Kahverengi İdrar Nedir, Neden Olur, Kahverengi İdrar Nasıl Geçer Ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kahverengi idrar nedir, böbreklerimiz kandaki fazla su, toksin ve atık maddeleri idrar yolu ile dışarı atar. Yani vücudumuzdaki zararlı maddeler idrar yolu ile tahliye edilir. Böbreklerimiz idrar üretiminden sorumludur ve kanın filtre edilmesini sağlarlar. Böbrekler kanı filtre ederken aminoasitler, su, şeker, vitaminler ve diğer yaşamsal gıdaların kan dolaşımına geri dönmesini sağlarlar.

Bu filtrelemede bir problem olduğu zaman idrarın rengi bu problemi ele verir. Herhangi bir problem ve aksamada, kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi, boya ve protein gibi maddeler idrar renginde değişiklikler yapar. İdrar rengindeki bu değişiklik, problemlere tanı koyma anlamında oldukça faydalı olmaktadır.

İdrar renginin normalden farklı olmasının pek çok nedeni olabilmektedir. Sözgelimi bazı ilaçları tükettikten sonra dehidrasyon sebebiyle yahut karaciğer rahatsızlıklarına bağlı olarak normal olmayan bir idrar rengi görülebilir. İdrarda rengin anormal oluşunu altında değişik sebepler yatabilir. Bunun için mutlaka bir üroloji uzmanına gitmek ve gerekli tetkikleri yaptırmak gerekir.

İdrar renginin anormal oluşu yenilip içilen gıdalardan da kaynaklanmaktadır. Alınan ilaçlar da idrar renginde anormallik meydana getirebilir. Ama daha ciddi sebeplere bağlı olarak da idrar rengi değişik gelebilir. Bazı antibiyotikler, bazı kas gevşeticiler, bazı sıtma ilaçları ve bazı yiyecekler idrarın rengini kahverengi yapabilir. Bazı idrar yolu enfeksiyonları, karaciğer ve böbrek bozuklukları da kahverengi idrara yol açabilir.

Kahverengi İdrar Neden Olur?

Kahverengi idrar nedenleri birbirinden farklıdır demiştik. Kahverengi renge sahip gıdaların tüketilmesi, kemoterapi ilaçları ve vücudun uzun müddet aç kalması kahverengi idrar sebepleri arasında gösterilebilir.

Bazı durumlarda da idrara kan karışabilir. Bu da idrarın renginin kahverengi olmasına sebep olabilir. İdrar rengi değiştiğinde hemen paniğe kapılmamak gerekir. Bu, geçici ve tehlikesiz bir durumdan da kaynaklanıyor olabilir. Ama bu idrar rengi koyuluğu sürekli hale geldiyse ve kişi herhangi bir rahatsızlıktan kuşkulanıyorsa mutlaka tanı ve tedavi için uzman bir hekime başvurulması gerekir.

Kahverengi idrar nedenleri arasında hepatit ve siroz gibi karaciğer rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları ve böbrek taşları da sayılabilir.

Kahverengi idrar karaciğer rahatsızlıklarına da dikkat çektiğinden uzun vadeli kahverengiliklerde mutlaka hekime başvurmak gerekmektedir.

İdrara çıkma ihtiyacı doğduğunda bunu ertelemek de idrar renginin kahverengi olmasına sebep olmaktadır. İdrar bekletildiğinde, bekleme süresi ne kadar uzarsa idrar rengi de o kadar koyulaşır ve kahverengiye dönüşür.

Koyu renk idrar sık sık tekrarlıyorsa böbreklerle alakalı bir bozukluğun işareti olabilir. Normal idrar rengi kehribar sarısı ve sarının parlak tonları olarak kabul edilir. İdrar, vücuttaki atık maddelerin bir bileşimidir.

İdrar sabah saatlerinde de koyu olabilmektedir. Gün içinde idrar rengi, tüketilen sıvı miktarına ve cinsine göre değişkenlik gösterir. İdrarın koyu renk olması genellikle 2 sebebe dayanır: doğal sebepler ve düşük sıvı tüketimi.

Düzensiz ve yetersiz sıvı tüketimi kahverengi idrarın en baş sebeplerinden birisidir.

Yaz aylarında yüksek sıcaklık sebebiyle vücutta terleme yoğun olur ve vücuttaki sıvıların büyük bölümü ter yoluyla atılır. İdrar yoluyla atılan sıvı miktarı azaldığı için rengi de koyu olmaktadır.

Uzun süreli olarak kullanılan laksatifler, yani bağırsak çalıştırıcı ilaçlar da kahverengi idrara sebep olmaktadır. Bu ilaçların etkisiyle bağırsaklarda biriken su atılmaz ve idrarda koyuluğa sebep olabilir.

Bunların dışında safra taşları ve sarılık, mesane kanseri, böbrek kanseri, karaciğer ve pankreas kanserleri, böbrek taşları ve polikistik böbrek rahatsızlıkları da kahverengi idrar nedenleri arasında sayılabilir.

Kahverengi idrar hamilelikte de karşılaşılabilen bir problemdir. Hamileliğin ilk üç ayında hamile kadının böbreklerinden geçen ve süzülen kan miktarı fazlalaşır. İkinci trimesterde bu daha da üst noktaya ulaşır. Hamile kadının böbreklerinde idrar üretimi artar. Hamilelik döneminde de idrar rengi, diğer zamanlardaki gibi saman sarısı ve berrak olmalıdır.

Ama az su tüketildiğinde idrar koyu sarı hatta kahverengi bir renk alır. Eğer vitamin ilacı alınıyorsa idrar renginde değişmeler gözlenir. Ama hamilelik döneminde anne adayının idrar renginde değişmeler olması oldukça normaldir. Zira vücudun salgıladığı hormonlardaki artma ve azalma da idrar renginde değişmeye neden olabilmektedir.

İdrar renginin rengine bakılarak vücuttaki hormonal değişimler, enfeksiyonlar, hatta kanser bile erken evrede saptanabilmektedir.

Kahverengi İdrar Nasıl Geçer?

İdrarınızın kahverengi olduğunu fark ettiğinizde ilk iş olarak vücudun susuz kaldığını düşünerek, yani dehidratasyona karşı daha fazla sıvı tüketmelisiniz. İdrarın açık renkli oluşu, içindeki sıvı miktarının fazla olduğunu gösterir. Koyu renk idrar ise sıvı oranının daha az olduğuna işarettir. Yenilen gıdalar ve ilaçları gözden geçirerek idrar renginizin koyuluğu üzerine mantıklı bir sebep bulabilmelisiniz. Aksi takdirde bu, daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Kahverengi idrarla karşılaştığınızda ve bu durum uzun süreye yayılmaya başladığında vakit geçirmeden bir üroloji uzmanına başvurmanız gerekir. Hekim sizden, kahverengi idrar sebebini bulabilmek için idrar testi isteyecektir. Bu testler, böbreklerinizin sağlıklı filtreleme yapıp yapmadığını kontrol için yapılır. Hekiminiz yanı sıra kan testi de isteyebilir ve tüm bu testlerin sonucunda en doğru tedaviyi sizin için uygular. İdrar yolu iltihapları ve enfeksiyonları da kahverengi idrar nedenleri arasında yer aldığından maydanoz kürü de doğal bir çözüm olarak uygulanabilir.

Kahverengi İdrar Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kahverengi idrar bitkisel tedavi yöntemleri olarak ilk akla gelen bitki maydanozdur. Elma sirkesi, idrar yolu enfeksiyonlarının ve iltihaplarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Elma sirkesi doğal antibiyotiktir.

Kızılcık suyu da doğal antibiyotik vazifesi görür ve böbrekte enfeksiyon varsa bunu gidererek idrarın kahverengi gelmesini engeller.

  • Yüksek tansiyon hastası değilseniz suya biraz karbonat karıştırıp içtiğinizde böbreklerdeki enfeksiyonun giderilmesini ve idrarın normal renginde gelmesini sağlayabilirsiniz.
  • Çay ağacı yağı da antibakteriyel özelliği ile idrar yolu enfeksiyonlarını giderir.
  • Yabanmersinini sade olarak yahut yoğurda ilave ederek tükettiğinizde faydasını görürsünüz.
  • Düzenli olarak tüketilen ananas da idrar yollarındaki bakterileri vücuttan uzaklaştırır.
  • Karın bölgesini sıcak tutmak da ağrı, yanma ve buna bağlı koyu renk idrar gibi şikayetleri azaltacaktır.

Ve su tüketimi idrar yollarını iltihaptan temizlemenin en pratik, ucuz ve sağlıklı yoludur. Günde 8-10 bardak su tüketimi kafidir. Daha fazla su tüketimi böbrekleri yorar, tembelleştirir ve vücutta ödeme sebep olur. Her şey gibi suyu da kararında tüketmek gerekir. Su içmekte zorlanıyorsanız içine limon sıkarak daha içilebilir hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir