Kabızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kabızlık bağırsaklardaki sıvı eksikliğine bağlı, dolaşım bozukluğu olarak nitelenen problemdir. Bunun sebepleri vakanın tipine göre çeşitlilik gösterir ama esaslı unsur olarak sıvının bir şekilde dışkıdan çekilmesi ve/veya dışkının zaten yeterince yumuşak olmamasıdır.  Yetişkinlerde görülmesi normaldir, bebeklerde ise, birkaç durum dışında çok beklenen bir durum değildir.

Özellikle bebeklerde kabızlık tedavisi, kesinlikle doğal yollarla olmalıdır zira kabızlık tedavisinde kullanılan ilaçlar bebeğe zarar verebilir. Kaldı ki, bebeklerde kabızlık olduğu zannedilen pek çok vaka yalancı kabızlık denilen sendromdur ve yalancı kabızlık tedavisi herhangi bir ilaç kullanılması doğru değildir. Yetişkinlerde ise, davranış biçimi nedeniyle, yani beslenme alışkanlıkları nedeniyle kronik kabız görülebilir.

Kronik kabızlık tedavisi ise tahmin edeceğiniz gibi, beslenme rejimini değiştirerek mümkün olabilmektedir. Bu yazımızda Kabızlık nedir? Nasıl olur? Neye yol açar? Kabızlık için ne yapılabilir? Gibi sorulara cevaplar arayacağız.

Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık, yetişkinlerde %90 oranında beslenme, %10 oranında ise fiziksel etkinlik nedeni ile meydana gelir. Beslenme rejimi bağırsak fonksiyonları için birinci derece önem taşırken, hareketli olmak, dışkıyı hareket ettirecek bir mekanizması bulunmayan bağırsaklardaki ile yönlü hareketi doğal olarak sağlayacaktır. Çok uzun süre sırt üstüne yatmak zorunda kalırsanız, dışkı hareket etmez, dolayısıyla mide çok fazla baskı yapmadığı sürece bağırsaklarda inflamasyon, yani şişme meydana gelir.

Bunu çoğu zaman gaz sanarız, ancak gaz farklı bir durumdur, bu durumla ilgili değildir. Hareketsizlik devam ettiği sürece, dışkıdaki su daha fazla çekileceğinden ciddi anlamda bir katılaşma meydana gelir ve ilerleme neredeyse sıfır noktasına iner. Bu durumda ağrılı kabızlıklar yaşamak kuvvetle muhtemeldir, zira bağırsaklar son raddesine kadar gerilir ve doğal olarak ağrırlar. Bu durum yanlış beslenen bir kişide ortaya çıkarsa sorun çok daha hızlı ve etkili biçimde ortaya çıkar ve ciddi anlamda rahatsızlık verir.

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi

İşte bebeklerde kabızlık da çoğu zaman fiziksel nedenlerle ortaya çıkar. Bebekler sürekli yatmalarından ötürü, ayağa katlıkları 18 aylık dönemine kadar kabız olabilirler. Bu durumda bebeklerde kabızlık tedavisi için bir ilaç kullanımı tercih edilmemelidir. Çünkü kabızlık tedavisinde kullanılan ilaçlar laksatif etkiye sahiptir ve ishale neden olabilir. Bebeklerde en istenmeyen durum ishal olduğundan fiziksel etkinlik eksikliği nedeniyle meydana gelen yalancı kabızlık tedavisi bebeği hareket ettirerek mümkün olacaktır.

Bebeklerde kronik kabızlık tedavisi, elbette gerekli değildir, zira sorun büyük ihtimalle yalancı kabızlık olduğundan kendiliğinden geçecektir. Ancak sürekli ve dinmeyen bir kabızlık sorunu söz konusu ise bir çocuk hekimine başvurup kabızlık için ne yapılabilir şeklinde bilgi istenebilir.

Beslenme koşulları bakımından ise dikkat edilecek ilk husus, yeterince sıvı almak ve dehidrasyona sebep olan besin ve içecekleri tüketmemektir. Şekerli gıdalar, hayvansal proteinler, alkol, çay ve kahve sıvı miktarını azaltır. Ayrıca aşırı karbonhidrat tüketimi de sıvı kaybını artırmaktadır. Esasında prensip, dengeli tüketimdir. Sadece belli bir gıdayı tüketmemek ve diğerlerine yüklenmek genel sağlık bakımından doğru değildir.

Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir

Yetişkinlerde ve bebeklerde kabızlık tedavisi, yaklaşık aynı biçimde gerçekleşir. Elbette bebeklerde ilaç kullanılmayacağından yetişkinlerin ağızdan alınan laksaitfleri kullanması mümkündür. Tabii bebeklerde de kabızlık tedavisinde kullanılan ilaçlar bulunmaktadır, yalancı kabızlık tedavisi dışındaki yöntemlerde fitil biçimindeki bu ilaçlara başvurulabilir.

Bu noktada yetişkinler için geçerli olan kronik kabızlık tedavisi büyük ihtimalle davranış biçiminden kaynaklandığından ciddi bir sorundur diyerek altını çizmekte fayda vardır. Değindiğimiz

Üzere, kabızlık için ne yapılabilir sorunun ilk cevabı yanlış beslenme alışkanlıklarından vazgeçmek, diğeri ise yeterince hareket etmektir.

Kabızlık Nasıl Giderilir

Kabızlık,

  • Yeterince su içmek
  • Lifli gıdalarla beslenmek
  • Çay, kahve ve kola gibi gazlı içeceklerden uzak durmak
  • Alkol almamak
  • Şeker ve karbonhidrat tüketimine dikkat etmek
  • Bolca yürümek

Maddelerinin uygulanması halinde kolayca atlatılabilecek bir sorundur.

İLGİLİ ARAMALAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir