Kan Uyuşmazlığı Testi

Paylaş
 

Halk arasında kan uyuşmazlığı testi olarak ifade edilen testin asıl ismi indirekt coombs testi kısaltılmış adı da  ICT’dir. Bu test kan uyuşmazlığı varlığı tespit edilmiş olan olan çiftler için hamilelik döneminde anneden kan alınarak yapılır.

Bu testin yapılıyor olmasının amacı kan uyuşmazlığının olup olmadığını araştırmak değil, kan uyuşmazlığının varlığında anne bebek arasında etkileşim var mı yani bebeğin kanının anne kanı ile temas edip etmediğini araştırmaktır. Evli bir çift için kan uyuşmazlığı olup olmadığının araştırılması için kan gruplarına ve Rh durumlarına bakılması yeterlidir.

Anne Rh negatif (-) ve  baba Rh pozitif  (+) ise  bu durumda kan uyuşmazlığının varlığından bahsedilir. Kan uyuşmazlığı testi olarak bilinen indirekt coombs testi yalnızca  kan uyuşmazlığı olan hamileliklerde yapılır, diğer hamilelikler için bu testin gerekliliği söz konusu değildir.

Kan Uyuşmazlığı İndirekt Coombs Testi Ne Zaman Yapılır?

Kan uyuşmazlığı tespit edilmiş olan hamileliklerde, hamileliğin başlangıcında, ilk muayene sırasında bu test yapılır. Test sonucu  negatif çıkarsa hamileliğin 20.haftası döneminde ve sonrasında doğuma kadar ayda bir olacak şekilde yapılması uygundur.

Kan Uyuşmazlığı İndirekt Coombs Testinin Negatif Olması Ne Anlama Gelir?

Hamilelikte indirekt coombs testinin negatif olması, anne adayının kanında, bebeğin kan hücrelerine karşı oluşmuş antikorların olmadığını anlaşılır. Bu da olması istenilen bir durumdur. Anne ve bebeğin kanları arasında Rh uyuşmazlığı yani kan uyuşmazlığı olmasına rağmen bebek kanı,anne kanı ile temas etmemiş ve annenin kanına geçmemiştir.

28.hamilelik haftasında yapılan indirekt coombs testi negatif ise doğuma kadar etkileşme olmasını  önlemek amacı ile anneye anti-D immunglobulin  yani kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır.

Kan Uyuşmazlığı İndirekt Coombs Testinin Pozitif Olması Ne Anlama Gelir?

Hamilelik döneminde indirekt coombs testinin pozitif olması demek anne kanında Rh antijenlerine karşı antikorların üretildiği ve antikorların olduğu anlamındadır ki bu istenmeyen bir durumdur.  Bunun sonucunda anne kanındaki antikorlar bebeğe geçer, bebeğin kırmızı kan hücrelerindeki (alyuvar)  Rh antijenlerine bağlanarak kan hücrelerinin parçalanmasına (hemoliz) neden olabilir.Bu da bebekte kansızlığın oluşmasına neden olur.

Direkt Coombs Testi DCT Nedir?

Bu test ile indirekt coombs testi gibi annenin bebek kan hücrelerine karşı oluşturduğu antikorlar araştırılır. Bu tahlilin diğerinden farkı tahlil anneden kan alarak değil, bebeğin kordonundan kan alarak yapılır. Bu yüzden bu test hamilelik sırasında yapılamamaktadır. Bebek doğduğunda kordonundan kan  alınması ile bebeğin kan grubu bakılır ve direkt coombs testi uygulanır.

Bu testin sonucunda da istenen indirekt coombs testinde olduğu gibi negatif (-) olmasıdır.Testin negatif (-) çıkması annenin bebeğe karşı antikor oluşturmadığını gösterir. Bu durumda anneye kan uyuşmazlığı iğnesi yapılır. Direkt coombs testi sonucu pozitif (+) olarak çıkmışsa anne bebeğe karşı antikor üretmiştir.Böyle bir durumda ise anneye anti-D immunglobulin yapılmaz.

Bu yazı 25 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak