Kol Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Vücutta zaman zaman meydana gelen sağlık problemleri ve sıkıntılar bazı belirtilerle kendini belli eder. Bu belirtilerden birisi de ağrıdır. Ağrı, vücudun belli bir bölgesindeki sorunun yansıması olarak hissedilir; şiddeti ve sıklığına göre de verdiği sıkıntı artar.

Kol ağrısı da zaman zaman hissedilen ağrılardan birisidir. Boyun, bel ve sırt ağrılarına eşlik eden bir ağrı olan kol ağrısı , tek başına da hissedilebiliyor. Peki kol ağrısı nasıl geçer, kol ağrısı için tedavi yöntemleri var mıdır, varsa nelerdir bu makalemizde bulabilirsiniz.

Kol Ağrısı Neden Olur?

Kol ağrısı neden olur, kol ağrısı pek çok kişide görülen ve sık rastlanılan bir ağrı çeşididir. Genellikle basit ve gündelik sebeplere bağlı olarak gelişebildiği gibi, daha ciddi rahatsızlıkların sinyali de olabilir. Kaza, çarpma, darbe, incinme, kol kaslarını fazla kullanma, antrenmansız ve ısınmadan kol egzersizleri yapma gibi kola fazla yüklenilen durumlarda, yahut ufak tefek kazalarda kol ağrısı gelişebilir.

Kol ağrısının nedenleri bu türden basit sebeplere dayalıysa birkaç gün içinde ve pratik tedavi yöntemleriyle geçecektir. Ama bazı kol ağrılarının altında yatan daha ciddi ve uzun süreli tedavi gerektiren problemler olabileceği gibi; kol ağrısı tamamen başka bir organda meydana gelen olumsuzlukların da sinyali olabilir.

İlgili yazı kol uyuşması neden olur nasıl geçer?

Kol ağrısı apansız geliştiğinde ve neden oluştuğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa, ağrıyan bölgeye buz koyarak ve etkili bir ağrı kesici alarak ağrıyı geçirebilirsiniz. Ancak birkaç gün geçmesine rağmen ağrı yok olmuyorsa ve hatta ağrıda artış bile hissediyorsanız, tüm bunların üstüne bir de ağrıyan bölgede şişlik, kızarma yahut deride renk değişimi gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden bir hekime görünün deriz.

Zira kimi kol ağrıları, altında daha ciddi sağlık problemlerini gizler ve müdahale ne kadar gecikirse iyileşme süreci o kadar uzayabilir. Eğer kolunuzun üzerine düştüyseniz ve şiddetli bir ağrı oluştuysa ilk akla gelen şey kırık şüphesidir. Böyle bir durumdan şüphe duyuyorsanız acilen hekime görünmeniz gerekir.

Bir başka kol ağrısı sebebi de kol hareketsiz durumdayken yok olan ağrıdır. Genellikle yoğun fiziksel aktivite sonrası oluşan bu tip kol ağrıları göğüs ağrısı habercisi olabilmektedir.

En korkulan ve ilk akla getirilen kol ağrısı sebebi de kalp krizi şüphesidir. Böyle bir durumda da hemen tıbbi yardım almak gerekir.

İlgili yazı kadınlarda sağ kol ağrısı nedenleri?

Kol Ağrısı Nedenleri

Kol ağrısı nedenleri sıralanacak olursa;

 • İncinme durumu, kol ağrısının ilk sebeplerinden birisi olarak ilk sıraya oturtulabilir. Kolunuzu her zamankinden daha fazla ve sert bir biçimde hareket ettirdiyseniz, yahut zorladıysanız kolunuz incinmiş olabilir. Koldaki kaslar, bağlar yahut dokular gerilmiş ve zedelenmiş olabilir.
 • Ana böyle bir durum kolda hasar bırakmaz. Ters ve ani hareketlerde, spor yaparken, ev işi yaparken kolu fazla zorlama sonucu bu tarz bir incinme gelişebilir. Böyle bir durumda kolu fazla hareket ettirmemek ve buz uygulaması yaparak ağrı dindirilebilir.
 • Tenis oynayanlarda tenisçi direği denilen bir ağrı hasıl olabilir. Dirsek eklemi civarındaki tendonların ve kasların fazla kullanılması sonucu oluşur ve gelişir.
 • Boya yapmak, bilgisayar mousesini çok fazla kullanmak, el bileğini zorlayan hareketlerde bulunmak da kol ağrısını ortaya çıkarır.
 • Sinir ezilmeleri, sinir sıkışmaları de yoğun sancı yapan etkiye sahiptirler.
 • Bel ve boyun fıtıklar da kollarda ağrı yapabilir.
 • Kalbi besleyen atardamarı sertleşmesi sonucu da kolda ağrı gelişebilir. Ciddi bir sağlık probleminin işaretidir. Kalp krizi ve inme riskine karşı mutlaka önlem anlamında hekime başvurulmalıdır.

Kol Neden Ağrır

Kol neden ağrır sorusuna verilecek daha basit sebeplere dayalı yanıtlar da vardır.

 • El bileğindeki tendonlarda gelişen problemler, Karpal tünel sendromu, bazı kişilerdeki boyun kaburgasının varlığı, koldaki atardamarların tıkanması, kolda buluna sinirlerin iltihaplanması,  dirsek artriti, kırılmış yahut çatlamış kemik de kol ağrısı nedenleri arasında sayılabilir.
 • Omuz ve kol ağrısı geliştiğinde ve basit çözümlerle iyileştirilemediğinde mutlaka hekime danışmak ve meselenin hangi sorundan kaynaklandığını bularak tedavi sürecine girmek gerekir.
 • Sol kolun ağrıması nedenleri çoğunlukla kalple ilgili şikayetleri haber verdiği için, ağrı ısrarla devam ediyorsa muhakkak bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekecektir.
 •  Sol kolun ağrıması nedenleri arasında her zaman illa ki kalp krizi olasılığı bulunmaz, basit bir üşütme da ağrıya dayanak oluşturmuş olabilir ama yine de en azından içinizin rahat etmesi açısından tıbbi destek almanız ve bir uzmanla görüşmeniz en doğru yol olacaktır.

Kol Ağrısı İçin Tedavi Yöntemleri

Kol ağrısı genellikle yorgunluk, cereyanda kalma, terlemeden sonra vücudun soğuması ve bunun gibi sebepler yüzünden meydana gelmektedir. Bitkiler burada da devreye giriyor ve kol ağrısı için de çözüm olabiliyor.

Kol Ağrısına Doğal Çözüm

 • Sözgelimi papatyayı kaynatıp süzün. Süzdüğünüz papatya suyuna yün kumaş parçası batırın ve ağrıyan bölgeye bu kumaş parçasını koyun. Kumaş her soğuduğunda işlemi tekrar edin. Bu yöntemle kol ağrısını hafifletebilir, hatta yok edebilirsiniz.
 • İri parçalı lahana yapraklarını kaynatarak sıcak haldeyken ağrıyan kola uygulamak da kol ağrısı için bir çözüm olabilmektedir.
 • 1 litre suya 1 yemek kaşığı rezene ekleyip kaynatmak ve süzerek kola masaj yapmak da iyi ve etkili yöntemlerden birisidir.

Bunlar geçici kol ağrıları için geçici çözümlerdir. Sık sık tekrarlayan kol ağrılarının tedavisinde en mühim husus, kol ağrısının çıkış sebebinin belirlenmesi ve ona uygun bir tedavinin uygulanmasıdır. Kol ağrısına sebep olan etmenler belirlendikten sonra hekim tarafından tedavi yöntemleri önerilecektir.

Doğal çözümlerin yanında, istirahat, ilaç tedavisi ve hatta cerrahi tedavi önerilebilir. Tedavide belirleyici etkenlerden birisi de kol ağrısının şiddetidir.

Kol Ağrısı Egzersizleri

Eğer kol ağrısı , cereyanda kalma, temizlik yaparken kolu fazla zorlama, spor, fazla yüzme ve buna benzer basit sebeplerden kaynaklanıyorsa herhangi bir ilaç tedavisine gerek yoktur; zira kol ağrısı bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ama bu süreç içinde ağır işlerden ve kolu fazla yormaktan kaçınmak gerekecektir. Zorlama sonucu oluşan kol ağrılarında hekiminiz hafif egzersizler önerebilir, fizik tedavi de başka bir seçenektir.

İlaç Tedavisi

Kol ağrısı daha özel bir sebepten kaynaklanıyorsa hekiminiz ilaç tedavisi önerebilir. Kas gevşeticiler ve antienflamatuar ilaçlar kol ağrısı tedavisinde sıkça kullanılan ilaçlardır. Ağrı kesiciler de sık kullanılan ilaçlardır.

Antibiyotik Tedavisi

Kimi bakteriyel enfeksiyonlar da kol ağrısı yapabilmektedir. Eğer kol ağrısının sebebi bu enfeksiyonlarsa antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Kol Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Koldaki sinirlerden kaynaklı bir ağrıysa B vitamini kompleksleri de işe yarar çözümlerdir.
 • Kısacası tedavi de kol ağrısının nedenine göre belirlenmektedir.
 • Kol ağrılarında bir diğer tedavi seçeneği de cerrahi yöntemlerdir.
 • Kol ağrısına sebep olan durum, kırıksa, cerrahi yöntemler uygulanır.
 • Eğer boyun fıtığı ilerlemişse, kol ağrısına sebep olabilmektedir ki bu da cerrahi müdahale gerektirir.
 • Bazı tümörler de kol ağrısı yapabilmektedir. Tümör ameliyatla alınmadıkça kol ağrısı ortadan kalkmaz.
 • Kısaca kol ağrısının tedavisinde neden çok önemlidir. Nedene göre basit istirahat, fizik tedavi, ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir