatmak, bağırsak hareketlerini hızlandırmak ve artırmak amaçlı kullanılan laksatif ilaçlar, kabızlık sorununu kolayca çözerler.
  • Dışkı yumuşatan ilaçlar, probiyotikler, lif destekleri, doğal takviyeler, magnezyum destekleri, sinameki ve birtakım yağlar, bağırsak hareketlerini hızlandırırlar ve dışkılamayı kolaylaştırırlar.
  • Kabızlık ilacı dendiğinde ilk hatıra gelen, bitkisel içeriği daha fazla olan ve oldukça etkili bir laksatif olan Bekunis isimli haptır.
  • Bunun dışında Dulcolax , Sennalax ve Magnesie Calcinee gibi haplar da bağırsak içeriğini yumuşatma konusunda yardım  ve destek sağlarlar.
  • Çok mecbur kalındığında Bekunis gibi bitkisel yönü daha ağır basan ilaçlardan günde 1 adet kullanılabilir. Ama uzun süreli kullanımlar ve bir gün içinde yüksek dozda alımlar kesinlikle çok tehlikelidir. Hekime danışmadan uzun süreli müshil kullanılmaması gerekir.

Bebekler İçin Kabızlık İlacı

  • Peki ya bebeklerde durum nasıl? Bebekler için kabızlık ilacı var mıdır? Bebeklerde meydana gelen kabızlığın tedavisi daha fazla ihtimam ister. Bebekteki kabızlık ileri boyuta geldiyse ve bebek kakasını yapamıyorsa, kaka yapmasını kolaylaştıracak jel kıvamlı lavmanlar kullanılabilir.  Bunun dışında bebeğe ilaç anlamında ne verileceğini belirleyecek tek yetkili kişi uzman hekim olmalıdır. Uzman bir hekime danışmadan bebeğe asla ilaç, şurup ve buna benzer bir madde verilmemelidir. Lavman da yine hekim izni olmadan yapılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir