Karatay Diyeti

Herhangi bir sebepten ötürü kilo alan kişiler, kendileri için en uygun olan yöntem ile birlikte hayal ettikleri bedene kavuşabilme hayalini kurmaktadır. Fakat kilo vermek için yalnızca hayal kurmak maalesef ki yeterli olmamaktadır. Kilo vermek, düşünülenden çok daha büyük bir çaba ve sürekli bir azim gerektiren uzun bir süreçtir.

Piyasada çok sayıda diyet listesi bulunmakta olup bu diyet listeleri kişilerin 3-5 gün içerisinde 10 kiloya kadar kilo vermesini vaat etmektedir. Fakat böyle bir durumun gerçekleşmesi normal yollar ile imkânsız olduğu gibi aynı zamanda kişilerin sağlıkları açısından da son derece büyük bir tehlike arz etmektedir.

Kilo vermenin yanı sıra, verilen bu kiloların sağlıklı bir şekilde verilmesi ve kalıcı olması da oldukça önemlidir. Kısa sürede sağlıksız bir şekilde verilen kiloların hemen hepsi ve hatta verilen kilo miktarından çok daha fazlası oldukça kısa bir süre içerisinde yeniden alınabilmektedir.

Canan Karatay Diyeti

Canan Karatay, zayıflama konusunda oldukça fazla bilgiye sahip olan ve bu konuda birbirinden farklı başarılara da sahip olan bir uzmandır. Verdiği öneriler ve hazırladığı diyet listeleri ile birlikte çok sayıda kişinin hızlı ve bir o kadar da kalıcı bir şekilde kilo vermesini de sağlamaktadır.

Bu sebeple de aslında bu beslenme programı, bir diyet listesi olmaktan ziyade kişiler için bir yaşam tarzı olarak benimsenmelidir. Çünkü Canan Karatay tarafından hazırlanan bu diyet listesinde, kişilerin her öğünü atlamadan yapmaları ve yine bu öğünler kapsamında son derece sağlıklı besinler tüketmeleri önerilmektedir.

Canan Karatay diyetinin en önemli hususlarından birisi, tüketilecek her besinin doğal ve kaliteli olmasıdır. Böylelikle kişiler çok daha sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde kilo verebilme imkânına sahip olabilmektedir. Her sabah muhakkak 2 adet yumurta tüketilmelidir. Bu yumurtalar kişilerin isteklerine göre ve diyet boyunca sıkılmamaları adına farklı şekillerde tüketilebilmektedir.

Rafadan hazırlanabildiği gibi aynı zamanda bir gün pastırmalı bir gün de peynirli omlet şeklinde tüketilebilmektedir. Yemeklerin bu şekilde değişmesi, kişilerin diyetten sıkılmalarını da son derece etkili bir şekilde engellemektedir. Yine kahvaltı menüleri içerisinde bol miktarda yeşillik, salatalık ve domates gibi takviyeler de söz konusudur.

Böylelikle kişiler kahvaltıdan aç bir şekilde kalkmak yerine son derece tok bir halde kalkabilmektedir. Ayrıca her gün farklı bir şekilde hazırlanan şekersiz bitki çayları da kişilerin tercihlerine bırakılmıştır.

Gün içerisinde iki defa ara öğün yapılmasına da müsaade eden Karatay diyetinde, kişiler kuruyemişlerden de destek alarak gün arasında aç kalma ihtimalini ortadan kaldırabilmektedir. Ara öğünlerde meyve, kuruyemiş ya da süt ürünleri tüketilebilmektedir.

Öğle yemeklerinde yenen besin gruplarının, akşam yemeğinde yenmemesi de yine kişilerin farklı besin gruplarını tüketmelerini de sağlamaktadır. Bütün bunların yanı sıra kişilerin dikkat etmeleri gereken tek husus ise, gün içerisinde yemek yedikleri son saatin akşam 8’den sonra olmamasıdır. Bu saatten sonra meyve dahi yenmesi yasaktır.

Karatay Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

Uygulanılan hemen her diyet programında, kişilerin verecekleri kilo miktarları birbirinden farklı olabilmektedir. Birçok şok diyet bir hafta içerisinde 5-6 kilo gibi uçuk rakamlarda kilo vermeyi vaat etse de, kişilerin buna kesinlikle inanmaması gerekmektedir. Sağlıklı öğünlere sahip olan ve kişilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmelerine olanak tanıyan Karatay diyeti, kişilerin bir hafta içerisinde maksimum 3 kilo verebileceğini belirtmektedir. Böylelikle kişiler yavaş fakat bir o kadar kalıcı bir şekilde kilo verebilme imkânına sahip olabilmektedir.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Karatay diyeti nedir” sorusunun cevabı un, şeker, paketlenmiş gıdalar, gdo’lu ve light ürünler içermeyen, geleneksel lezzetlerimize kucak açan, yıllardır zararlı olduğunu düşünüp yemeğe korktuğumuz tereyağı, yumurta, kırmızı etin doğal olanları ile bizi barıştıran bir beslenme kültürü olarak özetlenebilir.

Karatay diyetine göre Akdeniz Mutfağına sahip olan Türk mutfağı, dünyanın en lezzetli ve sağlıklı mutfağıdır. Ancak Türk mutfağında bazı besinler hazırlanış ve yanlış pişirilme şekilleri ile sağlığımıza zararlı hale dönüştürülmektedir. Akdeniz mutfağında kısıtlanması gereken, sağlığa zarar veren besinler bulunmaz. Bütün besinler doğal olarak tüketildikleri zaman mutlaka sağlığımıza bir yarar sağlamaktadır.

Şimdi Karatay diyeti nedir, nasıl yapılır sorularına yanıt bulmaya çalışalım.
– Sızma zeytinyağlı her türlü sebze yemeği yenebilir.
– Yemekler ile ekmek, pirinç pilavı ve makarna yenilmez.
– Yemeklerde ve salatalarda zeytinyapı olarak soğuk sıkım zeytinyağı kullanılmalıdır.
– Mısırözü ve ayçiçek yağları pişirme kızrtmalarda kesinlikle kullanılmaz.
– Margarin kullanılmaz.
– Doğal tereyağı tüketilmeli, doğal balık yağı, Omega 3 alınmalıdır.
– Bal, reçel ve pekmez yenilmeyecek.
– Tatlılara, çaylara ve kahveye hiçbir şekilde tatlandırıcı eklenmeyecek.
– Diyet ürünler tüketilmeyecek.
– Diyet ve gazlı içeceklerden uzak kalınacak.
– Keten tohumu azar azar yiyeceklere eklenebilir.
– Tuz miktarı azaltılmalıdır. Rafine sofra tuzu yerine kristal kaya tuzu kullanılmalıdır.
– Tahıllar, unlu ve nişastalı gıdalar tüketilmemelidir.
– Meyveler az miktarda tüketilmelidir.
– Her gün 2-2,5 litre taze limonlu doğal kaynak suyu içilmelidir.
– Her gün 40-50 dakika yürüyüş yapılmalıdır.
– Her gün 2-3 gram Omega 3 tüketilmelidir.

Karatay Diyeti Listesi

Prof. Dr. Canan Karatay’ın kitabında yer verdiği Karatay diyeti listesinin bir gününü inceleyelim.

Pazartesi

Kahvaltı (08:00-09:00)

 • İki adet yumurta (doğal)
 • Rafadan ya da tereyağında peynirli omlet.
 • 8-10 adet tuzu alınmış yeşil ya da siyah zeytin
 • Bir avuç kadar beyaz peynir
 • 4-5 adet gün kurusu kayısı
 • Şekersiz bitki çayı
 • Bir ince belli çay bardağı ceviz içi. Ekmek yerine beyaz peynirle yenebilir.

Öğle Yemeği (13:00-14:00)

 • Dana söğüş, bol salata ve taze fasulye yemeği. Salata olarak dilimlenmiş ya da rendelenmiş turp ve havuç ya da mevsim salatası, sirke, limon, kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ile hazırlanmalıdır.
 • Bir su bardağı tuzsuz ayran
 • Şekersiz bitki çayı ya da su

Ara Öğün (acıkmadıysanız yemeyebilirsiniz) (15:00)

 • Yarım su bardağı ceviz
 • Şekersiz çay ya da limonlu su

Akşam Yemeği (18:00-19:00)

 • Balık, yeşil soğan, roka, turp. Salata bol miktarda hazırlanıp içine sirke, limon, kaya tuzu ve sızma zeytinyağı ile birlikte keten tohumu eklenerek hazırlanmalıdır.

Akşam saat 19:00-20:00’den sonra meyve dahil hiç bir şey yenilmemeli.

 • Bol su, taze limon eklenmiş olarak içilebilir.
 • Mümkünse yatmadan önce 30-40 dakika kadar yürüyüş yapmalı.

Örnek menüden de görüldüğü üzere Karatay diyeti listesi zorlayıcı bir diyet değildir. Aslında bu programı bir diyetten çok bir beslenme biçimi ve bir beslenme kültürü olarak adlandırmak daha doğru olur. Bu beslenme kültüründe neredeyse tüm geleneksel yemeklerimiz vardır. Ayrıca bu yemekler oldukça lezzetli ve doyurucu besinlerdir. Dolayısıyla Canan Karatay’ın beslenme önerilerinin kişiyi aç bırakan ve strese sokan diyet listeleri ile uzaktan yakından ilgili yoktur.

Dikkat edilmesi gereken nokta, doğal olanın, pakete girmemiş olanın, katkı maddesi içermeyenin tüketilmesidir. Bu tarz bir beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirenler, bir zamanlar vazgeçemedikleri paketlenmiş ve içeriğinde katkı maddesi, koruyucu bulunan ürünleri artık yemek istemediklerini ve kendilerini çok daha sağlıklı hissettiklerini, bir çok sağlık sorunlarını bu beslenme tarzı ile geride bıraktıklarını ifade etmektedirler.

Karatay Diyeti Örnek Menü

Canan Karatay diyeti örnek menü, kişilerin gün içerisinde hiçbir şekilde acıkmadan ve sıkılmadan uygulayabileceği bir diyet çeşididir.

7 gün boyunca uygulanılması önerilen bu diyet listesinin, her bir öğününde kişilere sağlıklı besinler tüketmesi önerilmektedir. Bu sebeple de kişiler diğer şok diyetler gibi aç kalarak ya da tek düze besinler ile beslenerek değil, sağlıklı ve keyifli bir şekilde kilo verebilme imkânına sahip olabilmektedir.

Sabahları 2 adet yumurtadan hazırlanan omlet, haftada bir kez pastırma ile hazırlanan omlet ya da rafadan olacak şekilde yumurtaların tüketilmesi gerekmektedir. 8-10 adet yeşil ya da siyah zeytin ile birlikte bir fincan bitki çayı tüketilmelidir.

Bunun yanı sıra akşam yemeklerinde de sebze yemeği, et ya da tavuk, balık ve bakliyat gibi besinlerin tüketilmesi önerilmektedir. Kişilerin ara öğünlerde de kuruyemiş, meyve ve süt ürünlerini tüketmeleri gerekmektedir. Böylelikle kişiler sağlıklı yaşam standartları kapsamında hem kilo verebilme imkânına hem de sağlıklı bir yaşam sürebilme imkânına sahip olabilmektedir.

Canan Karatay tarafından hazırlanan bu 7 günlük sağlıklı diyet programı, kişilerin de büyük bir beğeni ile uygulamaya devam ettiği bir programdır. Bu sebeple de her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından bu diyet listesi tercih edilmeye devam etmektedir. Hemen her diyet programında olduğu gibi kişilerin Karatay tarafından hazırlanan diyet listesinde de bol miktarda su içmesi önerilmektedir.

Bu diyet kapsamında kişilerin güne erken başlaması ve akşam saat 8den sonra da, meyve de dâhil olmak üzere hiçbir şey yememeleri gerekmektedir. Yatmadan yarım saat önce yapılacak olan 30-40 dakikalık yürüyüşler de, kilo verme sürecini olabildiğince hızlandırmaktadır. Yine akşam saatlerinde yalnızca limon sıkılarak hazırlanan ılık su içilebilmektedir.

Yine ana öğünlerde bolca yeşillik, domates, salatalık gibi besinler de tüketilebilmektedir. Karatay diyeti kapsamında alınan tuz miktarına dikkat edilmesi gerektiği gibi kişilerin kesinlikle şekerli gıdalar tüketmemesi de son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Canan Karatay Diyeti Yapanlar Yorumlar

Diyet yapmak, başlı başına zor ve azim gerektiren bir süreç olmasından dolayı, hazırlanan hemen her diyet listesi kişiler tarafından son derece korkutucu da bulunmaktadır.

Canan Karatay diyeti yapanlar ise, bu kapsamda hiçbir şekilde zorlanmadan ve aç kalmadan kilo verdiklerini ifade etmektedir. Genellikle 7 gün süren bu başarılı diyet, kişilerin her öğünde muhakkak kendilerine verilen besinleri tüketmeleri gerektiğini belirtmektedir. Böylelikle kişiler herhangi bir şekilde açlık hissi yaşamadan kilo verebilme imkânına sahip olabilmektedir.

Karatay diyeti ile kilo verenler, bu diyet ile birlikte haftada ortalama olarak 3 kilo verebilmektedir. Sabahları son derece zengin bir kahvaltıya sahip olan bu diyet listesinde aynı zamanda öğle ve akşam yemeklerinde de farklı besin grupları yer almakta ve kişiler bu besinler arasında değişiklik de yapabilmektedir.

Böylelikle belirli bir süre boyunca aynı besinleri tüketmekten dolayı ortaya çıkabilen sıkılma gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu kapsamda kişilerin akşam yemeklerini en geç saat 7de yemiş olmaları da gerekmektedir. Akşam yemeğinden sonra ise kesinlikle başka bir şey yenmemesi önerilmektedir.

Karatay diyeti yorumları, kişilerin bu diyeti düzenli ve eksiksiz bir şekilde uygulamaları halinde etkisini gördüğü doğrultusundadır. Diyet içerisinde yer alan her bir öğünde genellikle sağlıklı ve zayıflamaya yardımcı olan besinler yer almaktadır. Yumurta, diyetin kahvaltı menülerinde muhakkak olması gereken bir besindir. Yumurtanın tok tutucu özelliği olması sebebi ile diyet yapan kişilerin mutlaka yumurta tüketmesi önerilmektedir.

Karatay diyeti kapsamında da hemen her günün kahvaltısında yumurta yer almaktadır. Ara öğünlerde de yine kişilerin ana öğünler arasında çok acıkmaması ve bu sayede de ana öğünlerde daha yoğun yemek yeme ihtiyacı içerisine girmeleri de engellenmektedir.

Sağlıklı yaşam koşulları içerisinde olması gereken hemen her besin, Canan Karatay tarafından hazırlanan bu diyet listesinde yer almaktadır. Böylelikle kişiler aç kalmadan sağlıklı bir şekilde kilo verebilme imkânına sahip olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir