Kabızlık Nedir ve Neden Olur?

Kabızlık, bağırsaklarda meydana gelen bir fonksiyon bozukluğudur. Ve bir problem olarak nitelenmektedir. Zira kabız olmak, öncelikle vücutta ciddi bir sıvı eksikliği olduğunun göstergesidir. Bağırsaklarda yeterince su bulunmaması lifsiz beslenmeye de işarettir, bu durumda ciddi olumsuzlukların ilerletyen dönemlerde ortaya çıkma ihtimali vardır.

Annelerin sık sordukları bir soru olan çocuklarda kabızlık neden olur ve bebekler neden kabız olur sorularının cevapları da yukarda belirttiğimizden daha farklı değildir. Genellikle yanlış beslenme ve sıvı kaybı çocuğun kabız olmasına neden olabilir. Ancak çocuk ve bebeklerde kabız normal bir durum değildir. Yetişkinlerde olduğu kadar normal karşılanmamalıdır.

Zira çocukların bağırsak fonksiyon bozuklukları çoğunlukla diyare, yani ishal durumu ile kendini gösterir, kabızlık çocuk ve bebek için bir sorunun belirtisi olabilir. Özellikle beslenme kaynaklı bir takım unsurların çocuğu rahatsız etmesi mümkündür.

Kabızlık Nedenleri

Kabızlık nedenleri. Vücudumuz mucizevi reaksiyon mekanizmalarına sahiptir. Örneğin aşırı yağlı yediğimizde ishal oluruz. Tersi biçimde hiç su içmezsek ve lifsiz beslenirsek bağırsaklarımız sindirim süreçlerini devam ettiremez ve dışkı olarak tanımladığımız ve aslında bağırsakların içerisindeyken hala besin değeri taşıyan unsurlar, ilerlemeleri gereken hızla ilerlemezler. Bağırsakların bir çalışma hızı vardır. Dışkı bağırsakta kaldığı süre boyunca içindeki normal olarak emilecektir. Dışkının bağırsakta uzun süre beklemesi ise iki sebepten ortaya çıkar.

  • Birinci sebep, yeterince sıvı tüketilmemesinden dolayı çok katı bir maddeye dönüşmüş olmasından dolayı hareket edememesi.
  • İkinci sebep, sindirim süreçlerinin verimli çalışmamasından dolayı tutuluyor olması ve sonuç olarak yine sıvı kaybetmesi.

Olarak nitelenebilir.

Değindiğimiz gibi, kabızlık bir sindirim sistemi problemidir. Doğrudan bir hastalık olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak bir sorunun belirteci olduğu kuvvetle muhtemeldir. Ki bu noktada ilk unsur olarak beslenme hataları gösterilir.

Kabızlık bir enfeksiyonun sonucu olarak meydana gelmez. Enfeksiyonların nihayi sonuçları çoğunlukla ishal şeklinde olmaktadır. Sistematik veya immün sistemle de ilgili hemen hiçbir sorun kabızlığa neden olmaz. Kabızlık neredeyse bütünüyle sindirim sistemine ait bir problemdir, ancak kişinin beslenme rejimindeki hatalı unsurları da net biçimde ortaya koyar.

Tüm bunların yanında bağırsakları bir kas mekanizmasının olmaması ve dışkıyı itme olayının vücudun rutin faaliyetleri neticesinde olacağı bilinmelidir. Yani hareketsizlik kabızlığı artırabilir. Tek başına hareketsiz insan kabız olur demek doğru olmasa da, kabızlığın engellenmesi için hareketin artırılmasının faydalı olmasından bahsedilebilir.

En önemli konu olan beslenme unsurlarından bahsedelim. Beslenme unsurları elbette sindirim sistemimizin içerisindeki  tüm etkinliğin ana nedenidir. Doğru ve yeterli beslenilmemesi durumunda bağırsaklar yeterli hareketliliğe erişemez ve nihai olarak kabızlık ortaya çıkar. Çocuklarda kabızlık neden olur ve hatta bebekler neden kabız olur sorusunu soruyorsak, çocuğumuzu çok yanlış besliyoruz demektir, zira yetişkin olmayanlarda kabızlık çok sık görülen bir durum değildir. Genç ve çocuk yaşlarda sindirim sisteminin mükemmel çalışması ve ishal vakaları dışında hata vermemesi beklenir. Oysa çocuklarda ve bebeklerde ortaya çıkan kabızlık ciddi bir sorun olarak kabul edilmelidir.

Yeterli sıvı almamak, lifli beslenmemek gibi esas hataların, çocuklarda ve bebeklerde gerçekleşmesi çok büyük bir hatadır. Zira gelişim çağında, başta beyin olmak üzere tüm vücut fonksiyonlarının verimli şekilde çalışma ve gelişimin devam etmesi için yeterli sıvı almak çok önemlidir.

Ayrıca, çocuk ve bebeklerin, asla yetişkinlerin tükettiği, çay ve kahve gibi vücutta dehidrasyonu artıracak içecekleri tüketmemesi gerekir. Çocukların ve bebeklerin beslenmesinde, dengeli ve yeterli rejim tercih edilmesi, bir çok açıdan son derece önemlidir. Kabızlık da bu noktada bir sorun olduğunun net bir göstergesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir