Kalp Ritim Bozukluğu Belirtileri, Nedenleri, Tedavi Yöntemleri Nelerdir, Kalp Ritim Bozukluğu Tehlikeli Midir?

Kalbin doğal uyarı çıkış merkezi olan ve sinüs düğümü tarafından yönetilen bir çalışma düzeni olmaktadır. Çevresel faktörler, kullanılmış olan ilaçlar, sempatik sinir sistemi ve hormonlar vücudumuzda kalbin hız ayarını etkiler. Yetişkin bir kişide dinlenme esnasında kalp hızı 60 ile 100 arasında olduğu zaman normal kabul edilmektedir.

Kalp ritim bozukluğu sinüs düğümünden çıkmış olan uyarı sayısının değişmesine ve kalbin değişik yerlerinden düzensiz veya hızlı çalışmasına ritim bozukluğu denilir. Ritim bozukluğu çıkış yerine göre karıncık veya kulaklık aritmileri çalışma hızına göre taşikardi ve bradikardı olarak sınıflara ayrılır.

Bazı ritim bozuklukları kalp fonksiyonu normal olan insanlarda  bile ortaya çıkmaktadır. Hiçbir belirti yapmadan kendiliğinden veya tedavi ile düzelir. Bazı ritim bozuklukları ise kalp hastalığının belirtisi olarak ortaya çıkar.

Kalp ritim bozukluğu insanlarda sık rastlanan bazen hayati riskler oluşturan bir sağlık sorunudur. Kalp ritim bozukluğunun en önemli belirtileri kalpte meydana gelen çarpıntı, göz kararması ve bayılma olmaktadır. Bazen belirti vermeden ortaya çıkabilir. Genel olarak kalp ritim bozukluğu belirtileri şunlardır;

 • Kalpte çarpıntı hissi oluşması
 • Bayılma meydana gelmesi
 • Ataklar halinde baş dönmesi veya gözlerde kararma
 • Ani ve çabuk yorulmalar meydana gelmesi olmaktadır.

Kalp ritim bozukluğu bazen hiçbir belirti vermeden ortaya çıkabilir. Kalp ritim bozukluğunun diğer belirtileri ise şunlardır: Hızlı kalp atışı, yavaş kalp atışı düzensiz kalp atışı, nefes darlığı, göğüs ağrısı, bayılma, soluk beniz, terleme ve aşırı yorgunluk belirti olarak ortaya çıkar.

Kalp ritim bozukluğu ilaçları isimleri olarak yurdumuzda birçok ilaç ismi bulunmaktadır.kalp ritim bozukluğu bundan sonra kanın pıhtılaşmasını önlemekte olan yeni ilaçlar ve ablasyon adı verilen yakma ve dondurma yöntemleriyle tedavi edilmektedir. Yurdumuzda 85 adet kalp hastalığı ilaçları bulunmaktadır. Piyasada bulunan kalp ritim bozukluğu ilaçlarından bazıları şunlardır;

 • Adenosin l.m. 5 mg / ml 10 ml 10 flakon
 • Adenosin l.m. 5mg / öl 2 ml 10 flakon
 • Adozin 10 mg / 2ml 2ml 10 ampül
 • Adozin 250 mg / 50 ml 10 flakon
 • Adrenalin 0.25 mg 10 ampül (galen)
 • Adrenalin 0.5 mg (1/ 2 mg) 10 ampül (drogsan)
 • Adrenalin 1 mg  /1 ml 10 ampül drogsan)
 • Alprostadil 20 mcg / ml 5 ampül
 • Amidovin 150 mg / 3 ml ıv 6 ampül
 • Cardenor 4 mg  / 4 ml 10 ampül
 • Cardenor 25 mg  / 25 ml 1 flakon

Kalp Ritim Bozukluğu Nedenleri Nelerdir?

İnsanlardan meydana gelen kalp ritim bozukluğu nedenleri şunlardır;

Ortaya çıkan kalp hastalıkları kalp damar hastalıkları, kalp kapak ve kalp kası hastalıkları olmaktadır.

 • Kalp yetersizliği.
 • Hipertansiyon
 • Diyabet
 • Tiroit

Kalbin elektrik iletisi sisteminde meydana gelen hastalıklar, bu hastalıklar brugada sendromu, uzun qt sendromu ve benzerleri olmaktadır.

Ritim bozukluğu insanlarda hastalık olmadan da ortaya çıkmaktadır. Astım, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, kahve, çay, stres kalp ritim bozukluğunu ortaya çıkarmaktadır. İleri kalp yetmezliği ve kalp damar hastalıkları kalp ritim bozukluğuna neden olmaktadır. Yaşam şekli ritim bozukluğunu ortaya çıkarır. Enerji içecekleri ritim bozukluğuna neden olabilir.

Göbek ve bel çevresinde yağlanma, tansiyon, kroner damar sertliği, obezite ritim bozukluğuna davetiye çıkarmaktadır. Yeni doğan bebeklerde ritim bozukluğu doğumda meydana gelen kalp hastalıkları ile ortaya çıkar. Annede meydana gelen ritim bozukluğu  anne karnında bulunan bebeğin beslenmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bundan dolayı  bebekte bundan etkilenir. Ritim bozukluğu yaşayan hastalar mutlaka kardiyoloji uzmanına görülmeleri gerekir. Ritim bozukluğu bazı hastalıkların belirtisidir.

Kalp ritim bozukluğu olanlar neler yemeli?Ritim bozukluğu kalp yetmezliği ve ölümcül sorunları ortaya çıkarır. Tuz tüketimini aza indirmek gerekir. Tuz yerine tat veren baharatlar kullanmak gerekir. Aşırı yağlardan sakınmak gerekir.

Kafeinli yiyeceklerden ve alkolden uzak durulması gerekir. Kahve ve çay gibi içecekleri azaltmak gerekir. Sigara asla kullanılmamalıdır. Soğan, zeytinyağı, ıspanak, sarımsak, fındık, domates, fasulye, elma ve greyfurt gibi besinler kalp dostu olmaktadır. Zeytinyağı kullanımı sonucu vücutta bulunan kolesterol miktarı azalarak kan basıncı düzenli olmaktadır. Balık, ton balığı ve diğer balıklar kalp sağlığına yararlı besinler olmaktadır.

Kalp Ritim Bozukluğu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kalp ritim bozuklukları birçok hastalığın belirtisi olmaktadır. Ritim bozukluğu kalpte hatalı olarak elektriksel sonuçları nedeniyle meydana gelmektedir. Kalp ritmi çok hızlı ve çok olmaktadır. Ritim bozukluğu birçok nedenlere bağlı olmak üzere ortaya çıkmaktadır.

Kalp ritim bozukluğu sebebi, olarak stres, kafeinli içecekler, sigara, alkol gibi içecekler olarak bilinmektedir.

Kalp ritim bozukluğuna karşı kalp ilaçları kullanılmaktadır. Kalp ilaçları doktor tavsiyesine göre kullanılmaktadır. Pıhtı önleyici ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Kalp ritim bozukluğu durumlarının ortaya çıkmaması için dengeli beslenme yapılması gerekir.

Günlük alınacak olan kalori miktarı azaltılmalı. Katı yağlar yerine sıvı yağlar tüketilmesi gerekir. Tuz tüketimi azaltılması gerekir. Günlük öğün artırılmasına gidilmelidir. Alkolden uzak  durulması gerekir. Haftada en az 3 defa egzersiz yapılması gerekir.

Kalp ritim bozukluğu insanlar arasında her yaşta ortaya çıkabilir. Ortaya çıkmış olan bu ritim bozukluğu bazen ciddi sorunlar yaratabilir. İstirahat sırasında kalp genel olarak dakikada 60 ile 100 defa atar. Spor hareketleri yapıldığı zaman kalp atışları hızlı olmaktadır. Bu hızlı atış fazla sorun yaratmaz. Kalp atışlarının yaygın nedenleri şöyledir;

Doğuştan ortaya çıkan kalp hastalığı

 • Kalp yetmezliği ve kalp büyümesi
 • Akciğer hastalığı
 • Anemi
 • Tiroid bezinin çok çalışması
 • Tiroid bezinin az çalışması
 • Diyabet
 • Yüksek  tansiyon
 • Stres
 • Gebelik

Kalp ritim bozukluğu çeşitleri olarak sinüs taşikardisi, sinüs bradikardisi, ektopik kalp atışları, atriyal fibrilasyon ,supraventriküler taşikardi, ventriküler taşikardi, ventriküler fibrilasyon, kalp bloğu ve hasta sinüs sendromu olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Kalp hastaları spor yapabilir fakat bazı kalp hastaları yapacağı spor dallarını iyi bilmesi gerekir.

Göğüs ağrısı olan hastalar, kalp yetmezliği olan kişiler ve hipertansiyon olan hastalar vücut geliştirme için yapılan sporları, ağır dalgıçlık ve yüksek irtifa sporlarını yapmamaları gerekir. Öksürük ve nezle gibi hastalıkların ilaçları kullanırken ritim bozukluğuna neden olabilir, bunun için doktor kontrolü haricinde ilaç kullanmak tehlikeli olabilir. Merdiven çıkarken veya güneş altında fazla durmak kalp atışlarını hızlandırır. Ritim bozukluğu yaşayan hastalar diyet yapabilirler.

Bazı maddeler kalbin elektrik sistemini uyardığı için ritim bozukluğunu ortaya çıkarırlar. Göz tansiyonu için kullanılan ilaçlar da kalp hızını yavaşlatmaktadır. Kalp sağlığını koruyan ilaçlar ritim bozukluğunu giderme de kullanılır. Kalp ritim bozukluğunun en belirgini kalpte meydana gelen kalp çarpıntısı olmaktadır. Kalp çarpıntıları genel olarak aniden ortaya çıkar. Kalp çarpıntıları bazen saniyeler, bazen dakikalar, bazen de saatlerce devam edebilir. Ritim bozukluğu her yaşta ortaya çıkar.

İleri yaşlarda daha fazla olur. Ritim bozukluğu kalp hastalıkları ile ilişkili olmaktadır. Ritim bozukluğu için verilen ilaçlar başka kalp ritim bozukluğuna neden olmaktadır. Ritim bozukluğunu önlemek için stresten uzak durulması gerekir. Erken teşhis nedeniyle tedaviler erken başlamakta ve erken tedavi yapılarak kalp krizinden korunmuş olunur. Kalp ritim bozukluğu ileride ölümlere neden olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir